Apie tai, kaip keisis mokesčiai ir išlaidos kitąmet, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo socialdemokratų atstovas Algirdas Sysas ir ekonomistas Marius Dubnikovas.
Ar kitais metais galima tikėtis naujų mokesčių, apie kuriuos žmonės su nerimu laukia naujienų?
M. Dubnikovas: Mes girdime pasakymus iš valdančiųjų, kad yra noras keisti mokesčius, bet kol kas apie mokesčių architektūrą nėra nieko. Yra tik perduotas signalas. Yra svarbu išanalizuoti situaciją ir ją išanalizavus gali būti 3 keliai: mažinti mokesčius (kas yra sunkiai įsivaizduojama), didinti mokesčius arba jų neliesti.
Norėtųsi, kad analizė būtų ne robinhudiška, kai norisi pagauti ir atimti, o kad viskas būtų pasverta. Estijoje matome labai baisų pavyzdį, kai buvo užauginti lūkesčiai. Lūkesčiai atitikdavo ekonomiką, paskui nutiko krizė Skandinavijoje, o Skandinavija maitina Estiją, taigi nutrūko pajamos, o lūkesčiai niekur nedingo. Tada liko vienintelė išeitis – kelti mokesčius blogoje padėtyje. Tai reiškia, kad biudžeto surinkimas pradėjo dreifuoti.
Lietuvoje tris metus iš eilės pajamos yra virš planuotų ir čia svarbu suprasti, kad kai kuriuos mokesčius reikia keisti, subalansuoti, kad jų būtų mažiau.
Labai svarbu yra neišgąsdinti verslo ir visuomenės veikti. Jeigu valstybė nori per biudžetą surinkti 2 milijardus papildomų eurų, PVM mokestį turėtume kelti iki 28 procentų. Jeigu norėtume surinkti 2 milijardus iš gyventojų pajamų mokesčio, ko gero, jis turėtų judėti link 30 proc. Tai ta pinigų suma, kuri ateina iš verslo aktyvumo, ekonominio aktyvumo, bendrai visų kartu sudėjus, jie gali būti daug didesni, nei tie pinigai, kurie ateina kartu su mokesčiais.
Žlugusi mokesčių reforma daro blogą dalyką – erzina visuomenę. Ne tik tie, kurie nemoka mokesčių, bet ir tie, kurie moka mokesčius, jau pradeda galvoti, kaip man reikės optimizuoti savo veiklą, kad išlikčiau komforto zonoje. Nėra taip, kad žmonės nenori mokėti mokesčių, <...> bet jeigu tau sako, kad tu uždirbi daugiau nei vidurkis ir turi susimokėti daugiau, tai tada aš galvosiu, kaip man likti prie tos būsenos, kur aš moku mokesčių tiek pat, nes tada tai atrodo sąžininga. Atrodo, kam tada persistengti.
Ką naujo su mokesčiais planuosite?
A. Sysas: Drobė įtempta, bet potėpių jokių dar drobėje nepadaryta. <...> Ekspertai visada kalba, kad pas mus, jeigu žiūrėtume į tarptautinius standartus, aplinkosauginiai mokesčiai yra labai maži. Jeigu kalbame apie kapitalo mokestį, tai mes surenkame perpus mažiau nei kitos Europos šalys.
Tai, ką mums siūlo tarptautiniai vertintojai dėl nekilnojamojo turto mokesčio, yra visiškai nelogiška. Kodėl Skuodo gyventojas, turėdamas vieno kambario butą, turėtų mokėti mokestį, o Vilniuje, turėdamas trijų kambarių butą arba namą, galėtų nemokėti? Reikia į tai žiūrėti per visuotinę prizmę. Jeigu yra mokestis, tai jis turi galioti visiems, tada ir mažesnis mokestis duoda didesnę naudą, negu užkeltume didesnį mokestį mažai daliai gyventojų. <...>
Dar, kas yra svarbu, tai verslo rūšių sumažinimas, kaip yra Europoje, iki 3 verslo rūšių. Pas mus turbūt 12 yra. Migracija iš vienos verslo rūšies į kitą yra nepatogu ir žmonėms, ir mokesčių sistemai. Vieną dieną turime padaryti lemtingą žingsnį, kad teliks UAB, AB ir individuali veikla, o ne mažosios bendrijos ir visokios kitokios bendrijos. Čia yra tas gyvulių ūkis, kai visokių išlygų yra daug ir jos valstybei kainuoja tris su puse milijardo.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
chaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa