• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius ant derybų stalo padėjo savo portfelį. Jei Vyriausybė galutinai nesusitars su mokytojais bei dėstytojais, neištesės duoto žodžio ir neras papildomų 60 milijonų eurų biudžete, Monkevičius ketina atsistatydinti ir palikti ministro postą. Kur bus ieškoma pinigų finansų ministerija neatskleidžia.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius ant derybų stalo padėjo savo portfelį. Jei Vyriausybė galutinai nesusitars su mokytojais bei dėstytojais, neištesės duoto žodžio ir neras papildomų 60 milijonų eurų biudžete, Monkevičius ketina atsistatydinti ir palikti ministro postą. Kur bus ieškoma pinigų finansų ministerija neatskleidžia.

REKLAMA

Diplomų už ačiū dalinimo akcija iš Vilniaus persikėlė į Kauną. Čia švietimo finansavimu pasipiktinę dėstytojai organizuoja „Įšventinimo į Kauno daktarus“ akciją. Visi norintys prie Kauno Technologijos Universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto įėjimo iš dekano rankų įgyja mokslų daktaro laipsnį.

„Mūsų vienas iš sprendimų yra teikti Kauno daktarų dip-LOMĄ, kuris yra suteikiamas visiems, kurie nori. Tokiu būdu atsiras daugiau mokslo daktarų, atsiras daugiau mokslo darymo ir nuo to Lietuvoje tik tai pagerės“, – sako KTU fakulteto dekanas Ainius Lašas.

REKLAMA
REKLAMA

Dėstytojai aiškina, kad Vyriausybė ne tik moka per mažus atlyginimus, bet ir per menkai finansuoja mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą:

REKLAMA

„Mokslą mes planuoja 5-10 metų priekį. Mums taip pat norėtųsi, kad valstybė planuotų mokslą 5-10 metų į priekį.“

„Jeigu man nepavyktų pasiekti šito susitarimo apie kurį aš kalbu, aš esu pasirengęs už tai atsakyti ir jeigu reikės pasitraukti“, – pasakoja ministras Algirdas Monkevičius.

Kol Lietuvoje tęsiasi mokytojų ir dėstytojų protestai. Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius prabilo apie galimą atsistatydinimą. Būtent su pedagogais susitikęs Monkevičius šiandien bandė tartis dėl neištesėtų pažadų. Valdžia anksčiau mokytojams ir dėstytojams buvo pažadėjusi kitų metų biudžete papildomai švietimui skirti 117 mln. eurų, kurie pagerintų pedagogų darbo sąlygas ir jų atlyginimus padidintų dešimtadaliu. Tačiau pirminiame kitų metų biudžeto projekte mokytojams buvo numatyta dvigubai mažesnės suma, trūksta 60 milijonų eurų.

REKLAMA
REKLAMA

A. Monkevičius šiandien „ant kortos pastatė“ savo portfelį. Pažadėjo palikti ministro postą, jei papildomi pinigai nebus rasti:

„Pirmadienį galim tikėtis, kad bus sprendimas suprojektuotas į biudžetą, ir bus biudžetas toks, kuris bus reikalingas susitarimui realizuoti, 100 procentų. Tiek pedagogų bendrojo ugdymo bendruomenė, tiek ikimokyklinio ugdymo bendruomenė, tiek aukštųjų mokyklų bendruomenė šito ir tikisi iš manęs, šito aš siekiu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors ministras kartu su „valstiečių“ lyderiu Ramūnu Karbauskiu ir anksčiau kalbėjo apie papildomų pinigų paiešką, pedagogų profsąjungos tiki, kad Monkevičių prabilti apie galimą atsistatydinimą privertė vakar vykęs įspėjamasis, dvi valandas trukęs streikas.

„Įspėjamasis streikas buvo gana rimtas signalas Vyriausybei. Ir šiandien po taikymo komisijos posėdžio matom, kad judam rezultato link ir laukiam pirmadienį Vyriausybės posėdžio“, – teigia profsąjungos vadovas Egidijus Milešinas. 

REKLAMA

Tiesa, kol nėra sudėti visi parašai, tikro, ilgalaikio, neterminuoto streiko mokytojai ir dėstytojai neišsižadėjo. Profsąjungos nežada nusileisti Vyriausybei, net jei A. Monkevičius atsistatydintų.

„Visiškai nesvarbu, kas vadovauja ministerijai, kas vadovauja Vyriausybei. Mes turim tikslus, mes jų siekiame ir tikrai nesvarbu, koks ministras bus“, – kalbėjo E. Milešinas.

Keisčiausia tai, kad kol kas nei Švietimo, mokslo ir sporto ministras, nei finansų ministerija neatskleidžia iš kur bus gauti papildomi 60 milijonų eurų.

REKLAMA

„Kol nėra galutinio produkto tol kalbėti apie atskiras eilutes yra sudėtinga, nes viskas priklauso nuo to, kai jau bus padarytas paskutinis taškas padėtas ir bus pasirašytas projektas. Tuo metu turėsime tą galutinį sprendimą“, – sako viceministras Darius Sadeckas.

„Tai nėra kažkokių tai pinigų atradimas iš kažkur. Tai yra balansas kuomet kiekvieną eilutę reikia perrikiuoti ir visą laiką kontroliuoti šitą balansą“, – pasakoja A. Monkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokios pinigų paieškos atkreipia ekonomistų dėmesį. Rinkos ekspertai aiškina, kad ši Vyriausybė nesugeba tinkamai planuoti savo pajamų ir išlaidų.

„Ta švietimo politika yra formuojama gaisrų gesinimo metodais, o ne strateginį matymą diktuojančiu požiūriu“, – mano ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

Anot ekonomistų, net jei Vyriausybė ras visus 117-a milijonų eurų, švietimo tai neišgelbės. Esą tik uždarius neefektyvias, pustuštes mažas mokyklas bus galima išspręsti nesibaigiančias pinigų trūkumo ir mažų algų problemas.

REKLAMA

„Turint perteklinę sistemą, perteklinę struktūrą, ją finansuoti darosi itin sudėtinga ir tie keli milijonai tikrai situacijos neišspręs, nebus ilgalaikis sprendimas. Šiai dienai švietimo sistemai reikia tokios chirurginės intervencijos. Yra per daug mokytojų, mokyklų yra taip pat per daug. Yra tokių savivaldybių, kurios išleidžia labai daug ūkinei paskirčiai, o tie pinigai galėtų atitekti su funkcijomis susijusiomis išlaidomis, mokymo procesui“, – pasakoja I. Genytė-Pikčienė.

Šiuo metu vidutinis mokytojo atlyginimas į rankas siekia apie 800, o dėstytojo 850 eurų. Ar šie atlyginimai kils dešimtadaliu paaiškės kitą savaitę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų