Beje, ekspertai atkreipia dėmesį į vienišus žmones ir jau dabar siūlo valdžiai leisti jiems bendrauti su kitu namų ūkiu.
Laisvės, bendravimo ir karantino suvaržymų švelninimo išsiilgusiems tautiečiams dienos, kai nedraudžiami galėsime apkabinti ne tik tame pačiame namų ūkyje gyvenančius žmones, dar teks palaukti:
„Ne, ne, draudimų nereikia. Čia išprotėsim visi. Visi „grynai“ išprotėsim. Nežinau, vieniems tai čia yra labai blogai.“
„Taigi mes lietuviai. Mes mėgstame bendrauti ir apsikabinti norim. Ir iš tiesų, jau šitas nusibodo seniai, bet tai ką daryt?“
„Per visus metus tikriausiai čia visi pasiilgo vieni kitų, šalia buvimo kartu.“
„Visa laimė, kad dabar, žinote, technologijų amžius, galima kitaip pabendrauti, bet vis vien to gyvo bendravimo norisi.“
„Psichologiškai sunku yra nebendrauti su artimaisiais, ypač švenčių metu, bet manau, kad išgyvensime ir tų švenčių dar bus.“
Visgi nepriklausomi ekspertai vyriausybei jau pateikė keturis karantino apribojimų švelninimo scenarijus – kurie priklauso nuo susirgimų skaičiaus.
„Šie scenarijai pirmiausiai turėtų duoti aiškumą, ko mes galime tikėtis kaip visuomenė, kaip verslo atstovai, kaip kitų sričių specialistai, kas galėtų būti taikoma arba netaikoma keičiantis epidemiologinei situacijai“, – sakė ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas.
Šiuo metu sergamumo rodiklis 100 tūkstančių gyventojų per dvi savaites Lietuvoje siekia net 1199 atvejus. Jis artimiausias didžiausių ribojimų – D – scenarijui. Kad pereitume prie A scenarijaus, kai nebetaikomi beveik jokie suvaržymai, rodiklis turėtų nukristi iki mažiau nei 25 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Tad akivaizdu, kad teks apsišarvuoti kantrybe.
„Mes esame, na, net ne D scenarijuje, mes kokiame F scenarijuje, nes mūsų ta situacija tikrai buvo labai bloga, iš kurios mes pradedame eiti dabar. Iki A scenarijaus mūsų laukia ilgas ir sunkus kelias“, – pasakojo M. Stankūnas.
Anot mokslininkų, jei Lietuvoje epidemiologinės situacijos nepablogins mutavęs ir gerokai greičiau plintantis koronavirusas, galbūt jau vasarį galima tikėtis pereiti prie C scenarijaus. To sąlyga – maždaug dešimt kartų mažesnis susirgimų skaičius nei dabar. Tuomet nebaudžiami galėtų bendrauti du namų ūkiai, atsidarytų srautus įsipareigojusios riboti parduotuvės, į mokyklų suolus galėtų grįžti vaikai.
Siūlo leisti bendrauti „burbuluose"
Visgi sveikatos ekspertų taryba siūlo ragina jau dabar atsigręžti į vienišus žmones ir leisti jiems burtis į vadinamuosius palaikymo burbulus. Šiame burbule suteikiama galimybė saugiai bendrauti tik su vienu kitu namų ūkiu.
„Sudarant tokį palaikymo burbulą, abudu namų ūkiai turi įsipareigoti neturėti jokių artimų išorinių kontaktų ir tokį palaikymo burbulą gali sudaryti tokie žmonės, kurie gyvena vieni arba vieni su nepilnamečiais vaikais. Na, arba dar yra situacija, kai yra nepilnametis neįgalus arba nuolatinės priežiūros reikalaujantis suaugęs“, – teigia VU psichologijos instituto docentas Paulius Skruibis.
Tiesa, premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad apie karantino švelninimą kalbėti dar anksti, nes kol kas neaišku, ar sąžiningai ribojimų laikėmės per šventes.
„Ko nesinorėtų? Nesinorėtų tos patirties, kurią dabar ne vienoje valstybėje matome, kai nepaisant to, kad buvo griežti karantinai, vėliau jau tarsi buvo kažkoks sušvelninimas sąlygų, ir dabar jau vėl valstybės grįžta prie griežtų karantinų daug kur, nes netenkina epidemiologinė situacija ir tas bet koks atsipalaidavimas po labai trumpo laiko smogia labai nemalonia statistika“, – kalbėjo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Na, o kokios galime tikėtis vasaros?
„Mes turime labai svarbų veiksnį – tai ateina pas mus vakcinos. Mes turime kitą veiksnį, t. y. daug žmonių perserga ir susidaro natūralus imunitetas, todėl aš manau, kad artėjant vasarai situacija turi gerėti ir aš labai pozityviai tikiuosi, kad vasarą mes gyvensime bent jau taip, kaip praeitą vasarą“, – sako ekspertų tarybos narė Ramunė Kalėdienė.