Finansų ministrė Gintarė Skaistė spaudos konferencijoje sakė, kad pandeminė situacija sukelia daug neapibrėžtumo, o mokesčių pakeitimai jų gali sukelti dar daugiau. Taigi mokesčius keisti nebus skubama.
Seimo pavasario sesijoje tokių sprendimų nebus, tačiau kada tiksliai bus pradėti pakeitimai, ministrė nepasakė.
„Tiesiog buvo įvertintas kontekstas ir ypatingas neapibrėžtumas, kurį turime šiandien dėl pandeminės situacijos. Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, ne tik Europos Sąjungoje.
Ir, manau, kad tiek verslo, tiek gyventojų lūkesčiai taip pat yra labai svarbu. Ir turint tokį neapibrėžtumo lygį, manau, kad na, bet kokie papildomi mokestiniai pakeitimai galėtų turėti poveikį ir žmonių bei verslo lūkesčiams taip pat“, – antradienį žurnalistams sakė G. Skaistė.
Jos nuomone, šiuo metu turėti papildomų rizikų dėl mokesčių keitimų būtų per ankstyva. Tačiau per artimiausią pusmetį reformų grafikas esą bus apsvarstytas.
„Tiesiog Seimo pavasario sesijoje šių įstatymų projektų nebus, o toliau stebėsime neapibrėžtumo lygį ir pandeminę situaciją, ir turbūt nuspręsime per ateinantį pusmetį, kuomet jau galima grįžti prie šių klausimų registravimo.
Tačiau diskusijos dėl teisingesnės mokesčių sistemos vyks paraleliai. Ir turbūt turėsime tada, kada jau galima bus tuos sprendimus priiminėti. Jie bus pakankamai išdiskutuoti ir aptarti su visais socialiniais partneriais, todėl, manau, kad bendrą sutarimą pavyks surasti“, – kalbėjo finansų ministrė.
Jos teigimu, per metus Lietuvoje valstybės biudžetas dėl įvairių mokestinių lengvatų netenka apie 2,2 mlrd. eurų pajamų.
„Mokestinių lengvatų peržiūra bus pirmas prioritetas“, – tikino ministrė ir pridūrė, kad apie jas bus diskutuojama atskirose specialistų grupėse.
Paklausta apie tai, ar greitu metu galima tikėtis mokesčių lengvatų panaikinimo ūkininkams, G. Skaistė sakė:
„Didelė dalis lengvatų, kuriomis galbūt naudojasi žemės ūkyje dirbantys žmonės yra ir prie žaliojo kuro prioriteto. Tačiau, manau, kad šio prioriteto svarstymas taip pat yra gerokai susijęs su įvairiomis paskatomis, kurios galėtų pakeisti vien ar kitą vartojamo iškastinio kuro rūšį.“
Ministrės nuomone, norint kažką keisti ir mažinti iškastinio kuro vartojimą omeny reikia turėti ir tarptautinį konkurencingumą. Esą dėl to į viską bus žiūrima kompleksiškai.
Sprendžiant dėl ūkininko pajamų apmokestinimo, pasak G. Skaistės, reikės atskirti smulkiuosius ir stambiuosius ūkius. O šioje vietoje socialinis teisingumas būsiąs ne paskutinėje vietoje.