Bendrovė penktadienį centriniame viešųjų pirkimų portale paskelbė apie planuojamą rinkos konsultaciją dėl 13,8 hektaro ploto transformatorių pastotės Vilkaviškio rajone, Gižuose, bei 200 kilovoltų (kV) elektros perdavimo linijos iki sienos su Lenkija projektuotojo ir rangovo konkurso.
Tokiu būdu norima sužinoti rinkos dalyvių nuomonę bei rekomendacijas dėl galimybės skaidyti pirkimus, jų apimtį, strategiją, terminus bei galimas rizikas.
„Ligrid“ nurodo, kad jungties trasa preliminariai driektųsi nuo Gižų iki Elko Lenkijoje. Pagal vieną iš alternatyvų didžioji jos dalis eitų palei „Via Baltica“ magistralę, o apie pusė atkarpos Lenkijoje – palei europinę geležinkelio vėžę „Rail Baltica“.
Kita siūloma alternatyva – nedidelė jungties dalis Lietuvoje ir didžioji jos dalis Lenkijoje eitų palei „Rail Baltica“ vėžę.
Pagal darbų grafiką leidimą „Harmony Link“ statybai planuojama gauti 2027 metų pradžioje. Transformatorių pastotę Gižuose planuojama užbaigti 2028-ųjų pabaigoje, o liniją – 2030-ųjų pabaigoje.
„Harmony Link“ anksčiau planuota tiesti jūroje, tačiau pateiktiems rangovų pasiūlymams beveik 2,5 karto viršijus 680 mln. eurų biudžetą Lietuvos ir Lenkijos tinklų operatorės pernai pavasarį nutraukė konkursus.
Pernai lapkritį paskelbta apie planus kabelį jūroje pakeisti į jungtį sausumoje – pigesne alternatyva, kurią būtų galima įgyvendinti anksčiau – 2028 metais, o didžioji jos dalis būtų tiesiama greta europinės geležinkelio vėžės „Rail Baltica“.
Dėl to gruodį sutarė EK, Baltijos šalių ir Lenkijos energetikos ministrai.
Kovo mėnesį Vyriausybė papildė sinchronizavimo projektų sąrašą „Harmony Link“ sausumos projektu ir nustatė teritorijų planavimo dokumento rengimo pradžią bei planavimo tikslus.
„Litgrid“ vadovas Rokas Masiulis anksčiau teigė, kad atlikti galutinius „Harmony Link“ alternatyvos sausumoje skaičiavimus ir patvirtinti galutinį investicinį sprendimą planuojama pirmąjį šių metų pusmetį. Šiemet kartu su lenkais tikimasi paskelbti ir naujus rangovų konkursus.
Pradinė viso 700 megavatų (MW) galios „Harmony Link“ vertė buvo 680 mln. eurų, iš jų 493 mln. eurų – europinė parama.