Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos Lietuvai vadovas Jamesas Morsinkas, trečiąkart viešėdamas Lietuvoje ir apžvelgdamas pasaulines ekonomikos tendencijas, išskyrė keletą gerų ir blogų žinių.
Tarp blogųjų užsienio svečias minėjo euro zonos krizę, silpną JAV ekonomikos augimą, neramumus akcijų rinkose. Iš gerųjų ekonomikos žinių J, Morsinkas išskyrė ganėtinai neblogą Japonijos atsigavimą po pavasarį šalį nusiaubusio žemės drebėjimo bei gerus rodiklius vis dar tebedemonstruojančias besivystančių šalių rinkas.
„Ekonomikos atsigavimas po 2008-2009 metų sukrėtimų kiek vėluoja, tačiau nėra atšaukiamas. Euro zonos krizė kontroliuojama. Finansinių rinkų nepastovumas nėra išaugęs, o bankų skolinimosi sąlygos nėra dar labiau griežtinamos. Tai yra pagrindiniai TVF pastebėjimai kalbant apie pasaulines ekonomikos tendencijas“, - kalbėjo TVF misijos Lietuvai vadovas.
2012 metais TVF besivystančioms pasaulio rinkoms prognozuoja 6 proc. augimą, išsivysčiusioms šalims ekonomikos prognozė kiek kuklesnė – mažiau nei 2 proc.
„Taigi bendrai pasaulio ekonomikai prognozuojamas 4 proc. augimas. Trumpai tariant abi rinkos (išsivysčiusių ir besivystančių šalių – aut. past.) sudaro apie 50 proc. pasaulio ekonomikos augimo", - sakė J. Morsinkas.
2011 metais euro zonos šalims prognozuotas 1,6 proc. augimas sumažintas iki 1, 1 proc. 2012-iesiams.
„Lietuva yra labai gerame ekonomikos atsigavimo etape, ekonomikos atsigavimo rodikliai 2010-2011 metais buvo gana įspūdingi, tai buvo stiprus ir subalansuotas atsigavimas. Vidutiniu laikotarpiu šalies ekonomikos atsigavimo prognozės atrodo taip pat neblogai. Tačiau bloga žinia yra ta, kad Lietuva yra mažos atviros ekonomikos šalis nepastovioje pasaulinėje ekonomikoje, todėl jūsų šalį neabejotinai paveiks sumenkėjusi pasaulinė paklausa ir blogėjanti pasaulio finansų rinkų padėtis“, - ateities prognozėmis dalijosi TVF atstovas.
Per ateinančius penkerius metus pasaulio ekonomikai prognozuojamas žymiai lėtesnis augimas nei buvo prieš krizę, kadangi Baltijos šalys, tarp jų ir Lietuva, yra stipriai priklausomos nuo užsienio rinkų, tai reikš ir lėtesnį ekonomikos vystymąsi šalių vidaus rinkose.
„Lėtesnis ekonomikos augimas lems ir mažesnį investicijų kiekį, jis tikėtina, kad bus mažesnis nei 2000 metais", - teigė J. Morsinkas.