Nepilnamečiams Kauno ir Marijampolės apskrityse jau kurį laiką nusikaltėliai pardavinėjo elektroninių cigarečių skystį su psichotropinėmis medžiagomis. Teisėsaugininkai sulaikė jaunuolių grupę, įtariamiesiems nuo 19 iki 23 metų.
„Kauno apskrityje, Marijampolės apskrityje, buvo sulaikyti devyni įtariamieji, kuriems įteikti pranešimai apie įtarimus dėl psichotropinių medžiagų platinimo nepilnamečiams“, – teigia prokurorė Nomeda Urbonavičienė.
Praėjusiųjų metų pabaigoje ir šiais metais į ligonines pateko ne vienas nepilnametis, parūkęs elektroninių cigarečių. Iš karto įtarta, kad į elektroninių cigarečių skystį yra įmaišyta psichoaktyvių medžiagų, todėl tyrimą pradėjo policija.
„Gavus duomenų, kad į Marijampolės sveikatos priežiūros įstaigas, Priėmimų ir Reanimacijų skyrius, yra pristatomi nepilnamečiai asmenys, apsinuodiję elektroninių cigarečių skysčiu, kuriame buvo sumaišytos psichotropinės medžiagos. Dažnu atveju, nepilnamečiai buvo pristatomi be sąmonės, tai yra, nesąmoningi. Taip pat buvo gauta duomenų, kad į Marijampolę toks skystis yra tiekiamas“, – tvirtina Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus viršininkas Edgaras Charisovas.
Atlikus ekspertizę nustatyta, kad į vaikams parduodamą skystį jaunuoliai maišė keturias skirtingas ir retas psichotropines chemines medžiagos. Visiems įtariamiesiems teismas skyrė kardomąsias priemones – pasižadėjimą neišvykti.
„Dalis įtariamųjų kaltais prisipažįsta, parodymus duoda, su teisėsaugos institucijomis bendradarbiauja“, – sako N. Urbonavičienė.
Anot teisėsaugininkų, su pirkėjais įtariamieji bendraudavo per pokalbių programėles, platindami paaugliams elektroninių cigarečių skystį naudojo kodinius skaičius: 50 ir 100 reiškė paprastą elektroninių cigarečių skystį, o skaičius 1000 – skystį su psichotropinėmis medžiagomis.
„Elektroninių cigarečių skystį su psichotropinėmis medžiagomis maišė patys platintojai savo nuožiūra, neturėdami jokių chemijos žinių, savo nuožiūra parinkdami koncentraciją, o tai yra ypatingai pavojinga, tyrimo metu nustatyta, kad skystį platino tiek pilnamečiai, tiek nepilnamečiai asmenys, Marijampolės viešosiose vietose, jaunimo susibūrimo vietose. Ir kas labai glumina – netgi švietimo įstaigose“, – kalba E. Charisovas.
Atsiskaitymai vyko ir grynaisiais, ir kriptovaliuta. Tyrimas pradėtas po to, kai du nepilnamečiai parūkę elektroninių cigarečių prarado sąmonę ir atsidūrė ligoninėje. Pareigūnai atliko 15 kratų, pas įtariamuosius rado psichotropinių medžiagų, iš kurių galima pagaminti mažiausiai 5 tūkst. mirtinai pavojingų rūkalų dozių. Viena dozė kainavo 20 eurų.
Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras sako, kad vien policija ir prokuratūra smarkiai augančios prekybos narkotikais nesustabdys.
„Aš manau, kad tarp nepilnamečių šiuo metu formuojasi tam tikra subkultūra: pirmas dalykas – meluoti, antras dalykas – vartoti tokias medžiagas ir eiti tuo keliu, kad visgi poreikis didėja. Kalbant apie šias bylas, tai manau, kad mes visi turime susivienyti ir ieškoti problemos sprendimo būdo – tai tiek tėvai, mokyklos“, – tvirtina vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius.
Šiemet per kelis mėnesius dėl narkotikų platinimo paaugliams pradėta tiek pat tyrimų, kiek pernai jų buvo per visus metus. Kauno apygardos prokuratūra šiuo metu vadovauja 455-iems tyrimams, susijusiems su narkotikais, 13 iš jų – dėl narkotikų tiekimo nepilnamečiams.