Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ V. Malinionis aiškino, kad yra ir optimistinė Rusijos karo Ukrainoje pabaigos prognozė.
Pone Malinioni, pirmosiomis karo dienomis buvome pripratę matyti, kad Rusijos kariuomenei nesiseka ir žūva daug karių. Ar dabar, pasikeitus karinei vadovybei, galima sakyti, kad rusai išmoksta kažko naujo, pavyzdžiui, atsargumo?
Jų vadas pasikeitė, bet kariuomenė tokios kokybės, kokios buvo pirmosiomis karo dienomis, jau nėra. Nepamirškime, kad Rusijos kariuomenė prarado jau apie 30 proc. savo sausumos pajėgų.
Tam, kad pergrupuotų ir reorganizuotų karinius vienetus, reikia laiko ir jo reikia nemažai, o rusai laiko neturi. Dėl to vienetų kokybė, manyčiau, ženkliai smunka.
Privalumas, kuris atsirado, tai – Mariupolis. Jis dabar yra pilnai kontroliuojamas Rusijos pajėgų, o tai atlaisvina tam tikras bataliono taktines grupes ir kitus vienetus, kuriais galima paremti tose kryptyse, kur jie mano, kad reikalinga turėti persvarą ir laimėjimus.
Kitas dalykas, kuris šiek tiek stebina ir linksmina, – Jungtinės Karalystės žvalgyba pranešė, kad pats Putinas kas dieną gauna labai detalius brifingus (informacijos perdavimus – red. past.), kas vyksta Donbaso regione, ir netgi nurodinėja taktinio lygio sprendimus, ką turi daryti rusų kariuomenė.
Tai rodo, kad jis nepasitiki savo karininkais, net ir žemiausio rango. Iš esmės tai rodo labai prastą valdymo kokybę. Manyčiau, kad tai yra gera žinia ukrainiečiams.
Ar Rusija turi iš ko papildyti savo pajėgas, kad karą galėtų tęsti?
Jei žiūrėtume į Rusijos kariuomenę, tai bent jau deklaruojamas jos kiekis yra apie 20 milijonų ir didžiąją liūto dalį sudaro sausumos pajėgos, tai yra 600 tūkstančių sausumos karių. Nepamirškime, kad iš tų 190 tūkstančių, kurie buvo dislokuoti pagal Ukrainos teritoriją, ukrainiečiai skaičiuoja, jog jau arti 30 tūkstančių yra nukauti, o paprastai sužeistųjų skaičius būna 3 kartus didesnis nei nukautųjų. Tai galime sakyti, kad 120 tūkstančių sausumos pajėgų karių Rusija jau prarado.
Tam, kad atstatytų tokį pajėgumą, vien pasitelkti šauktinius ar mobilizuoti reikia laiko, nes pagrindinis dalykas tas, kad tai turi būti kariai, praėję individualų rengimą. Jei yra iš rezervo, didžioji dauguma jų praėję individualų rengimą, bet tokiu atveju jie turi būti praėję ir kolektyvinį rengimą.
Jie turi vėl išmokti naudotis technika ir ginkluote, veikti dalinių sudėtyje, žinoti savo vadus, savo štabus, o tai užima laiko. Rusijos potencialas mobilizuoti yra didelis, gal 7 milijonai, kuriuos galima mobilizuoti, bet tam reikia laiko.
Įsivaizduokite, kad Rusija mobilizuos karius norėdama atstatyti savo praradimus, bet ar jie spės per trumpą laiką juos paruošti? Galima sukviesti būrį žmonių ir nuvesti juos į fronto liniją, bet kokia iš to nauda. Jie bus kaip patrankų mėsa.
Kitas dalykas, kuris juos stabdo nuo mobilizacijos, – jie neturi karinės technikos rezervų. Mes žinome, kad Rusijos tankai, kurie dar buvo pastatyti į atsargą sandėliuose, saugyklose, nebuvo tinkamai prižiūrimi. Taip pat neužmirškime korupcijos ir vagysčių kultūros toje valstybėje. Tad atgaivinti tankus, kurie padėti saugyklose, tą padaryti greitai yra nerealu.
Dar vienas momentas – baimė, kad gali kilti tam tikri socialiniai neramumai pačioje Rusijos valstybėje, o tai sukeltų didelę grėsmę režimo išlikimui. Galima daryti prielaidą, kad šitas karas prasidėjo būtent dėl to, kad socialinius neramumus nukreipti iš vidaus į išorę, o pasiekus tam tikrą pergalę užsitikrinti ilgesnį režimo gyvavimo laikotarpį.
O raketų jie turi dar? Ar dar gamyklose jų pagamins?
Yra tokių nuomonių, kad jie jau sunaudojo virš 70 proc. raketų, kurias turi. Ypatingo tikslo ar modernias raketas jie jau taupo, pradeda naudoti netaiklią ginkluotę. Dėl to labiau nukenčia civilinė infrastruktūra, nes jų taiklumas yra labai menkas – 300 metrų paklaida. Gali būti, kad raketų arsenalas kažkada baigsis, nors jie vis dar jas intensyviai naudoja.
Kad pagamintų naują raketą reikia vieno, dviejų mėnesių, jog ji būtų paruošta naudojimui, bet naujos, modernios raketos naudoja Vakarų aukštąsias technologijas. Būtent buvo minimas Taivanas, kuris naudoja čipus, kurie naudojami įgalinti raketoms, o mes žinome, kad ši šalis prekybą su Rusija yra nutraukusi ir gali būti taip, kad Rusijos kariuomenė greitu laiku nesugebės statyti tų raketų ir bus priversta kulminuoti.
Apie kulminacijos momentą šneka ir Vakarų ekspertai, kurių optimistinės prognozės yra tokios, kad gali būti, jog iki šių metų vasaros pabaigos gali visiškai kulminuoti.
Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.