Vidaus reikalų ministerijos atstovai naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo (SEAKĮ) projektu siūloma medicininės pažymos galiojimo terminą tiesiogiai susieti su vairuotojo pažymėjimo galiojimu.
Tai reiškia, kad jeigu vairuotojui medicininė pažyma bus išduota 5 metams, pasibaigus šiam terminui, būtų laikinai sustabdomas vairuotojo pažymėjimo galiojimas iki to laiko, kol asmuo vėl pasitikrins sveikatą.
Jei asmenys nepasitikrintų sveikatos, registre būtų nurodoma, kad vairuotojo pažymėjimas negalioja dėl medicininių priežasčių, tad pareigūnai tokiu būdu galėtų greičiau kontroliuoti eisme dalyvaujančius vairuotojus.
Tuo atveju, jei asmenys sveikatą pasitikrintų dar nepasibaigus medicininės pažymos galiojimo terminui, jokie papildomai veiksmai nebūtų taikomi.
Tiesa, ministerija paaiškina, kaip būtų informuojami gyventojai, jeigu jų vairuotojo pažymėjimas būtų pripažintas negaliojančiu.
„Procesas vyktų automatiškai, o informacija apie vairuotojo pažymėjimo galiojimo sustabdymą, papildžius valstybės įmonės „Regitra“ Vairuotojų portale veikiantį informavimo apie besibaigiantį vairuotojo pažymėjimo galiojimą procesą, pasiektų konkretų vairuotoją.
Atitinkamai vairuotojai būtų suinteresuoti pasitikrinti savo sveikatą ir taip būtų užtikrintas tiek jų pačių, tiek kitų eismo dalyvių saugumas“, – rašoma atsiųstame komentare.
Sutrikus sveikatai, mirė prie vairo
Vairuotojai, delsiantys laiku pasitikrinti savo sveikatą, pasak ministerijos atstovų, kelyje sukuria grėsmę ne tik sau patiems, bet ir kitiems eismo dalyviams, o tai liudija ir įvykusios nelaimės per pastaruosius metus.
Skaičiuojama, kad nuo 2018 m. iki 2021 m. iš viso dėl sveikatos sutrikimų įvyko 62 eismo nelaimės, kurių metu buvo sužeista 16 asmenų, dar 2 mirė prie automobilio vairo.
Šiuo metu vairuotojai sveikatą turi tikrintis skirtingu periodiškumu:
- iki 55 metų amžiaus – kas 10 metų;
- Nuo 56 iki 69 metų amžiaus – kas 5 metus;
- Nuo 70 iki 79 metų – kas 2 metus;
- Nuo 80 metų – kiekvienais metais;
- Vairuotojai profesionalai svaikatą turi tikrintis kas 2 metus.
„Regitros“ duomenimis, iki šių metų sausio 1 d. iš viso galiojančių vairuotojo pažymėjimų yra apie 1,5 mln., o daugiausiai jų turi asmenys, priklausantys 35–44 amžiaus kategorijai.
Sveikatos pažymos kaina medicinos įstaigose gali kainuoti maždaug 20–35 eurus, priklausomai nuo miesto ir taip pat turimos vairuotojo pažymėjimo kategorijos.
Pagal dabartinę tvarką medicininė sveikatos pažyma, išduota vairuotojo pažymėjimui (A, AM ir B kategorijoms), galioja 10 metų, C ir D kategorijų pažymėjimams – 2 metams