Vienoje sodų bendrijoje kaimynai tarpusavyje sukėlė tikrą vėją, o kaltininkai – rudeninės vados kačiukai. Kurie, pasak vietinių, benamiai, yra ligoti ir alkani.
„Taip, jie čiaudėja, jų ir akytės yra tokios ašarojančios, kadangi mes savus katinus ir skiepijame, ir prižiūrime, tai veterinaras sakė, kad jie tikrai yra sergantys“, – pasakoja kaimynė Božena Černevska.
O moteris, kaip beda pirštu į vieną sodo gyventoją kaimynai, gavusi savivaldybės leidimą rūpintis benamiais katinais, geriausiu atveju juos pašeria, tačiau esą nei sterilizuoja, nei gydo.
„Ji priglaudė katę, tai ji pagimdė vieną, taip sakant, kartą, paskui ta karta pasidaugino dar daugiau, ir jau trečia karta pagimdė va tuos“, – sako Božena.
Ir taip, pasak vietinių, ten gyvena per dešimt katinų. Keliaujantys iš vieno kiemo į kitą: „Sterilizuoti iš viso reikia tas kates. – O bandėte kalbėti su kaimyne? – Neįmanoma su ja kalbėti. Aš tampu priešu, jeigu pasakau. Tai aš bijau net ir kalbėti.“
„Praktiškai mums jų gaila, nes jie žus… jeigu šaltis ateis. Mes negalime jų priimti, nes aš pati turiu du katinus. Irgi tokius pametinukus, bet taip praktiškai, tai žinot, visur ir daro. Aišku, juk jie turi, kur daryti savo reikalus, nu ir prašo valgyti.“
Gyventoja į pagalbą pakviečia ir gyvūnų globėjus. Šie bando išsiaiškinti, ar moteris vykdo savivaldybės nurodymus prižiūrėti benamius katinus, mat gavo leidimą tai daryti. Tai įrodo ir šalia jos namų pastatytas namelis, skirtas tokioms katėms pasislėpti, jos turi būti ir šeriamos.
„Man paklausus, kodėl čia tas namelis, ir kodėl daug nesterilizuotų kačių, tai ji tiesiog pasakė, kad mes neturime teisės ten būti. Ir mes turime išvažiuoti. Tai man didelis klausimas, ar Vilniaus miesto savivaldybė kontroliuoja, kur pastatyti jų nameliai? Šitų namelių žmonės, kurie vykdo PSP programą, laukia mėnesių mėnesius“, – komentuoja „Beglobio” vadovė Danutė Navickienė.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sako jokio skundo iš sodų bendrijos gyventojų negavusi. Jo negavo ir savivaldybė. Jeigu toks būtų – reaguotų, mat leidimas žmonėms rūpintis išduodamas su sąlyga, kad katinai bus kastruojami ir sterilizuojami, o ne vien šeriami.
„Tai yra privaloma ir pagrindinė sąlyga. Tikslas nėra šerti kates. Tikslas yra jas kastruoti, kad jos nesidaugintų, toliau jas prižiūrėti, kad jos mirtų natūralia mirtimi, o ne taip, kaip anksčiau, kai jos buvo po trijų savaičių marinamos“, – aiškina savivaldybės atstovas Gintaras Leperskas.
Savivaldybė žada situacija pasidomėti. Tačiau visų žmonių, kurie apsiėmė globoti benamius katinus – nekontroliuoja. Pati katinus prižiūrėti įsipareigojusi moteris iš pradžių telefonu sako, kad leidimas tai daryti jau pasibaigęs. Ji prižiūrėjo penkis katinus, ir toliau leidimo tai daryti ji neplanuoja pratęsti.
Vėliau savo nuomonę moteris pakeičia, esą pasidomės, ar dar turi tai daryti. Telefonu paaiškina, esą katinus tik šeria, o, kai šie paauga, išdalija žmonėms. Susitikti su žinių žurnalistais moteris iš pradžių nenori, vėliau sutinka, o galiausiai vėl susitikimo idėjos atsisako. Tik atsiunčia žinutę grasindama teismais.