Jevgenijus Bardauskas, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Šią gegužę Lietuva atveria žemės rinką ir ieškoma būdų, kuriais pavyktų apriboti jos įsigijimą pirkėjams iš užsienio šalių. Tarp būsimų saugiklių siūloma riboti parduodamos žemės kiekį ar jos neleisti įsigyti juridiniams asmenims. Kol kas tai pirminiai siūlymai. Konkretūs draudimai, žadama, bus priimti kovą.
Saugiklius, ribojančius žemės pardavimą, susigriebta priimti iki žemės rinkos atvėrimo užsieniečiams likus kiek daugiau nei dviem mėnesiams. Pasak Konstitucinės teisės ekspertų, absoliutus draudimas parduoti žemę užsieniečiams, ką norima padaryti surengus referendumą, gali būti antikonstitucinis, todėl valdantieji siekia šį klausimą sureguliuoti įstatymais.
Tarp pasiūlymų yra ir reikalavimas pirkėjui nuolat gyventi Lietuvoje, taip pat siūloma įsigijimą susieti su gyvenama vieta – leisti įsigyti tik pirkėjo gyvenamoje arba kaimyninėje savivaldybėje. Siūloma apriboti sklypo dydį arba leisti įsigyti žemę tik ją dirbantiems mažiausiai trejus metus ar priėmusiems įsipareigojimą žemę dirbti mažiausiai dešimtmetį.
„Manau, kad tas 10 metų laikotarpis – mes jau su dalimi grupės narių tarėmės – vargu ar realus. Visų pirma, tai žmogui gali ar vienokios ar kitokios sąlygos susidaryti, kad jis negalės tos žemės dirbti“, – sako Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Kazys Grybauskas.
Kol kas tai tik siūlymai ir konkrečių sprendimų nepriimta. Vienodi reikalavimai būtų taikomi ir fiziniams ir juridiniams asmenims, o pažeidusiems nustatytas taisykles grėstų baudos iki 10 tūkst. litų.
Tačiau Kėdainių rajone žemę dirbantis ūkininkas Zigmas Aleksandravičius sako, kad pardavimą reikia riboti ne užsieniečiams, o juridiniams asmenims. Pasak jo, kaimo žmonės nemato problemos, kai užsienio piliečiai dirba žemę, nes ji ne tik naudojama, bet ir sulaukiama investicijų. Didesnė problema – įmonės, superkančios žemę perparduoti. Jos ir sukelia sklypų kainą tiek, kad jaunam ūkininkui ji pasidaro nebeįkandama.
Įstatymą, numatantį konkrečius žemės pardavimo saugiklius, žadama priimti kovą. Šį sausį jau buvo sugriežtintas žemės įsigijimas. Naujos taisyklės numato, kad asmenys privalės grąžinti valstybei žemę, jeigu nelegaliai jos bus įsigyta daugiau nei 500 hektarų.