Prezidentas Gitanas Nausėda priesaikos žodžius Seime kartojo prieš 95 dienas. Nors lygiai 100 dienų nuo pirmosios darbo dienos valstybės vadovo pareigose dar nesukako, G. Nausėda nusprendė simbolinę progą paminėti anksčiau.
Prezidentas artimiausiomis dienomis keliaus į Briuselį, kur susitiks Europos Vadovų tarybos nariai. Dėl to savo pirmuosius darbus G. Nausėda aptarinėjo antradienį.
„Jeigu kažkam buvo abejonių, ar Prezidentas bus aktyvus vidaus politikoje, tai šiandien tos abejonės atkrenta. Prezidentas bus aktyvus vidaus politikoje, jis jau yra aktyvus. Vienais svarbiausių savo darbų Nausėda įvardija Seimui pateiktus įvairių mokesčių didinimo projektus, kurie valstybės biudžetą turėtų papildyti dešimtimis milijonų eurų. Prezidentas taip pat užsimena apie dar kuriamas pataisas, kurios turėtų praskaidrinti viešuosius pirkimus, dėl kurių valstybė kasmet esą praranda milijardą“, – kalbėjo Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Tiesa, patį ryškiausią savo pasisakymo akcentą G. Nausėda skyrė šalies senjorams, kuriems Prezidentas žada spartinti pensijų augimą.
„Man tikrai labai rūpi, kaip gyvena mūsų senjorai, nes skurdo lygis, o ir absoliučios pajamos yra tiesiog... Man, tiesą sakant, gėda dėl to, kokias socialines garantijas Lietuvos valstybė, beveik pasiekusi savo 30-ąjį gimtadienį, suteikia savo žmonėms.“
Ne vieną užsienio valstybę spėjęs aplankyti G. Nausėda taip pat atkreipė dėmesį ir į nuveiktus pirmuosius darbus tarpvalstybinių santykių srityje.
„Tiesiogine to žodžio prasme vykome vizitų, pirmiausia, į kaimynines valstybes. Nes aš įsivaizduoju – neįmanoma pagerinti tarptautinių santykių arba mūsų vietos tarptautinėje bendrijoje, nemokant normaliai bendrauti su savo kaimynais.“
G. Nausėda žada vizitus užsienio šalyse išnaudoti investuotojų paieškai.
„Ekonominė diplomatija mano veikloje vaidins vieną iš svarbiausių vaidmenų ir tai turbūt ypatingai pabrėžė mano vizitas Niujorke, kur teko susitikti su daug svarbių Lietuvai investuotojų.“
Prezidentas pirmaisiais darbo mėnesiais jaučiasi nepadaręs didelių klaidų.
„Kol kas matau vieną klaidą: šiek tiek nesklandžiai organizavome svečių kvietimą į inauguracijos iškilmes vakare. Jeigu tiktai jausiu, kad padariau grubią klaidą, kurią turiu paskelbti Lietuvos visuomenei, kaip ir apie savo sveikatos problemas, nedelsiant Jums pranešiu.“
Prezidento veiklą užsienyje stebintys politologai aiškina, kad labiau apčiuopiamų rezultatų, pavyzdžiui, iki galo susitarti su Latvija dėl jūros sienos ar Astravo jėgainės iššūkių, kadencijos pradžioje vargu, ar buvo galima tikėtis. Esą G. Nausėda darė tai, ką daro kiekvienas naujas Prezidentas.
„Buvo padaryti darbai, kurių ir buvo galima tikėtis. Siekta susipažinti su svarbiausių kaimyninių valstybių lyderiais dvišaliuose susitikimuose tam, kad vėliau būtų lengviau daugiašaliuose formatuose, nes tai yra didžioji tarptautinės diplomatijos ašis ir, vykstant į EVT ar NATO viršūnių susitikimą, kuris artėja gruodžio mėnesį, prezidentui tikrai reikėjo pažinti artimiausius savo kolegas“, – mano politologas Linas Kojala.
Anot politologų, vidaus politikoje G. Nausėda dar neturėjo progos paslysti. Prezidentas labai saugo savo įvaizdį, stengiasi būti griežtas šalies vadovas, gilinasi į Vyriausybės ar Seimo darbą, teikia įstatymo pataisas, tačiau darbų rezultatų kol kas nėra. Dėl to esą artėjantis biudžeto tvirtinimas turėtų atskleisti visas kortas.
„Didysis išbandymas bus biudžetas. Biudžetas parodys, ar tikrai tie santykiai su tuo pačiu Seimu ir Vyriausybe yra pakankamai geri. Ar tikrai yra žiūrima viena kryptimi. Ar tas anonsas apie tą griežtumą, žiūrėjimą į tuos, kurie atliepia ar neatliepia, sumanymus, pasiteisins. Anonsuoti tu gali tą dramą, bet tos dramos gali veikiausiai ir nebūti. Kaip, beje, yra ir nutikę su Vyriausybės formavimu. Anonsas buvo labai skambus, kad dramos čia tikrai netruks, bet galiausiai nepasakytumėm, kad buvo tos dramos, galvų kapojimų ir panašiai“, – sako politologė Rima Urbonaitė.
Politologai G. Nausėdos pasisakymuose pasigenda konkretumo.
„Šiandien jis sako, kad vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė dirba gerai, tačiau klausimas nėra atsakytas, kodėl ji dirba gerai. Reikia daug labai atsakymų, plataus aiškinimo, kodėl siūlai tokius mokesčių pakeitimus, o ne kitokius“, – pasakoja R. Urbonaitė.
Tiesa, Seimo lyderiams tokia G. Nausėdos politika per 100 dienų keblumų nesukėlė.
„Kad jis yra aktyvus, mes tą matome. Dirba ir stengiasi, ir bando įgyvendinti savo programą“, – teigia Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.
„Didysis mūšis biudžete nusimato. Ar jam pavyks įtikinti Seimo daugumai palaikyti vieną ar kitą sprendimą“, – kalbėjo Seimo narys Gabrielius Landsbergis.
„Lyginant su tuo, kas buvo iki šito Prezidento išrinkimo, mus labai džiugina viskas, kas vyksta“, – sako Seimo narys Ramūnas Karbauskis.
„Kai mes balsuosime ir galbūt Seimas nepritars kai kuriems prezidento siūlymams arba prieštaraus vizijai, koncepcijai apie prezidento gerovės valstybę, kaip jis elgsis – vetuos, nevetuos ir visi kiti dalykai. Tada galima būtų pasakyti – tvirčiau laikosi, nuolaidžiauja“, – mano Seimo narys Egenijus Gentvilas.
G. Nausėda savo darbų apžvalgoje atsargiai žiūri į naujų taršos, bankų, prekybos centrų mokesčių idėjas, kurias šiuo metu aptarinėja valdančiosios partijos. Prezidentas leidžia suprasti, kad valstiečių mokesčių iniciatyvos bus vertinamos rimtai tik tuo atveju, jei Seimas rimtai vertins prezidentūros idėjas.