• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vietos kapinėse lietuviams yra suteikiamos nemokamai, tačiau ne visur jų yra likę. Be to, už antkapį ir paminklą gali tekti pakloti ir 5 tūkst. ar daugiau eurų. Kita vertus, gyventojai gali rinktis kolumbariumus, kurie turėtų būti, bet toli gražu nėra dalijami nemokamai.

Vietos kapinėse lietuviams yra suteikiamos nemokamai, tačiau ne visur jų yra likę. Be to, už antkapį ir paminklą gali tekti pakloti ir 5 tūkst. ar daugiau eurų. Kita vertus, gyventojai gali rinktis kolumbariumus, kurie turėtų būti, bet toli gražu nėra dalijami nemokamai.

REKLAMA

Pagal įstatymo pataisas, priimtas prieš 2 metus, nišos kolumbariumuose turėtų būti suteikiamos neatlygintinai.

Vis tik pašnekovai neslepia, kad kai kurių miestų gyventojams to tikėtis neverta. Esą nemokamą dalijimą sugalvojo asmenys, visai nesusigaudantys, apie ką eina kalba.

Nemokamų kolumbariumų nebuvo ir nebus – kodėl?

Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas primena, kad nuo 2022 m. Lietuvoje įsigaliojo pakeitimai, pagal kuriuos savivaldybių įrengtuose kolumbariumuose nišos yra suteikiamos nemokamai.

Vis tik jis pripažino, kad visi kolumbariumai sostinėje yra įrengti investuotojų lėšomis ir savivaldybei bus perduoti, tik kai bus parduotos visos nišos. Taigi nemokamų nišų Vilniuje nėra.

REKLAMA
REKLAMA

Kauno įmonės „Kapinių priežiūra“ direktorius Ričardas Čėsna irgi neslėpė, kad savivaldybėje nemokamų kolumbariumų nėra, nebuvo ir greičiausiai nebus:

REKLAMA

„Tai yra mūsų verslas: mes statome kolumbariumus, už juos mokame, juos tvarkome, valome, tai už dyką nedalijame.“

Jo vertinimu, šią nemokamai dalijamų kolumbariumų tvarką sugalvoję žmonės esą aplamai nesusigaudo, apie ką eina kalba.

„Jų lyginimas buvo toks: kodėl kapavietė yra duodama nemokamai, o kolumbariumą reikia pirkti? Bet mes lyginame žemės sklypelį, ant kurio dėsis pamatai, plokštės, paminklas ir t. t., kas mažų mažiausiai kainuos 1,5 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

O mokėdamas už kolumbariumą žmogus jau įsigyja statinį. Tai dabar Aplinkos ministerija turėtų įpareigoti savivaldybes kompensuoti žmonėms kapaviečių dengimą, paminklus, tada kaip ir išlygintume, nes ir ten, ir čia būtų nemokamas statinys. Juk po kolumbariumu irgi yra žemė, kuri už dyką duodama“, – kalbėjo R. Čėsna.

Kolumbariumų kainos ir kas kiek laiko reikia mokėti

Vilniaus kolumbariumuose niša kainuoja 815 eurų (Kairėnų kapinėse) arba 848,5 euro (Sudervės kapinėse).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O Kaune, pasak atstovo, kaina susideda iš dviejų dalykų, t. y. 500 eurų mokestis už urnos saugojimą 25 metams ir likusi suma už pačią nišą: „Kas bus po tų 25 metų reikėtų paklausti Vyriausybės, kuri turėtų nustatyti tvarką.

Bet, manau, yra du variantai: arba artimieji vėl sumoka ir pratęsia sutartį dar 25 metams, arba jau bus įrengti pelenų barstymo laukai ir pelenai bus išbarstyti, jei nebus artimųjų, kurie pasirūpins.“

REKLAMA

R. Čėsna paminėjo, kad kolumbariumuose žmonės dažniausiai renkasi 2 ir 4 aukštus, tad jie yra brangesni. Rečiau renkasi 1 ir 5 aukštus, kurie yra pigesni.

Jis vardijo, kad kolumbariumai Kaune yra Petrašiūnų (įtrauktas į TOP–100 gražiausių pasaulio kolumbariumų), Romainių ir Seniavos kapinėse.

Taigi kainos (įskaitant 500 mokestį 25 metams) svyruoja nuo 950 eurų (Seniavoje) iki 2 tūkst. eurų (Petrašiūnuose, brangiausiuose aukštuose).

REKLAMA

„Nišoje gali būti 4 urnos, tai už sekančią – antrą, trečią ar ketvirtą – urną reikia papildomai sumokėti 100 eurų. Ir dar kainuoja iškalti raides ant lentelės“, – pridūrė „Kapinių priežiūra“ direktorius.

Vieni už kolumbariumus moka, kiti – ne 

Tauragės rajono savivaldybės atstovas Paulius Goštautas nurodė, kad kolumbariumus turėjo dvi kapinės (Papušynės ir Dukonų kaime), tačiau, atsižvelgiant į gyventojų norus, mieste esančiose senosiose kapinėse šiemet buvo pastatytas dar vienas:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pernai dviejose kolumbariumuose buvo palaidota 18. Papušynės kapinėse visiškai užsipildė senasis kolumbariumas, šiemet pastatytas naujas. Šiemet kolumbariumą bus galima pasirinkti ir Skaudvilėje.“

Atstovo aiškinimu, visos šios kapinės priklauso Tauragės miesto seniūnijai, tačiau nemokamų nišų kolumbariumuose nėra ir kol kas jų nėra numatyta.

Vilniaus savivaldybės atstovas patikino, kad kol kas esamų kolumbariumų pakanka – juose per mėnesį iš viso palaidojama apie 20 mirusiųjų.

REKLAMA

Utenos miesto naujosiose kapinėse nuo 2023 m. pradėjo veikti 190 nišų kolumbariumas, kur nišos yra skiriamos nemokamai, bet per metus užpildytos tik 32.

Alytuje nišos tapo nemokamos priėmus minėtas pataisas, tačiau visos likusios laisvos vietos (t. y. 45) kolumbariume užsipildė per 1,5 metų.

O, pvz., Telšiuose kolumbariumų išvis nėra.

Kokia yra kolumbariumų ateitis?

Pasak miesto seniūnės Editos Urbonienės, Utenoje yra numatyti dar 5 kolumbariumai, taip pat pradės veikti ir krematoriumas: „Manytume, kad laidojimas kolumbariume turėtų tapti populiaresnis.“

REKLAMA

Tauragės rajono savivaldybės atstovas antrino, kad besirenkančių koliumbariumus tik daugės ir jų poreikis augs, kaip yra jau dabar. Viena iš priežasčių – jie nereikalauja tiek priežiūros, kiek kapavietės.

Alytuje taip pat planuojama įrengti atskirą kolumbariumų zoną Daugų g. kapinėse. Atstovų nuomone, kolumbariumai tikrai populiarės, kadangi keičiasi laidojimo tradicijos.

Telšiuose kolumbariumo dar nėra, tačau jau planuojama jį įrengti. Savivaldybės administracijos direktorė Lina Leinartienė pastebi, kad vis labiau populiarėja palaikų kremavimas:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Todėl galima manyti, kad, atsiradus kolumbariumams, jie taps paklausūs. Bet kol kas negalime atsakyti, ar ši paslauga bus nemokama.“

G. Grubinskas irgi pastebi ženklų kremavimų skaičiaus augimą, tad spėja, kad Vilniuje kolumbariumų poreikis neabejotinai augs.

Anot jo, šiuo metu Vilniuje yra projektuojamas tipinis kolumbariumas, tačiau kol kas dėl naujų kolumbariumų statybos vietų ir kokiu būdu – savivaldybės ar investuotojų lėšomis – projektai būtų finansuojami, nėra nuspręsta.

REKLAMA

Kur vietų kapinėse trūksta, o kur prireiks dar 20 metų

Kaip žinia, vietos kapinėse yra skiriamos nemokamai, vis tik jų užtenka ne visur.

Pvz., Telšių kapinėse naujų laidojimo vietų nebėra. Taigi, jei žmonės neturi šeimos kapaviečių, telšiškiai laidojami artimiausios seniūnijos kapinėse, o tai yra Degaičių kapinės.

Pasak L. Leinartienės, naujų kapinių įrengimą planuojama pradėti 2025 m.

„Administruodami sostinės kapines pastebime, kad dalyje jų, ypač senosiose, laidojimo vietų trūksta, tačiau naujai įrengtose, pvz., Liepynės kapinėse, šios problemos nėra. 

REKLAMA

Per mėnesį Vilniaus kapinėse palaidojama iki 500 asmenų. 2024 m. rugsėjo mėnesį 178 asmenys palaidoti karstuose, 194 – urnose. Didžioji dalis urnų šiuo metu laidojama žemėje“, – komentavo aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice“ kapinių priežiūros administravimo vadovas Darius Jakutonis.

Vis tik kitur, pvz., Kaune, laisvo ploto kapinėse dar yra 40 ha, o kasmet užsipildo apie 0,5 ha.

Alytaus savivaldybės atstovai irgi patikino, kad trūkumo kapinėse dar nebus mažiausiai 20 metų.

tv3.lt

man niekaip netelpa galvoje ,kodel tiek bukumo pas zmones ,kurie prie kolumbariumo nesa vainikus ,na ir sovietmecioml mastymas ir svarbiausia jog sustato zemai ,prie kurio yra kito zmogaus kolumbariumas,tiesiog ir mirusiam lipama ant galvos ,kaip sakoma
išbarstyti pelenus gražioje vietoje, kur žmogus norėtų, o pagerbt galima užsakant mišias, kainuotų pigiau.
pats geriausias sprendimas kolumbariumas likusiems gyviesiems nereikia sukti galvos del antkapiu ar geliu sodinimoar ploksciu dengimu ,o ir kainos kosmines be to labai estetiska ir ekologiska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų