• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiek pinigų į rankas darbuotojas gaus po to, kai iš jo atlyginimo bus nuskaičiuotas gyventojų pajamų mokestis, be kita ko, priklauso nuo neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) apskaičiavimo. Kuo NPD didesnis, tuo žmogus gaus daugiau pinigų. Nuo kitų metų vieniems ši suma padidės, o kitiems sumažės.

Kiek pinigų į rankas darbuotojas gaus po to, kai iš jo atlyginimo bus nuskaičiuotas gyventojų pajamų mokestis, be kita ko, priklauso nuo neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) apskaičiavimo. Kuo NPD didesnis, tuo žmogus gaus daugiau pinigų. Nuo kitų metų vieniems ši suma padidės, o kitiems sumažės.

REKLAMA

Penktadienį numatomi NPD skaičiavimo pokyčiai aptarti Seimo Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje.

Šiuo metu pajamoms iš darbo santykių maksimalus mėnesio NPD yra 400 eurų. Vyriausybės projekte siūloma jį didinti iki 460 eurų.

Pasak ministrės finansų ministrės Gintarės Skaistės, iki vieno vidutinio darbo užmokesčio uždirba 73 proc. visų Lietuvos darbuotojų, todėl papildomą naudą pajaus trys ketvirtadaliai visų dirbančiųjų. Jos tvirtinimu, tai yra didelė paskata grįžti į darbo rinką.

Šių pokyčių iniciatoriai pabrėžia, kad tokiu būdu NPD padidėtų 15 proc., o tai ir spartesnis NPD didinimas nei minimaliosios mėnesinės algos (MMA), kuri kitąmet didės nuo dabartinių 642 eurų iki 730 eurų. Preliminariais skaičiavimais, siūlomi NPD pakeitimai kainuotų apie 74,1 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Komitetas pritarė tokiam Vyriausybės projektui, tačiau lapkričio 25 d. prie šio klausimo dar bus grįžta Seimo posėdžių salėje..

REKLAMA

Tūkstančiai gyventojų pinigų gaus mažiau

Paprastai kalbant, kuo NPD didesnis, tuo mažiau gyventojų pajamų mokesčio reikia sumokėti ir tuo didesnė suma žmogui lieka į rankas.

Iki šiol NPD buvo susietas su MMA. Jeigu ši didėdavo, tai dėl įstatyme nustatytos formulės didesnę sumą pinigų į rankas gaudavo ne tik minimumą, bet ir kiek daugiau uždirbantys gyventojai.

Tačiau nuo kitų metų ministerija siūlo NPD skaičiavimą sieti ne su kintančia MMA, o su konkrečia pinigų suma – tai yra 642 eurais.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, nors planuojama, kad kitąmet MMA didės būtent nuo 642 eurų iki 730 eurų, nė vienas žmogus, uždirbantis 1678 eurų ant popieriaus arba apie 1058 eurų į rankas, to nepajus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu įstatyme nebūtų įrašyta suma eurais, o būtų palikta dabartinė formulė, šimtai tūkstančių gyventojų gautų keliais ar keliolika eurų daugiau dėl to, kad kasmetinio MMA padidėjimo.

„Sodros“ duomenimis, tokių gyventojų yra apie 300 tūkst. Taigi, tiek žmonių negaus nė euro daugiau, nors gautų, jeigu nebūtų priimtas Finansų ministerijos siūlomas pakeitimas, tą patį dydį skaičiuoti dviem skirtingais būdais.

REKLAMA

Kaip sumos įrašymas keičia esmę

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė sakė, kad NPD skaičiavimas dviem formulėmis, kaip siūlo Vyriausybė, neramina.

„Pirmiausia tai yra sudėtingesnis skaičiavimas, ne visi gyventojai supranta, kaip apskaičiuojamas jų darbo užmokestis. Tad dvi NPD skaičiavimo formulės tikrai neprisideda prie žmonių finansinio raštingumo. Sunkumų apskaičiuojant gal ir nebus, bet bus sudėtinga žmonėms paaiškinti, kodėl jų atlyginimui apskaičiuoti naudojama tam tikra NPD formulė.

REKLAMA

Be to, tie žmonės, kurie daugiausiai sumoka mokesčių, t. y. vidutinį darbo užmokestį, arba 1678 eurus ant popieriaus gaunantys gyventojai neturi perteklinių pajamų ir turto. Jie viską išleidžia. Tai yra gyventojai, kurie gali legaliai patenkinti savo poreikius. Jie perka legalius degalus, tabako gaminius, alkoholį. Jie perka prekes parduotuvėse ir moka pridėtinės vertės mokestį (PVM). O gyventojai, kurie uždirba mažiau, ko gero, ne viską gali legaliai įsigyti, jie sumoka mažiau mokesčių“, – komentavo D. Čibirienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pastebi, kad iš antrosios NPD skaičiavimo formulės dingsta kintamas minimaliosios mėnesinės algos dydis.

„Iki šiol NPD formulėje minimai alga buvo kintamas dydis (t.y. ne konkretus skaičius eurais, – red. past.). Jeigu MMA didėdavo, didėdavo ir NPD. Tokiu atveju žmogus gaudavo daugiau pinigų, nes didėjo pajamų dalis, neapmokestinta pajamų mokesčiu.

Dabar MMA išbraukiama iš formulės tiems asmenims, kurių pajamos viršija 1678 eurus. Kodėl norima nuskriausti šiuo žmones? Jeigu lyginsime 2021 ir 2022 metus, matysime, kad šie gyventojai efekto nepajus, jiems liks viskas kaip buvę. Tačiau jeigu ta formulė būtų nejudinama, jie būtų gavę daugiau, nes MMA didėtų. NPD irgi būtų buvęs didesnis, o dabar jis fiksuotas ir siekia 642 eurus. Tai yra 2021 metų MMA ir neaišku, kiek metų bus laikomas šis dydis, ar jis keisis“, – pažymėjo asociacijos prezidentė.

Kalba eina apie išsilavinusius jaunus žmones, gerai išmanančius mikro ir makro ekonimiką, užsienio ir vidaus politiką, o ne apie neraštingus kažkieno statytinius.
Niekada finansų ministerija neskaičiuoja taip,kad mažiau gautų verslininkai,biudžetinių įstaigų vadovai,ministerijų vagys,va jiems taip algas sumažinti ,jiems ir 550i rankas užteks,o kodėl gi ne,prisivoge ,gal tegul jų atmrtimieji už tokia alga padirba,tada irgi galės viešai paaiškinti,kodėl jų tokios algos prieštarauja Konstitucijai,nes žmonėms jie naudos neduoda,tik save ir savo artimuosius išlaiko ubagų sąskaita ir pensijas susitvarko sau ir savo giminems
Tai kad dėkui, jaunų ir nukvakusių pririnko ( tokių kaip pusdurėnė Armonaitė) , narkotikus palaikanti besmegenė Danielė Morgana , subinkrušių ir lesbių patrona Raskevičius , apsisnargliavęs " proto boštas " Gabrieliukas. Žiūrėsim kas bus dar po 3 metų...:(
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų