• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurie kraujo aukojantys lietuviai net nesusimąsto, kad už tai senatvėje gali gauti beveik pusantro šimto eurų didesnę pensiją. Jei tą padarėte bent 40 kartų, jums priklauso valstybinė antrojo laipsnio pensija, tačiau nesikreipę jos negausite.

Kai kurie kraujo aukojantys lietuviai net nesusimąsto, kad už tai senatvėje gali gauti beveik pusantro šimto eurų didesnę pensiją. Jei tą padarėte bent 40 kartų, jums priklauso valstybinė antrojo laipsnio pensija, tačiau nesikreipę jos negausite.

REKLAMA

Nacionalinio kraujo centro Donorystės skyriaus Rinkodaros ir komunikacijos grupės vyriausioji vadybininkė Alina Versekėnienė įvardijo, kad į valstybinę antrojo laipsnio pensiją gali pretenduoti visi neatlygintini kraujo donorai.

Jos aiškinimu, nuo 1997 metų sausio 1 dienos jie turi būti 40 kartų neatlygintinai davę kraujo ir 10 metų dalyvavę neatlygintinos kraujo donorystės veikloje.

„Jeigu neatlygintinas kraujo donoras atitinka visus kriterijus, jis gali kreiptis į Nacionalinį kraujo centrą, pateikdamas Garbės donoro pažymėjimo kopiją, asmens dokumento kopiją ir prašymą. Teikti dokumentus dėl pensijos Sveikatos apsaugos ministerijai mes galime tik tuomet, kai donorui iki pensijos lieka pusė metų.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu donoras dokumentus pateikia ankščiau, mes juos archyvuojame ir donorui siunčiame patvirtinimą apie gautas dokumento kopijas, kuriame informuojame, kad donoras būtinai papildomai su prašymu turėtų kreiptis į Nacionalinį kraujo centrą likus pusei metų iki pensijos“, – dėstė pašnekovė.

REKLAMA

Paklausus, kaip asmeniui sužinoti, kiek kartų jis davė kraujo, atstovė nurodė, kad yra du kraujo registrai, per kuriuos yra skaičiuojamos neatlygintinos kraujo donacijos.

„Visus duomenis apie savo donacijas donorai mato mobiliojoje programėlėje „Mano kraujas“. T. y. kada ir kur davė, kiek laiko liko iki kitos galimos donacijos, netgi kokioje ligoninėje kraujas buvo panaudotas“, – papildė Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas.

REKLAMA
REKLAMA

A. Versekėnienės teigimu, šiandien valstybinė antrojo laipsnio pensija yra 136,58 euro. Šiuo metu ją gauna tik 85 žmonės.

Pažymėtina, kad kraujo gali duoti 18–65 m. amžiaus žmonės, kurie turi būti visiškai sveiki: „T. y. žmogus, nesergantis lėtinėmis ligomis, nekarščiuojantis, be peršalimo požymių, neturintis herpes viruso. O po operacijų ar tatuiruočių turi būti praėjęs tam tikras laikas – 4 mėnesiai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė pabrėžė, kad duoti kraujo yra svarbu, nes taip yra gelbėjamos gyvybės, be to, tai naudinga ir paties donoro sveikatai.

Ji atskleidė, kad pernai buvo atliktos 67953 donacijos, šiemet, iki liepos mėnesio – 35648 donacijos.

D. Gutauskas pridūrė, kad per pirmąjį 2023 metų pusmetį surinkta daugiau nei 16 tūkst. litrų kraujo. Viena donacija – 450 ml.

A. Versekėnienė paminėjo, kad norint paaukoti kraujo su savimi visada reikia turėti tapatybę patvirtinantį asmens dokumentą.

REKLAMA

Pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinės pensijos

Pirmojo (273,16 eurų dydžio) ir antrojo (136,58 euro dydžio) laipsnio valstybinės pensijos skiriamos Lietuvos piliečiams, jei jie yra sukakę Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatytą senatvės pensijos amžių arba netekę 60–100 proc. darbingumo.

Pirmojo laipsnio valstybines pensijas skiria Vyriausybė Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo komisijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (komisija) teikimu. Antrojo laipsnio valstybines pensijas skiria komisija.

REKLAMA

Teisę gauti pirmojo laipsnio valstybinę pensiją turi pasipriešinimo okupacijoms dalyviai – kariai savanoriai, pasipriešinimo okupacijoms dalyviai – laivės kovų dalyviai, buvę aukščiausieji valstybės pareigūnai (Seimo pirmininkas, Ministras Pirmininkas, Aukščiausiojo Teismo pirmininkas, Konstitucinio Teismo pirmininkas).

Ją taip pat gali gauti  asmenys, kuriems paskirta nacionalinė kultūros meno premija, olimpinių žaidynių čempionai, paralimpinių žaidynių čempionai, kurčiųjų žaidynių čempionai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antrojo laipsnio valstybinę pensiją taip pat gauna pasipriešinimo okupacijoms dalyviai – laivės kovų dalyviai; motina (įmotė) arba tėvas (įtėvis), išauginę (vaikų mirties atveju ne mažiau kaip iki 8 metų) 5 ir daugiau vaikų (daugiavaikiai motina  arba tėvas), garbės donorai, olimpinių žaidynių prizininkai, parolimpinių žaidynių prizininkai, kurčiųjų žaidynių prizininkai, į paralimpinių ar kurčiųjų žaidynių programą įtrauktos sporto šakos rungties pasaulio čempionai.

REKLAMA

Jeigu teikimus skirti pirmojo ar antrojo laipsnio valstybinę pensiją komisija gauna iš gyventojų ar institucijų, kurioms ši teisė nesuteikta, teikimai nenagrinėjami ir grąžinami arba persiunčiami kompetentingoms institucijoms.

Pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinės pensijos skiriamos nuo kito mėnesio po atitinkamo sprendimo skirti šią pensiją priėmimo pirmos dienos.

Už mirusius pirmojo arba antrojo laipsnio valstybinės pensijos gavėjus Lietuvos Respublikos piliečiams skiriama valstybinė našlių ir našlaičių pensija.

REKLAMA

Našlių pensijos skiriamos ir mokamos, jeigu turintys teisę ją gauti – t.y. atitinkantys įstatymu nustatytas sąlygas, yra sukakę senatvės pensijos amžių arba pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais, netekusiais 60 ir daugiau procentų darbingumo.

Asmeniui, turinčiam teisę gauti valstybinę našlių pensiją už mirusį pirmojo arba antrojo laipsnio valstybinės pensijos gavėją ir valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją, jo pasirinkimu skiriama ir mokama arba valstybinė našlių pensija, arba valstybinė socialinio draudimo našlių pensija. Valstybinės našlių pensijos dydis yra 20 procentų mirusiam asmeniui priklausiusios valstybinės pensijos dydžio.

Asmeniui, turinčiam teisę gauti valstybinę našlaičių pensiją už mirusį pirmojo ar antrojo laipsnio valstybinės pensijos gavėją, ir valstybinę socialinio draudimo našlaičių pensiją, jo pasirinkimu skiriama ir mokama arba valstybinė našlaičių pensija, arba valstybinė socialinio draudimo našlaičių pensija.

prie ruso,tai pensininkai pagelbėdavo jaunimui finansiškai ir tokių agitacijų nebuvo.jei netiki,paklausk ožio ar magnolijos
Kraujo prekyba žiauriai stambūs
Kraujo prekyba žiauriai stambūs
pinigai, visi, kurie dirba šitoje sferoje, gyvena kaip inkstai taukuose. O jei aš parduosiu, gausiu kapeikas už savo. O gal negalima, jei vartoju lorazepam ir antidelresantus.? Bet no vaccine, taigi, kraujas geresnis nei vakcinuotu edukuoti sudžių
Kodel butent nuo 1997 skaiciuojasi o kas anksciau pries 1997 m
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų