Įprasta banko paslauga pasinaudojęs vilnietis Mindaugas susidūrė su nepatogumais. Prieš kelias dienas iš bankomato išsiėmęs 520 eurų grynaisiais, vyras pamatė, kad sąskaitoje mažiau pinigų, nei turėjo likti. Nors suma nedidelė ir, pasak Mindaugo, finansinių sunkumų tikrai nesukėlė, tačiau situaciją išsiaiškinti jis panoro iš principo.
„Turėjo būti 30 eurų. Pasižiūriu – 26 (eurai – red. past.) su centais. Neįsivaizduoju, kas nutiko. Paskambinau į banką, sako, jūs viršijote limitą. Klausiu, kaip suprasti, juk mėnesio pradžia, tikrai negalėjau viršyti. O praėjusį penktadienį, tai buvo vasario 28-oji diena, taip pat nuiminėjau pinigus – apie 500 eurų. Tai tą 28 dienos nuėmimą jie perkėlė į kovo 1-ą dieną, pirmadienį ir sudubliavo“, – sako vilnietis Mindaugas Malinauskas.
Paskambinus į komercinį banką, Mindaugui buvo pasiūlyta rašyti prašymą dėl trūkstamų pinigų grąžinimo. Vyrui pasakius, kad trūkstamas lėšas norėtų susigrąžinti tuoj pat, bankas klaidą pripažino ir trūkstamą sumą pervedė tą pačią dieną.
Visgi, Mindaugas abejoja, ar bankas būtų pats susizgribęs, kad neteisingai nuskaitė lėšas, jei jis nebūtų skundęsis. O galbūt yra ir daugiau žmonių, kurie savo sąskaitų taip atidžiai netikrina ir bankų klaidų nepastebi. SEB bankas pripažįsta, kad pastarąją savaitę išties keliems klientams buvo klaidingai pritaikytas grynųjų pinigų paėmimo mokestis. Tai esą lėmė techninės klaidos po naujos banko IT platformos įdiegimo ir tokios situacijos ateityje nesikartos. Visiems klientams mokesčiai kompensuoti.
„Atvejis, apie kurį kalbate, yra vienetinis, nulemtas vienos techninės paprastos klaidos. Sutikime, kad techninės klaidos gali nutikti visiems, net patiems geriausiems. Mūsų žiniomis, klientas padarė labai teisingai. Jis kreipėsi į banką, pastebėjęs neatitikimą išraše. Bankas atpažino klaidą, automatiškai kompensavo klientui tuos 4 eurus“, – pasakoja asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius.
Bankų klientus atstovaujančios „Už sąžiningą bankininkystę“ atstovas Kęstutis Kupšys sako, kad dėl panašių klaidų į juos žmonės yra kreipęsi ir anksčiau. Tiesa, jis neteigia, kad komerciniai bankai taip elgiasi piktybiškai.
„Žmonės sako, kad jiems bankomatas neišdavė pinigų ar priėmė pinigų, bet į sąskaitą įdėjo mažiau, nei norėjo. Ar nuskaičiavo daugiau komisinių arba nuskaičiavo, kai išvis neturėjo nuskaičiuoti. Šie atvejai žmones labai jaudina, nes dažnai kvepia tiesioginiu neteisingumu“, – teigia asociacijos direktorius Kęstutis Kupšys.
O štai, pasak Lietuvos banko specialistų, tautiečiai dėl tokių problemų beveik nesikreipia.
„Tokių bėdų ir tokių kreipimųsi Lietuvos bankas gauna retai. Iš savo atminties net negalėčiau pasakyti, kada paskutiniu metu tokį būtumėme gavę. Gali būti, kad asmenys, visų pirma, kreipiasi ne į mus, nes tai smulkios sumos, bet į savo mokėjimo paslaugų tiekėją, komercinį banką“, – kalbėjo Lietuvos banko atstovė Jurgita Gobienė.
Lietuvos bankų asociacija ramina klientus, kad ir patys bankai vykdydami apskaitas pastebi neatitikimus bei grąžina pinigus klientams. Tiesa, tai gali kiek užtrukti.