„Teismas priėmė individualizuotą sprendimą, atsižvelgdamas į mūsų bendro gyvenimo, šeimos sukūrimo, vaiko planavimo ir susilaukimo aplinkybes“, – žinia socialinio tinklo paskyroje dalijosi antra vieno vaiko mama pripažinta J. Juškaitė.
Ji džiaugėsi, kad po šio teismo sprendimo „galės pasirūpinti savo vaiku“ ir vylėsi, kad kitos tos pačios lyties šeimos, auginančios vaikus, „galės kiek lengviau kvėpuoti“.
„Nors suprantu, kad mūsų individualus atvejis nebūtinai garantuoja joms saugumą ir kiekvienu atveju visoms teks kreiptis į teismus“, – rašė J. Juškaitė.
Išmokos mamoms ir tėčiams
Asmens pripažinimas mama ne tik palengvina rūpinimąsi juo, pavyzdžiui, prireikus medikų pagalbos. Mamos (arba tėčio) statusas taip pat yra susijęs su tam tikromis išmokomis.
Pagal įstatymą, pakankamai darbo stažo turinčios mamos moterys turi teisę į motinystės išmokas 126-ias dienas nėštumo ir gimdymo atostogų metu.
Tėčiai vyrai turi teisę į tėvystės išmoką, kuri mokama už vieno mėnesio trukmės tėvystės atostogas.
Be to, mama ir tėtis gali dalytis vaiko priežiūra ir už tai gauti išmokas, kol vaikui sukaks 18 arba 24 mėnesiai.
Po minėto teismo sprendimo galima įsivaizduoti, kad dvi mamos už vieną vaiką vienodai dalijasi vaiko priežiūrą ir išmokas už ją. Tačiau kaip bus su motinystės ir tėvystės išmokomis?
Užprogramuota nelygybė?
Žiūrint grynai finansiškai iš vaiko gerovės perspektyvos, daugiausia išmokų iš „Sodros“ už jį šeima gali gauti, kai jos mokamos ir mamai, ir tėčiui.
Jeigu J. Juškaitę teismas pripažino antra mama, veikiausiai tėvystės išmoka jai, kaip kitų vaikų tėčiams, nepriklausytų, nes ji yra vaiko mama, o ne tėtis.
Kita vertus, tokiu atveju jos šeimai už vaiką būtų sumokėta mažiau pinigų nei kitoms šeimoms su mamomis ir tėčiais.
O gal tuomet priklausytų motinystės išmoka kaip visoms kitoms mamoms? Bet šiuo atveju J. Juškaitės ir B. Sabatauskaitės šeima dėl vieno jų vaiko gautų kur kas daugiau pinigų, negu visos kitos šeimos su mamomis ir tėčiais.
Taip būtų ne tik dėl to, kad motinystės išmokos mokamos ilgiau nei tėvystės, bet ir dėl to, kad jų dydis nėra ribojamas – visos kitos ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokos negali viršyti 2 vidutinių atlyginimų šalyje.
Kitaip tariant, jeigu antra mama pripažintos J. Juškaitės ir B. Sabatauskaitės šeimai bus mokamos tik motinystės išmokos už vieną mamą ir nemokamos tėvystės išmokos, jų vaiko finansinė padėtis bus prastesnė nei kitų šeimų vaikų.
Jeigu dvi mamos gaus dvi motinystės išmokas, tuomet jų vaiko finansinė padėtis bus daug geresnė nei kitų vaikų.
Panašių keblumų dėl motinystės ir tėvystės išmokų gali kilti ir tuo atveju, jeigu, pavyzdžiui, du vyrai bus pripažinti vieno vaiko tėčiais, nes, matyt, nė vienam iš jų nepriklausys motinystės išmoka.
Nežino, kokias išmokas reikėtų mokėti
Naujienų portalas tv3.lt pasiteiravo „Sodros“, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ir Žmogaus teisių instituto apie išmokas vieną vaiką auginančioms dviem mamoms.
Ar mokama tik viena motinystės išmoka vienai mamai be tėvystės išmokos vienam tėčiui nepažeistų vaiko lygių teisių? Ar dvi motinystės išmokos pozityviai nediskriminuotų dviejų mamų kitų šeimų atžvilgiu?
„Sodra“ ir Žmogaus teisių institutas į užklausą nieko neatsakė. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba informavo, kad klausimus gavo ir atsakymą į paklausimą pateiks per 10 darbo dienų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija priminė, kam ir kokios motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos mokamos dabar. Tačiau, kokios būtų mokamos vieno vaiko dviem mamoms, neatsakė.
„Tam, kad būtų galima atsakyti, ar konkretus asmuo konkrečiu atveju turės teisę į išmokas, reikėtų vertinti priimtą teismo sprendimą asmens atžvilgiu, t. y. vertinti, kokias konkrečiai pasekmes gali sukelti priimtas sprendimas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistai nėra gavę jūsų minimo atvejo teismo sprendimo, tad negalime jo komentuoti, tačiau pateikiame informaciją apie šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą dėl socialinio draudimo išmokų“, – atsiųstame komentare nurodė ministerija.
Anot jos specialistų, viskas priklausys nuo teismo sprendimo ir nuo to, kaip, įgyvendinus teismo sprendimą, J. Juškaitė bus įvardyta registruose.
Jei ji registruose bus įvardinta kaip vaiko mama, tuomet ji galėtų turėti teisę į vaiko priežiūros išmoką, jei atitiktų visas šiai išmokai nustatytas sąlygas (draustumas, vaiko priežiūros atostogos, motinystės socialinio draudimo stažas). Jei teismas suteikė jai tik teisę atstovauti vaiką, išmokos jai nepriklausytų.