Be to, pasak ministrės, siūloma keisti įstatymą ir didinti baudas juridiniams asmenims bei įgaliojimus muitinei konfiskuojant prekes.
Pasak G. Skaistės, numatyti visus naujus sankcijų vengimo atvejus ir visko užkardyti neįmanoma, tačiau reglamentus tobulinti būtina.
„Muitinė, stebėdama, kad srautai trąšų išlieka, yra pasiūliusi tam tikrų reglamentavimo pokyčių, vienas jų – tvarkos pakeitimas įmonėms, kai importuoja produkciją, – jos turi įrodyti, kad prekės nėra pagamintos sankcionuojamoje įmonėje, konkrečiu atveju „Grodno Azot“, tai matyt būtų šiek tiek labiau užtikrinta, kad tos prekės atkeliauja iš kitų trečiųjų šalių, o ne Baltarusijos sankcionuoto gamintojo“, – žurnalistams trečiadienį sakė G. Skaistė.
„Taip pat pasiūlytas ir įstatymų pakeitimas, kuris numato didesnes baudas juridiniams asmenims ir taip pat didesnes kontrolės galimybes muitinei konfiskuojant prekes“, – teigė ji.
Anot jos, muitinės teigimu, trąšas gamina ne tik Baltarusija, jas galima atsivežti iš trečiųjų šalių, todėl pagal naują tvarką įmonės turės pateikti informaciją, kad jos nėra pagamintos „Grodno Azot“, o kitoje gamykloje, kurią galima identifikuoti.
„Atnaujinus tokią tvarką šiek tiek apsunkinimų verslui bus daugiau, bet informacijos atsekamumui tas padės“, – teigė G. Skaistė.
Pasak ministrės, apsispręsta stiprinti analitinius muitinės pajėgumus, kad būtų galima analizuoti ir srautus, kurie keliauja ir anksčiau imtis prevencinių priemonių.
„Ar buvo galima tas tvarkas nusimatyti anksčiau, turbūt taip, bet sankcijos toks dalykas, kur įgyvendindami patys mokomės, atrandame spragas ir nuolatinis reglamentavimo tobulinimas yra neišvengiamas dalykas“, – sakė ministrė.
Paklausta, ar ją tenkina Muitinės departamento darbas, G. Skaistė sakė, kad jo yra paprašiusi papildomų duomenų, o kol kas daryti vertinimus per anksti.
„Visada viską galima padaryti geriau, tačiau šiuo metu esu tiesiog paprašiusi papildomos informacijos, ir kol jos neturiu, dėl srautų, priemonių, kurių buvo imtasi, šiandien vertinti yra ankstyva. Reikia daugiau pasižiūrėti į atliktus darbus ir srautus, kurie yra sumažėję ar ne po sankcijų įvedimo“, – teigė G. Skaistė.
Ji taip pat pabrėžė, kad už sankcijų įgyvendinimą atsakingos pačios įmonės, kurios importuoja produkciją, jos taip pat turi užtikrinti, kad tarptautinės sankcijos būtų įgyvendinamos.
Ministrės teigimu, šiuo metu muitinė prioritetą skyrė eksporto kontrolei, ypač dvigubos paskirties prekių, kad būtų užveriama galimybė išvežti tokias prekes į Rusiją ar Baltarusiją.