• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kartais net ir nekaltas stebėjimas dėl rūpesčio, saugumo ar tiesos išaiškinimo gali tapti kriminaliniu nusikaltimu. Vis tik įvairią sekimo ar šnipinėjimo įrangą lietuviai perka išleisdami šimtus eurų ir tikrai ne visi laikosi įstatymų.

Kartais net ir nekaltas stebėjimas dėl rūpesčio, saugumo ar tiesos išaiškinimo gali tapti kriminaliniu nusikaltimu. Vis tik įvairią sekimo ar šnipinėjimo įrangą lietuviai perka išleisdami šimtus eurų ir tikrai ne visi laikosi įstatymų.

REKLAMA

Anot specialistų, sekti savo darbuotojus, automobilį, vaiką ar sutuoktinį vienais atvejais gali būti teisėta, kitais gali grėsti ir kalėjimas.

Tema apie sekimą užvirė po to, kai vienoje socialinio tinklo „Facebook“ grupėje vilnietis papasakojo automobilyje radęs sekimo prietaisą ir teiravosi, ką tokiu atveju reikėtų daryti.

Tuo metu tokia įranga prekiaujantys specialistai naujienų portalui tv3.lt sutiko papasakoti, kiek lietuviai šiems prietaisams išleidžia ir kam juos naudoja.

Sekimo įrangos pardavimas, pirkimas ir naudojimas

Lietuvos kriminalinės policijos biuro vyriausioji komunikacijos specialistė Jelena Sirgėdienė pabrėžė, kad aptikus automobilyje įrengtą sekimo ar garso įrašymo prietaisą rekomenduojama apie tai pranešti policijai. O manant, kad objektas gali kelti grėsmę, geriau patiems jo nenuiminėti ir palaukti pareigūnų.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pripažino, kad prekyba įvairia garso ar vaizdo įrašymo bei sekimo įranga Lietuvoje nėra ribojama, jeigu ji atitinka reikalavimus, pvz., netrikdo ir neblokuoja radijo ryšio ir pan.

REKLAMA

J. Sirgėdienė paminėjo, kad paprastai prekybos ribojimai būna numatyti įrenginiams, galintiems naudoti tam tikras radijo dažnių juostas, kurių naudojimui reikalingas leidimas.

Vis tik visai kitaip yra su sekimo įrangos naudojimu, kuris yra ribojamas ir negali pažeisti kitų asmenų teisės į privatų gyvenimą – jie gali būti sekami tik juos įspėjus.

„Naudoti tam tikrus vietos nustatymo įrenginius šeimos automobilyje ar bet kokiame kitame įrenginyje galima, tačiau šeimos nariai turėtų apie tai žinoti.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikų privatumas, atsižvelgus į konkrečią situaciją, vaiko amžių ir brandą, taip pat turėtų būti gerbiamas ir saugomas“, – akcentavo specialistė.

Kas gresia už neteisėtą kitų asmenų sekimą

Kriminalinės policijos biuro atstovė vardijo, kad tas, kas neteisėtai perėmė, fiksavo, klausėsi ar stebėjo asmens elektroninių ryšių tinklais siunčiamus pranešimus, pokalbius ar kitaip pažeidė asmens susižinojimo neliečiamumą, gali būti baudžiamas viešaisiais darbais, bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 2 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neteisėtai renkant informaciją apie privatų asmens gyvenimą galima užsitraukti baudą, viešųjų darbų, laisvės apribojimo, arešto ar net laisvės atėmimo iki 3 metų baudą.

O tas, kas neteisėtai įrengė ar panaudojo technines priemones rinkti informacijai apie valstybės ar savivaldybės instituciją, įstaigą ar jų tarnautoją, politinę organizaciją, asociaciją ar jų narį, kitą juridinį ar fizinį asmenį, gali būti baudžiamas bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki 4 metų.

REKLAMA

J. Sirgėdienė atkreipė dėmesį, kad tam tikrais atvejais sekimo / garso įrašymo įrenginiai teisės aktų nustatyta tvarka gali būti naudojami teisėsaugos institucijų, tačiau ir jų veiksmų teisėtumą gyventojai gali skųsti.

Dėl ko lietuviai dažniausiai perka sekimo įrangą?

Internete galima rasti ne vieną lietuvišką parduotuvę, kurioje pardavinėjami tokie daiktai, kaip GPS sekimo įranga, telefono ar kompiuterio sekimo įranga, pasiklausymo blakės ar slapti diktofonai, pasiklausymas per „Wi–Fi“ ar sieną, slaptos kameros ar net slaptos ausinės egzaminams.

REKLAMA

Tokių parduotuvių atstovai patikino, kad visuomet konsultuoja savo klientus apie sekimo įrangos naudojimą, pažymi, kad be perspėjimo tėvai gali sekti tik nepilnamečius vaikus, kitaip grės atsakomybė, tačiau klientai jau patys renkasi, ar laikytis įstatymų, ar ne.

Pvz., el. parduotuvės „Sekimas.lt“ atstovas neslėpė, kad būna atvejų, kai klientai žino, kad tai – nelegalu, bet vis tiek rizikuoja, nes nauda būna didžiulė. Pvz., siekiant išsiaiškinti, kas nutekina įmonės informaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovas nurodė, kad dažniausiai sekimo įranga perkama siekiant įsitikinti dėl neištikimybės, taip pat darbuotojų ar kolegų sekimui.

Kitos el. parduotuvės „Sekimoiranga.lt“ direktorius Tomas vardijo, kad dažniausios tokios įrangos įsigijimo priežastys būna nepilnamečių vaikų priežiūra, neaiškūs draugai, narkotikų vartojimas.

Taip pat vyresnio amžiaus žmonių stebėjimas, kadangi dažnai pasitaiko atvejų, kai jie gyvena už 100–200 km ir neatsiliepia, jų vaikai jaudinasi.

REKLAMA

Tomas paminėjo ir neseniai įvykusį atvejį, kuomet beveik 12 val. miškuose buvo ieškoma demencija serganti mama, kol galiausiai ji buvo rasta miesto centre, vaikštanti be striukės.

Taigi tokia įranga įsigyjama ir tokiomis ar panašiomis ligomis sergančių vyresnių žmonių sekimui.

Sekimo įrangos kaina ir veikimo laikas

„Sekimas.lt“ atstovas nurodė, kad sekimo įrangos kainos svyruoja tarp 40 ir 500 eurų. O kokybiškesnių blakių detektorių gali siekti ir daugiau nei 3 tūkst. eurų.

REKLAMA

Jis aiškino, kad kainai įtakos turi garso ar vaizdo kokybė ir veikimo laikas naudojant vidinę bateriją.

„Už 40 eurų pasiklausymo įranga bus paprastesnė, kuri veikia diktofono principu ir veikimo laikas yra apie 14 valandų. Brangesnė įranga gali veikti 2–4 savaites ar ilgiau.

Telefonų sekimo programinės įrangos kaina artėja prie 500 eurų, tačiau informacijos žmogui suteikia ženkliai daugiau“, – vardijo specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sekimoiranga.lt“ direktorius nurodė, kad sekimo įrangos kaina svyruoja tarp 49 ir kelių šimtų eurų.

Jis taip pat paminėjo, kad kainą lemia veikimo laikas: „Pvz., įranga už 49 eurus yra pajungiama prie automobilio maitinimo šaltinio, pvz., akumuliatoriaus, dažniausiai naudojama įmonių transporto parkui stebėti.

Kita kategorija – tai GPS sekikliai su vidiniu akumuliatoriumi. Jie veikia be jokio papildomo pajungimo, todėl jų kaina išauga ir jie gali veikti iki kelių metų be pakrovimo.“

REKLAMA

Kiek lietuviai išleidžia kitų asmenų sekimui?

„Sekimoiranga.lt“ direktorius skaičiavo, kad vidutiniškai pirkėjai sekimo įrangai išleidžia nuo 39 iki kelių šimtų eurų.

„Pvz., nepilnamečių vaikų stebėjimui mini kamera kainuoja nuo 70 eurų. Geras kokybiškas diktofonas – 39 eurus“, – vardijo Tomas.

Anot „Sekimas.lt“ atstovo, klientai, kurie nenusiteikia investuoti daug į informacijos gavimą–sekimą, dažniausiai išleidžia iki 100 eurų įsigydami vieną prekę.

REKLAMA

O tie, kuriems tai yra svarbu ir skubu, gali išleisti ir 200 ar 500 eurų, dažnai perka ne vieną prietaisą, o naudoja kombinuotą sekimą: ir pasiklausymą, ir vietos nustatymą.

Populiariausi sekimo prietaisai – su SOS mygtuku

„Sekimas.lt“ atstovas neslėpė, kad lietuviai daug sekimo įrangos neperka: „Būna, kad per savaitę parduodame tik keletą prietaisų. Pastovumo nėra.“

Pašnekovas įvardijo, kad populiariausi yra pasiklausymo ir automobilių vietos nustatymo įrenginiai, slaptos kameros:

REKLAMA
REKLAMA

„T. y. diktofonai, GSM blakės, įvairūs GPS sekikliai. O iš kamerų populiariausios yra tos, kurias galima lengvai paslėpti arba kurios jau yra sumontuotos kokiame nors daikte.“

Tuo metu „Sekimoiranga.lt“ direktorius nurodė, kad GPS sekimo įranga yra populiariausia, nes yra labai paplitusi tarp įmonių savo automobilių apsaugai nuo vagysčių.

Tomas pridūrė, kad taip pat yra labai populiarūs asmeniniai GPS sekikliai su SOS mygtukais, kuriuos paspaudus tam tikram žmogui yra išsiunčiamas SMS pranešimas (pagalbos šauksmas), jam paskambinama ir galima susikalbėti.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų