Liepą, palyginti su birželiu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 0,2 procento, pranešė Lietuvos statistikos departamentas.
Bendrajam vartotojų kainų pokyčiui didžiausią įtaką turėjo atpigę drabužiai ir avalynė, maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai ir pabrangę būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės bei transporto prekės ir paslaugos.
Vartojimo prekių kainos liepą, palyginti su birželiu, sumažėjo 0,4 procento, paslaugų kainos padidėjo 0,4 procento.
Didžiausią įtaką maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų mėnesiniam kainų pokyčiui turėjo 10,5 procento atpigusios daržovės ir bulvės, 1,1 - duona ir grūdų produktai, 3,1 - vaisiai ir uogos, 0,6 - pienas ir jo produktai, sūris, kiaušiniai, 1,7 procento - sviestas, aliejus ir riebalai ir 4,5 procento pabrangusi kava, arbatžolės, kakava, 1,2 procento - cukrus, uogienė, medus, šokoladas ir saldumynai.
Drabužių ir avalynės grupės kainų pokyčiui įtaką darė dėl sezoninių nuolaidų 7 procentais sumažėjusios drabužių bei 7,8 procento - avalynės kainos.
Būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų kainų padidėjimą lėmė 17,4 procento pabrangusios gamtinės dujos, 3,2 - šilumos energija, 4 procentais - kietasis kuras.
Transporto prekių ir paslaugų kainų pokyčiui daugiausia įtakos turėjo 0,7 procento pabrangęs benzinas, 9,8 - keleivinis oro transportas, 1,3 procento - dyzeliniai degalai.
Metinė infliacija (2011 m. liepą, palyginti su 2010 m. liepą) sudarė 4,6 procento. Metinį kainų pokytį lėmė pabrangę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekės ir paslaugos, transporto prekės ir paslaugos ir atpigusios poilsio ir kultūros bei ryšių prekės ir paslaugos.
Vartojimo prekės per metus pabrango 5,7 procento, paslaugos - 1 procentu.
Violeta Klyvienė, „Danske“ banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims : rizika infliacijai išlieka
Kainos sumažėjo tik šiek tiek daugiau nei mes prognozavome, bet iš esmės dabartinės tendencijos atitinka mūsų bazinę prognozę ir lūkesčius, kad antrojoje šių metų pusėje vartojimo kainų augimas turėtų stabilizuotis.
„Danske“ bankas prognozuoja, kad vidutinė metinė infliacija šiais metais sieks vidutiniškai apie 4,7 proc., o ateinančiais metais sumažės iki 3,6 proc. Vis dėlto rizika infliacijai yra padidėjusi, nes išaugus dujų kainai atitinkamai turėtų brangti ir šildymas, tačiau šiandien dar sunku pasakyti, kiek brangs. Negalima atmesti prielaidos, kad centralizuotos šilumos brangimas vyks palaipsniui.