Vakarų Australijos gyventojas nusiima šlepetes ir basomis kojomis žengia miesto gatve. Vyras nusprendė išbandyti asfalto karštį, mat Rouborno mieste – temperatūros rekordas. Termometrai pasiekė 50,5°C karščio žymą – tai didžiausia temperatūra per pastaruosius 62-ejus metus.
„Per karšta. Nusisvilinau pėdų odą“, – sako Rouborno gyventojas Tysom Mowarin.
Metai vos prasideda, o jau rekordai – Amerikos mokslininkai sako, kad 2022-ieji neabejotinai paklius į karščiausių metų per visą istoriją dešimtuką. O pernai metai buvo šeštoje vietoje pagal karštį nuo pat temperatūros stebėjimų pradžios Amerikoje 1880 m.
„Paskutiniai septyneri metai buvo šiltesni nei bet kada. Jie labai išsiskiria. Temperatūra kaista jau keturis dešimtmečius iš eilės“, – komentuoja klimato analitikas Russel Vose.
JAV mokslininkai kartoja – labiausiai atmosferą kaitina į ją patenkančios šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kaip anglies dvideginis, kuris išsiskiria žmonėms deginant iškastinį kurą. Šylant orui – kaitrą sugeria vandenynai, o dėl to keičiasi pasaulio oro srovių judėjimas, kinta mums įprastas klimatas, atsiranda ekstremalūs klimato reiškiniai.
„Karščio banga Ramiojo vandenyno šiaurės vakaruose ir potvyniai Vokietijoje – puikūs pavyzdžiai. Bet yra ir kitų įvykių, kaip ledas Teksase ir Oklahomoje vasarį arba viesulai“, – teigia R. Vose.
Anot JAV mokslininkų, labiausiai pernai kaito šiaurinis pusrutulis, o ypač – Arkties regionas. Jame temperatūra kyla net tris kartus greičiau nei kitur. Lyginant su 20 a. vidurkiu, pasaulio temperatūra pakilo mažiausiai 1,5°C.