Namų rinka, automobilių industrija bei avialinijos – visus šiuos verslus veikia nelaimingu laikomas skaičius 13 bei „juodasis“ penktadienis, rašo BBC.
Desmondas Lamas, rinkodaros profesorius iš Makau universiteto teigia, kad prietarai teikia kontrolės iliuziją, kuri suteikia žmonėms vilties.
Kartais tai tiesiog jų kultūros dalis, įdiegta vertybė ar elgesys, perduodamas iš kartos į kartą.
„Žmonės paprastai nori turėti įvykių ir savo gyvenimų kontrolę, tačiau dažnai jos neturi, -sako profesorius. – Taigi jie naudoja prietaringus metodus, kad įgautų kažkokią kontrolės formą.“
Nelaimingos vietos
Kai kurios pramonės aktyviai bando kontroliuoti skaičių trylika ir jo įtaką. Pavyzdžiui, aviacija.
Dalis avialinijų stengiasi vengti simbolinio velnio tuzino. Belgijos avialinijos paprašė dizaino agentūros „Hoet&Hoet” pakeisti stilizuotą lėktuvo uodegos logotipą, kai paaiškėjo, kad jis buvo sudarytas iš 13 burbuliukų.
Kitos skrydžių bendrovės, nors ne visos, neturi tryliktos sėdynių eilės, sako skrydžių palydovas Bobby Laurie‘is.
„Daugelis turi skrydžių baimę arba baimę neturėti kontrolės skrisdami. Jie sėdėjimą skaičiumi 13 pažymėtoje eilėje gali suprasti kaip įžeidimą, todėl įmonės atsisako skaičiaus 13, kad neiškiltų susodinimo problemų, keleiviui atsisakius sėdėti savo vietoje.“
O, pavyzdžiui, „US Airways“ ir „American Airlines“ paliko tryliktą eilę, tačiau B. Laurie sako, kad niekada nesusidūrė su „niekuo, kas atsisakytų joje sėdėti, tad gal pašalinti eilę vis dėlto yra senamadiškas skrydžių bendrovių sprendimas.“
Tiesą sakant, idėja, kad žmonės atsisako skristi penktadienį tryliktą dieną yra mitas. Pavyzdžiui, šių metų balandžio 13 d. penktadienį Londono Hitrou oro uoste nebuvo jokio keleivių sumažėjimo.
„Norėčiau galvoti, kad žmonės mažiau linkę skraidyti penktadieniais, nes tai mums – netikintiems - atpigintų bilietus, bet aš nepastebėjau, kad kainos šiomis dienomis būtų mažesnės“, – sako Simonas Calderis, kelionių skilties redaktorius „Independent“ laikraštyje.
Pigesni namai
Airijos automobilių pramonės industrija irgi nesižavi velnio tuzinu bei nori, kad naujų automobilių registracijos numeriuose būtų atsisakyta skaičių „13“, nes jie gali atstumti potencialius pirkėjus.
Numeris 13 lemia blogą ir statybų bei nekilnojamojo turto rinkoje.
Remiantis žemės registro 1999-2011 metų duomenimis, „Findaproperty.com“ atskleidė, kad mėnesio tryliktą dieną buvo parduota 32 proc. mažiau namų nei bet kokia kitą dieną. Jie teigia, kad numeriu 13 pažymėtą namą norintys parduoti pardavėjai gali tikėtis gauti 3 proc. mažiau nei kiti. Be to, velnio tuzino numerį turinčių namų parduodama 34 proc. mažiau nei 1-12 ir 14-30 numeriais pažymėtųjų.
Tikri tikintieji?
Neaišku, ar įmonės ir vartotojai tikrai tiki neigiama skaičiaus 13 galia, ar tiesiog elgiasi nepaisydami savo įsitikinimų.
„Aš manau, kad yra tikintys ir yra netikintys. Tačiau yra ir tokių, kurie pasirenka tikėti, nes yra skeptiški ar neužtikrinti“, - sako profesorius D. Lamas.
„Daugma kinų, kuriuos aš pažįstu, patenka į šią kategoriją. Niekas nenori pralaimėti. Tikiu, kad dauguma žmonių šioje pasaulio dalyje įtariai žiūrį į prietaringus įsitikinimus. Jie gali netikėti šiais prietarais, bet nusprendžia vis tiek elgtis kitaip. Jie geriau tikės, nei netikės, nes neturi ko prarasti.“
Jei daugelis įmonių ir žmonių tiki, kad 13 neša nelaimę, tai kiti skaičiai, pasak jų, yra sėkmingi.
Septynetas Vakaruose ir aštuonetas Tolimuosiuose Rytuose yra laikomi pozityviais skaičiais. Steve‘as Varsano, „Jet Business“ vadovas, yra tarp tikinčiųjų. Jis sumokėjo 8 888 svarų sterlingų už mobiliojo telefono numerį, susidedantį tik iš aštuonetų.
S. Varsano tiki, kad žmonėms, žinantiems gerą aštuoneto reikšmę, dar prieš renkant numerį kyla teigiami jausmai.
Numeris 7 irgi turi įspūdingą reikšmę. Las Vegase 2007 metų liepos 7 dieną buvo užfiksuotas rekordinis santuokų skaičius. Trimis septynetais pažymėtą datą buvo įregistruotos 4 489 santuokos.
Palyginimui, šiais metais Valentino dieną kazino sostinėje susituokė 933 poros.