Statybų bendrovės darbo principai labai primena baudžiavos laikus – darbininkai 40 kilogramų ir daugiau sveriančias statybines medžiagas ant daugiabučio namo stogo privalo tempti užsivertę ant nugaros, kadangi bendrovės vadovas, matomai, pasiūlęs namo bendrijai mažesnę remonto kainą nei konkurentai, sutaupė darbininkų sąskaita ir nepasirūpino keltuvu.
Maišus ant stogo kelia be krano
Nuvykę nurodytu adresu radome du pusamžius darbininkus, kurie kieme sukrautus 40 kilogramų sveriančius sauso betono maišus užsimetę ant kupros laiptais tempė į ketvirtą aukštą. Perrišę maišą virve, pasilipę metalinėmis kopėčiomis maišą pro angą kėlė ant stogo.
Tokių maišų buvo daugiau nei dešimt. Dar apie dešimt ruberoido pakuočių, sveriančių daugiau nei po 50 kilogramų, stovėjo laiptinėje. Ir šias pakuotes darbininkai turės užtempti ant stogo rankomis.
Pasiūlė mažesnę kainą
Kaip rašoma namo skelbimų lentoje prikabintame rašte, stogo remontą vykdo rangovas: privati statybų bendrovė. Namo bendrijos pirmininko surašytame skelbime buvo rašoma, kad darbų kaina yra 500 litų mažesnė nei norėjo paimti kita bendrovė. Tad šio namo gyventojams belieka džiaugtis, kad už remonto darbus teks mokėti mažiau.
Tačiau panašu, kad bendrovė sugebėjo mažesnę kainą pasiūlyti sutaupiusi darbininkų sąskaita.
Darbinantis apie sąlygas neįspėjo
Pakalbinti vyrai teigė, kad jie dirba legaliai, pasirašę sutartis, tačiau darbinantis jų niekas neįspėjo, kad teks dirbti tokiomis sąlygomis. Jeigu būtų žinoję, nebūtų sutikę.
„Tik kai atėjome, vadovas mums pasakė, kad nebus keltuvo, nebus konteinerio, nieko. Turėsime medžiagas ant stogo ir žemyn kelti rankomis. Dirbame legaliai, tačiau pirmą kartą taip papuolėm“, - nenoriai kalbėjo statybininkai.
Užtrunka dvigubai ilgiau
Pasak darbininkų, kelti pretenzijas jie bijo, kadangi tokiu atveju už darbą gali negauti nė lito. Tačiau pasakė, kad dirbti tokiomis sąlygomis yra nežmoniška – užnešus vieną cemento maišą į 4 aukštą, pakerta kojas. Tokių maišų per dieną tenka užkelti ne vieną ir ne du. Vakare grįžta visiškai pervargę.
„Be to, jeigu turėtume keltuvą, stogą užlopytume per dieną, dabar gaištame jau antra diena. Vakare po darbo jau nieko nebesinori, nes skauda visus raumenis“, - kalbėjo prakaitu permirkę vyriškiai.
Vadovas nemato problemos
Susisiekėme su bendrovės vadovu ir paprašėme jo pakomentuoti, kodėl darbininkai turi tokius sunkius maišus ant kupros tampyti laiptais viršun. Vadovas dievagojosi, kad maišai nėra tokie sunkūs ir du darbininkai kartu gali lengvai juos užkelti viršun.
„Iš kur jūs ištraukėte tokį svorį? Ten paruošto betono maišai, sveria ne daugiau nei 20 kilogramų. Tų maišų nėra tiek daug, vos vienas kitas. Ir ruberoido pakuotes du vyrai gali lengvai užnešti viršun, keliant dviese, vienam jų tenka ne daugiau nei 20 kilogramų svoris“, - pasakojo bendrovės vadovu priditatęs Romaldas Milius.
Gyrėsi pasiekimais
Vadovas teigė, kad jo vadovaujama bendrovė Šiauliuose dirba dar tik dvejus metus, tačiau atsiliepimai yra teigiami: teko dirbti su policininkais, kariškiais, tvarkyti kultūrinius objektus.
„Mes samdome tik patikimus darbininkus. Aš pats šiandien buvau tame objekte, nėra tie maišai sunkūs. Taisome skylę stoge, darome žmonėms labdarą. Jeigu atliktume kapitalinį remontą, būtų ir kranai, ir keltuvai, viskas būtų. Dabar nėra jokio žmonių išnaudojimo“, - juokais šią istoriją bandė nuleisti R. Milius, pavadinęs žurnalistų teiginius nesąmonėmis.
Valstybinės darbo inspekcijos specialistų komentaras
Pasikalbėjome su Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus vedėju Zenonu Griguola.
„Įstatymų patvirtintos normos yra tokios: 10 kilogramų moteriai ir 30 kilogramų vyrui. Tai vienkartinė krovinio norma, kurią darbininkas gali pernešti rankomis. Darbdavys turi įvertinti riziką ir imtis atitinkamų priemonių.
Jeigu mes gauname nusiskundimų iš darbuotojų, vykstame patikrinti ir jeigu randame pažeidimų, darbdaviui pateikiame rekomendacijas. Jeigu jis jų nesilaiko, tada, bendradarbiaudami su visuomenės sveikatos specialistais, aiškinamės ir skiriame atitinkamą baudą“, - telefonu papasakojo Z. Griguola.
Autoriaus komentaras
Kalbant su bendrovės vadovu, susidarė įspūdis, kad du darbininkai ant stogo rankomis kilnoja pūkines pagalves. Tačiau ant maišų pakuočių aiškiai parašyta: 40 kilogramų. Tad arba vadovas demaskavo sauso betono gamintojų sąmokslą, pagal kurį pakuotės žymimos didesniu svoriu, o į jas pripilama dvigubai mažiau betono, arba vadovui, stebint maišus tampančius darbininkus, svoris atrodo dvigubai mažesnis, nei yra iš tiesų.
Gyvename 21-ame amžiuje, tačiau tokios darbo sąlygos primena Egipto faraonų laikus, kada vergai statydavo piramides vien tik rankomis. Įdomu, kad mažesnę remonto kainą pasiūliusi bendrovė galimai taupo darbininkų sveikata – tokio svorio maišus ant stogo visą dieną kilnojęs net ir stiprus bei sveikas vyras rizikuoja gauti stuburo išvaržą. Tapęs nedarbingu, pašalpą jis gautų iš mokesčių mokėtojų pinigų.
Algirdas BALKYS