Tiesa, sostinės šilumos įmonė mėgina guosti, kad kainą kitą mėnesį šiek tiek sumažins, mat vis daugiau šilumos tiekia naujoji biokuro kogeneracinė jėgainė. Visgi energetikos agentūros vadovė ragina neapsigauti, mat nepaisant mažesnės kainos, galutinės sąskaitos vis tiek greičiausiai bus didesnės.
Šiauliečiams už šilumą kas mėnesį tenka mokėti vis daugiau. Lapkritį šiluma mieste pabrango dešimtadaliu, o gruodį kaina toliau kils. Gyventojai reiškia apmaudą:
„Tai yra žiauru, nežmoniška.“
„Ir elektra brangs, negerai, kažką reikėtų daryti.“
„Spausimės su pačia.“
„Šiaulių energija“ šilumos kainą didina kas mėnesį jau nuo vasaros. Štai ir kitą mėnesį šilumos kilovatvalandę kilstels dar 6 proc.
„Lauko temperatūra žemiau nulio, keičiasi kuro struktūra, naudojamas ne tik biokuras, bet ir gamtinės dujos, jos biržoje kainos svyruojančios, dėl to kinta šilumos kaina“, – tvirtina „Šiaulių energijos“ atstovė Agnė Valiulytė.
Šilumos kainos gruodį didės daugelyje šalies miestų. Štai ir Klaipėdoje šiluma brangs 5 proc.
„Nepriklausomi šilumos gamintojai padidinę kainą 20 proc., prognozuojam gruodį šaltesnį negu lapkritį, įtraukiame į skaičiavimus dujų ir biokuro kainą. Dujų reikės daugiau, tai ir yra dedamoji, kuri padidins šilumos kainą klaipėdiečiams“, – sako „Klaipėdos energijos" atstovas Arūnas Liubinavičius.
Vilniečiai mokės brangiausiai
Šį mėnesį vidutinė šilumos kaina didmiesčiuose – apie 7 ct už kilovatvalandę, o gruodį vidutinė kaina dar padidės. Visgi šiluma ne visur brangs, štai Panevėžyje kaina išliks panaši, o vilniečiams šiluma gruodį beveik dešimtadaliu atpigs. Nepaisant to, vilniečiai už šilumą ir toliau mokės didžiausią kainą tarp didmiesčių – mat naujoji biokuro kogeneracinė jėgainė dar nedirba visu pajėgumu.
„Turime dabar įsivažiavusią žiemą, tai lemia, kad iš nepriklausomų šilumos gamintojų turime nemažą kiekį, kuris diversifikuoja ir atsveria dujų kainą. Kogeneracinė jegainė po truputį augina savo tiekiamus šilumos kiekius. Tai lemia, kad kainą šiam mėnesiui turime šiek tiek mažesnę“, – teigia „Vilniaus šilumos tinklų" atstovas Laurynas Jakubauskas.
Visgi energetikos agentūros vadovė ragina neapsigauti, mat mažesnė šilumos kaina negarantuoja mažesnės galutinės sąskaitos.
„Kuomet gyventojai girdi iš ekspertų, kad šilumos kaina mažėja, įsivaizduoja, kad ir sąskaitos sumažės. Nebūtinai taip gali atsitikti, tai priklauso nuo suvartojamo šilumos kiekio, kurį lemia apstatas ir orai. Gal spustels šaltukas ir sunaudosime daugiau šilumos“, – tvirtina Energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.
Lapkričio sąskaitos už šildymą, anot įmonės atstovo, vilniečiams gali būti panašios kaip pernai, kai 60 kvadratų sovietinės statybos butui teko virš 90 eurų, o renovuotam – 50 eurų.
Kelia kainas, nes brangsta resursai
Daugumoje miestų šilumininkai kainas kelia, mat šaltuoju metų laiku išauga visų rūšių kuro paklausa ir atitinkamai kaina, be to, pagal įstatymu nustatytą metodiką, į žiemos mėnesių sąskaitas vartotojams įmonės perkelia ir didžiąją dalį savo metinių sąnaudų.
„Jei lyginti su lapkričio kaina, tai ji šiek tiek didėja ir dar didės. Nes brangsta visi resursai, atsiranda galimybės šilumos gamintojams daugiau kelti kainas, nes tokia reguliavimo sistema. Tai lemia rezultatą. Žiemos mėnesiais šilumos kaina toliau šiek tiek didės“, – sako šilumos tiekimo įmonių asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.
Energetikos agentūra skaičiuoja, kad vidutinė šilumos kaina didmiesčiuose gruodį viršys 7 centus už kilovatvalandę. 60 kvadratinių metrų ploto buto sovietiniame daugiabutyje vidutinė šildymo sąskaita šalyje spalį buvo 45 eurai, o lapkritį jau bus kone dvigubai didesnė – apie 80 eurų. Na o gruodį, jei šalyje įsivyraus neigiama temperatūra, gyventojai sulauks ir dar didesnių, 100 eurų viršijančių vidutinių sąskaitų.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.