Pokalbis su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariu Andriumi Vyšniausku ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos atstovu Algirdas Sysu – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.
Pone Vyšniauskai, rudens sesija prasideda rugsėjo 10-ą – praktiškai po mėnesio. Ar jau esate susidėlioję prioritetus ir projektus, kurie bus rudens sesijoje jums svarbiausi?
A. Vyšniauskas: Šiuo metu esame procese, nes didžiausią dalį projektų atneša Vyriausybė, kuri savo planą ir įstatymų projektus tvirtins mėnesio antroje pusėje. Bet be abejo, rudens sesijos pagrindinis darbas bus biudžetas. Tas procesas prasidės jau spalio mėnesį ir tada turėsime poros mėnesių ilgą diskusiją.
Biudžetas bus labai svarbus, nes jis tikrai nebus lengvas, dėl to nes stebime ir infliacijos problemą, ir bendrai ekonomines tendencijas. Lietuvos ekonominės tendencijos yra geros, bet be abejo rudenį laukia ir tie sprendimai, susiję su infliacija, kartu su biudžetu kitiems metams.
Kokie tie sprendimai? Nes nerimo dėl augančių kainų – tarp jų ir energetinių išteklių – tikrai yra nemažai. Tai galbūt jau esate nusimatę kokias nors gaires? Kur bus dedami akcentai būtent kovojant su augančiom kainom?
A. Vyšniauskas: Be abejo, turime sulaukti Vyriausybės, bet iš esmės priemonės bus tokios pačios. Ši Vyriausybė ir dauguma yra pasirinkusi sprendimą kompensuoti kainų augimą tiems žmonėms, kurie gauna mažesnes pajamas, pirmiausia didinant kompensacijas už šildymą, už kitas komunalines paslaugas. Tokia yra strategija, jos laikosi dauguma Europos valstybių ir mes einame tuo pačiu keliu.
Biudžeto klausimas yra, kokio dydžio kompensacijų ir finansinių resursų reikės. Aš manau, kad Vyriausybė, atėjus laikui, tą tikrai pristatys.
Pone Sysai, jums, kaip socialdemokratui, pono Vyšniausko žodžiai turėtų būti muzika ausims.
A. Sysas: Taip, muzika yra, bet reikia palaukti atlikimo. Vienas dalykas, kai mes kalbame apie tai, ką darysime, ir kitas, kai bus atneštas biudžetas ir jau kalbėsime labai konkrečiai. Jei mes žiūrime, ką daro kaimyninės šalys, tai ne tik, ką sako kolega. Tai yra tam tikras pajamų užtikrinimas, užtikrinimas, kad nekristų gyvenimo kokybė ir kiti veiksmai.
Lenkai pratęsė ir sumažino kai kurių prekių ir paslaugų PVM, o kai kur įvedė išvis nulinius. Jei mes kalbame apie kurą, apie kai kuriuos maisto produktus, tai jie taiko dvejopą sistemą – ir parama tiesiogiai žmogui per pajamas, ir kad jo išlaidos būtų mažesnės. Tai bus matyti, kai pamatysime įstatymus.
Kai tik prasidėjo kainų augimas, socialdemokratai registravo ne vieną pataisą, kuri leistų šiek tiek sumažinti išlaidas žmonėms, kai nekyla pajamos. Nes mūsų pajamos dažniausiai pakyla tik metų pradžioje. Taip, šiais metais buvo šiek tiek koreguota pensijų išmoka, bet dažniausiai visi dydžiai kinta sausio 1 dieną. Bet ką mes matėme metų bėgyje – infliacija labai ženkliai šuoliavo į viršų, praeitą mėnesį ji buvo didžiausia.
Tikėsime tuo, ką sako ekonomistai – kad tai esą pasiekė lubas ir ji stabilizuosis arba mažės. Džiugu, kad Lietuvos ekonomikos rodikliai yra geri, netgi geresni nei kai kurie Europos Sąjungos, tai leidžia šiek tiek ramiau žiūrėti.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.