• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinė vartotojų konfederacija (NVK) nagrinėdama vartotojų skundus nusprendė paanalizuoti ir Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) skaičiavimus. Pasirodo, šie nemoka aritmetikos.

REKLAMA
REKLAMA

NVK viceprezidento dr. Vyginto Sidzikausko teigimu, šį tyrimą inicijavo vartotojas, pateikęs prašymą išaiškinti, už ką tiksliai jis turįs mokėti, mat sąskaita pasirodė nesuprantama. Esą nesuprato iki galo jos ir 40 m. energetiko darbo stažo turintis V.Sidzikauskas.

REKLAMA

Pradinė tyrimo prielaida esanti ta, kad VKEKK pagrįstai ir teisingai nustato kainų skaičiavimo ekonominius rodiklius. Visi šie rodikliai yra nekvestionuojami, ir VKEKK pagal savo kompetenciją juos nustatė teisingai. „Mūsų uždavinys buvo tik patikrinti, kad VKEKK įdėdama šituos rodiklius į tam tikras nustatytas formules teisingai suskaičiuoja galutinę kainą vartotojui“, - aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA

Oficialiai paskelbtos 23 šilumos ir karšto vandens kainos. Galutinė kaina vartotojui esą nepaskelbta - kad ją suskaičiuotum, esą reikia dar atlikti kažkokius tarpinius veiksmus. Be to, visos kainos pateikiamos be pridėtinės vertės mokesčio (PVM), o taikomas išlygas žino ne kiekvienas vartotojas, tad tiekėjų pateikiamuose pranešimuose, kur mokestis pateikiamas su PVM, esą sąskaitos pasidaro neaiškios ir net klaidingos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galime pasakyti, kad iš tų 23 paskelbtų kainų iš tikro aktualios tebuvo 4. Tačiau jos taip yra pateikiamos ir užblokuojamos begale informacijos, kad visiškai neįmanoma susigaudyti“, - pabrėžė jis. Esą nėra jokio įrodymo, kad likusios kainos būtų naudojamos.

REKLAMA

„Įdomu, kad tiekėjai, gavę iš VKEKK patvirtintas kainas, ima jas interpretuoti. Taigi vartotojas neturi galimybių savarankiškai patikrinti sąskaitų teisingumo. Komisijos skelbiamų kainų išraiškos trukdo suprasti sąnaudų pagrįstumą“, - aiškino V.Sidzikauskas.

Apskritai energetikos kainų vidurkis esą galėtų būti užkeltas apie 2 proc., kas atrodytų nedaug, tačiau Valstybės kontrolės valstybinio audito skaičiavimais, šilumos kainos padidėjimas 1 ct šalies vartotojams kainuoja apie 84 mln. Lt. Taigi jei kaina viršijama 0,3 ct, bendra žala nuo 2003 m. iki šiol šalies mastu viršytų 100 mln. Lt.

Pasak jo, tai turbūt pirmas per pastaruosius dešimt metų pirštinės metimas valstybinei institucijai su tokiais rimtais kaltinimais.

Dabar NVK ruošiasi surinkti daugiau konsultantų nuomonių ir vėl kreiptis į generalinę prokuratūrą, Konkurencijos tarybą bei pasitelkti kolegas iš užsienio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų