Vis tik dėl jų kyla nemažai pykčių ir nesusipratimų – ar darbdavys visada privalo išleisti darbuotoją nemokamų atostogų, o kada gali ir nesutikti?
Nusipirko bilietus, bet atostogų nebeišleidžia
Socialiniame tinkle „Facebook“ gyventojai skundėsi darbdavių savivaliavimu su nemokamomis atostogomis.
Pvz., vilnietis skundėsi, kad dėl svarbių priežasčių nori pasiimti keletą dienų nemokamų atostogų, tačiau darbdavys reikalauja tiksliai įvardyti priežastis, kitaip neišleis:
„Esą asmeninės ar šeimyninės priežastys kaip argumentas jam netinka. O jeigu aš nenoriu, kad jis žinotų, kas dabar vyksta mano šeimoje? Tai dabar turiu viską iškloti arba laisvadienių negausiu?“
Vyras iš Šiaulių dalijosi kitokia istorija – esą prieš keletą mėnesių su darbdaviu sutarė, kad šis jį išleis nemokamų atostogų, taigi jis nusipirko skrydžio bilietus, sumokėjo už viešbutį ir susiplanavo kelionę:
„Vis primindavau jam apie tas atostogas, žadėjo, kad viską suderins. O artėjant kelionės datai ėmė teigti, kad neprivalo man duoti jokių atostogų, kad nieko man nežadėjo ir, jei nedirbsiu, sužymės pravaikštas. Ar yra, ką galiu padaryti? Bilietai jau nupirkti, viskas suplanuota“, – nepavydėtina padėtimi dalijosi darbuotojas.
Vieni komentatoriai tikino, kad darbuotojas nemokamų atostogų gali išeiti bet kada – dėl to jos ir yra neapmokamos. Kiti teigė priešingai – esą viską sprendžia darbdavys ir darbuotojai nieko negali padaryti.
Kada nemokamų atostogų gali neišleisti?
Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) aiškinimu, nemokamų atostogų trukmė ar dažnis nėra ribojamas – viskas priklauso nuo darbdavio ir darbuotojo susitarimo.
Inspekcija tik paminėjo, kad nemokamos atostogos yra nedraudiminis laikotarpis, taigi darbuotojas jų metu gali būti neapdraustas valstybiniu socialiniu draudimu (nesikaupia stažas), dėl nemokamų atostogų gali sutrumpėti kasmetinių atostogų skaičius.
Atstovų teigimu, darbdavys gali atsisakyti tokias atostogas suteikti dėl svarbių priežasčių: „Pvz., jei dėl darbuotojo prašomų nemokamų atostogų konkrečiu laikotarpiu nebus užtikrintas sklandus įmonės, įstaigos ar organizacijos darbas, nukentės veiklos efektyvumas.
Tokiais atvejais darbuotojas galėtų bandyti pasinaudoti kitomis poilsio rūšimis. Pvz., galėtų prašyti suteikti nemokamą laisvą laiką darbo dienos metu (t. y. ne visai darbo dienai).“
Jiems antrino ir Lietuvos darbdavių konfederacijos (LDK) prezidentė Aurelija Maldutytė.
Ji atkreipė dėmesį, kad viskas priklauso nuo darbo pobūdžio – jeigu tuo metu darbuotojas turi budėti, pvz., prie telefono, ir darbdavys negali staiga surasti, kas tą darbuotoją pakeis, natūralu, kad nemokamų atostogų jis darbuotojo neišleis.
Tačiau, jeigu darbuotojas prašo nemokamų atostogų iš anksto arba yra, kas jį pakeis, įmonė nenukentės, kuomet darbdavys tokį darbuotoją turėtų išleisti.
Darbdaviai gali reikalauti argumentų
A. Maldutytė pripažino – jeigu darbuotojas staiga paprašo nemokamų atostogų, žinoma, darbdavys nori suprasti, kodėl jų reikia.
„Kai kur santykiai tarp darbdavio ir darbuotojo yra bendražmogiški, kur gali tiesiog pasakyti, kad reikia išeiti anksčiau, pasiimti vaiką iš darželio, nes užkilo temperatūra, ir darbdavys išleis.
Jei darbdaviui neužtenka argumentų, darbuotojas gali kažką gal ir plačiau pasakyti apie situaciją, nebūtina visų detalių atskleisti. Bet, jei tai – išskirtinis atvejis, manau, normaliai kalbantis, darbdavys suprastų. Juk visi mes – žmonės“, – savo įžvalgomis dalijosi darbdavių atstovė.
Ji pridūrė, kad daugiau klausimų iš darbdavio pusės gali kilti tais atvejais, kai darbuotojas tokių laisvadienių prašo nuolat. Tuomet gali kilti įtarimų, kad jis tuo piktnaudžiauja.
O VDI pažymėjo, kad darbdavys privalo suteikti nemokamą laisvą laiką darbuotojui, jei darbuotojo prašymas yra susijęs su skubiomis šeiminėmis priežastimis.
Taip pat ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju, kai darbuotojas privalo tiesiogiai dalyvauti.
Kada darbdaviai privalo išleisti nemokamų atostogų?
VDI atstovai atkreipė dėmesį, kad nurodyti priežastis, dėl ko darbuotojui prireikė nemokamų atostogų, gali būti svarbu tada, kai pagal Darbo kodeksą darbdavys privalo tas laisvas dienas suteikti.
Inspekcija vardijo, kad darbdavys privalo suteikti nemokamas atostogas darbuotojui:
- auginančiam vaiką iki 14 m. (atostogų trukmė – iki 14 d.);
- turinčiam negalią ar slaugančiam vaiką / asmenį su negalia (iki 30 d.);
- nėštumo, gimdymo ar vaiko priežiūros atostogų metu (iki 3 mėn.);
- slaugančiam sergantį šeimos narį ar pateikusiam gydytojo išvadą apie jo sveikatos būklę (tiek, kiek rekomenduoja sveikatos priežiūros įstaiga);
- santuokai sudaryti (iki 3 d.);
- dalyvauti mirusio šeimos nario laidotuvėse (iki 5 d.);
- kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais (joje nustatytos trukmės).
Taigi, jei darbuotojas prašo nemokamų atostogų dėl šeimos nario laidotuvių, jis turi darbdaviui pateikti šeimos nario mirties faktą patvirtinančius dokumentus, kitaip darbdavys jo gali ir neišleisti
Pašnekovų aiškinimu, jeigu darbuotojas prašo ilgesnių nemokamų atostogų, nei įvardyta aukščiau, tuomet jau yra reikalingas darbdavio sutikimas, kurio jis gali ir neduoti.
„Visais kitais atvejais nemokamos atostogos suteikiamos darbuotojo prašymu ir darbdavio sutikimu. Tokiais atvejais darbdaviui neprivaloma nurodyti priežasčių, kodėl darbuotojui yra reikalingos nemokamos atostogos“, – komentavo inspekcijos atstovai.
Ką daryti, jei sutiko, bet vėliau atostogų neišleido?
Aptardami atvejus, kuomet darbdavys žadėjo išleisti nemokamų atostogų, bet atėjus laikui neišleido, VDI atstovai nurodė, kad tuomet darbuotojas gali kreiptis į Darbo ginčų komisiją dėl patirtos turtinės žalos priteisimo.
T. y., kad būtų atlygintos, pvz., skrydžių bilietų, viešbučio rezervacijos ar kitos patirtos išlaidos.
„Rekomenduojame darbuotojams planuoti atostogas (tiek kasmetines, tiek nemokamas) tik tada, kai darbdavys priima rašytinį sprendimą dėl atostogų suteikimo“, – pabrėžė inspekcijos atstovai.
Tą akcentavo ir A. Maldutytė – anot jos, kad tokių atvejų nebūtų ir darbuotojas būtų užtikrintas dėl atostogų, prašymą jis turėtų pateikti raštu, kaip ir gauti raštišką darbdavio sutikimą.
Kitaip bus sunku įrodyti, kad darbuotojas apie nemokamas atostogas darbdavį įspėjo, o šis su jomis sutiko.
Sėkmės jums visiems, kurie išlaiko šūdžvalstybininkų armiją