Deja, savo teisėmis pasinaudoja ne visi lietuviai. Kodėl žmonės nesusigrąžina mokesčių ir kaip atgauti nemažas sumas?
Dideli praradimai
Daugiau nei 3,2 mln. eurų – tiek įvairiais skaičiavimais pernai prarado užsienyje dirbę lietuviai. Šiuo sudėtingu laikotarpiu, kai mūsų ekonominę padėtį veikia koronaviruso krizė, daugelis nerimauja dėl ateities. Tačiau žmonių situacija gali pagerėti: užsienyje dirbę Lietuvos piliečiai, pretenduoja į mokestinių permokų susigrąžinimą.
„Tai – saugus ir legalus procesas, kurio dėka atgaunamos įvairios pinigų sumos“ – sako mokesčių grąžinimo kompanijos „RT Tax“ vadovas Žydrūnas Janušauskas.
Geriausias metas susimąstyti apie tai – jau šiandien. Sausio 1-oji pradeda naujus metus ir mokesčių kalendoriuje. Netrukus startuos mokesčių deklaracijų pildymas ir teikimas – jas privalu užpildyti visiems, dirbusiems svetur.
Susigrąžina dideles sumas
Vidutinis nuo užsienyje gaunamų pajamų atskaičiuojamas mokesčių dydis – net 42 proc. Visus šiuos pinigus arba dalį permokėtų pajamų mokesčių, kuriuos ne vienas jau laiko prarastais, galima susigrąžinti.
Vidutiniškai vienas asmuo atgauna po 804 eurų permokėtų pajamų mokesčių. Specialistai įvardija ir didesnes sumas. Specialistai žino istoriją, kai žmogus už mokesčių permokas atgavo net 11 tūkstančių eurų.
Mokesčių susigrąžinimui įprastai yra reikalingas dokumentas iš darbdavio, kuriame yra informacija apie darbuotojo gautas pajamas ir mokėtus mokesčius.
„Tiesa, neretai į mus kreipiasi klientai, neturintys dalies ar net visų reikalingų dokumentų. Tačiau net ir tokiu atveju mokesčius sugrąžinti pavyks, tereikia susisiekti su darbdaviu“, – akcentuoja specialistas. Aišku viena: pasirūpinti savo permokų grąžinimu – tikrai verta. Mokesčių iš užsienio atgavimas yra legalus procesas, naudingas tiek žmonėms, tiek valstybei.
Svarbu kiekvienam
Deja, statistika nedžiugina: permokas atgauti iki šiol ryžtasi kiek mažiau nei 60 proc. svetur dirbusių ar tebedirbančių lietuvių. Kodėl likusieji neskuba susigrąžinti jiems priklausančių pinigų? Pastebima, kad žmonėms vis dar trūksta informacijos. Daugelis jų paskendę darbuose ir be paraginimo iš šalies, apie tai net nepagalvoja.
Kartais sulaiko ir klaidingi įsitikinimai, esą mokesčių permokų grąžinimas negalimas ar neteisėtas, jį pradėjus, kils grėsmė senatvės pensijai ar kitoms socialinėms garantijoms. „Tai – visiškas mitas, tačiau dėl jo dalis gyventojų taip ir nedrįsta pradėti mokesčių susigrąžinimo ir praranda dalį sunkiai uždirbtų pinigų“, – apgailestauja Ž. Janušauskas.
Mitais pasitikėti neverta: į užsienio valstybių mokesčių institucijas kreiptis ir dokumentus teikti gali kiekvienas svetur dirbęs asmuo.
Dokumentų pateikimas – nesudėtingas, bet tolesniame etape nemažai žmonių susiduria su problemomis, dėl kurių mokesčių susigrąžinimas vėluoja arba apskritai neįvyksta. Todėl, ruošiantis šiam procesui, rekomenduojama pasikonsultuoti su mokesčių susigrąžinimo specialistais.
Straipsnio autorius Domantas Bukauskas. Daugiau skaitykite: atspindžiai.lt.