„Mes labai sveikiname valdžios iniciatyvą įvesti eurą. Tačiau mūsų neturėtų klaidinti Latvijos patirtis ir manymas, kad viskas vyko skalndžiai, nes ne viskas yra pastebima. Kitas pavyzdys yra Olandija, kur situacija nebuvo suvaldyta ir kainos smarkiai išaugo, todėl Olandų atstovas patarė būti budriems ir saugotis valdžios piktnaudžiavimo esama padėtimi“, - sakė Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos Prezidentas Danukas Arlauskas.
Jis pabrėžė, kad pamirštamos įvairios rinkliavos, kurias šiuo memorandumu valdžios institucijos turėtų taip pat užfiksuoti ir pasižadėti apskaičiuoti tinkamai. Anot D. Arlausko, užtektų manipuliuoti 0,1 dalimi šių rinkliavų sumos ir iš to kažkas uždirbtų per 13 mlrd. litų. „Meilė turi būti abipusė“, - kalbėdamas apie kvietimą valdžios institucijas įsipareigoti neapgalvotai nedidinti mokesčių sakė D. Arlauskas.
„Mes norime priminti lietuvių liaudies išmintį – devynis kartus pamatuok, dešimtą pjauk, nes paskui atsukti viską atgal gali būti labai sunku. Šis mus raginimas nėra ultimatumas, tai kvietimas dialogui, kuris skatintų abipusį supratimą“, - antrino Lietuvos verslo konfederacijos Prezidentas Valdas Sutkus.
Mainais turi užtikrinti stabilumą
Anot organizacijų atstovų, verslininkai suvokia stabilių kainų naudą, todėl, įvedant eurą, siūlo šiame procese didinti visuomenės pasitikėjimą valdžios prisiimtais sprendimais ir verslo įsipareigojimais. Tam reikalinga, kad ne tik verslas bet ir valdžia prisiimtų atsakomybę ir garantuoti stabilią reguliavimo aplinką prieš 2015 metais įsivedant eurą. Verslui kainas stabilias išlaikyti pavyks tik su sąlyga, kad šalies valdžia neregistruos skubotų įstatymų pataisų dėl minimalios algos, naujų mokesčių įvedimo, vandens, šildymo, elektros ir kitų energijos išteklių įkainių, tarifų, rinkliavų didinimo. Jei tokie pakeitimai, kaip, tarkim, miškų įstatymo pakeitimai, automobilių mokesčio įvedimas, vis dėlto bus įvykdyti, verslas negali pažadėti, kad, padidėjus kaštams, kainos nebus didinamos. Dėl to, pagrindinės Lietuvos verslo organizacijos ragina Seimą ir Vyriausybę atsakingai elgtis prieš priimant tiek įmonėms, tiek ir gyventojams reikšmingą sprendimą.
Automobilių mokestis netinkamas
V. Sutkaus teigimu, automobilių mokestis apskritai nėra pats geriausias sprendimas pensijoms kompensuoti. „Jei atsižvelgtume į kitų šalių patirtį, mokesčio apskaičiavimo metodus, tai Lietuvoje šis mokestis turėtų būti labai mažas, nes pas mus gyventojų pajamos yra žymiai mažesnės nei kitose Europos Sąjungos šalyse“, - sakė Lietuvos verslo konfederacijos Prezidentas.