• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos cukrinių runkelių augintojams bei perdirbėjams artėja sunkios dienos – nepaisant gero šių metų cukrinių runkelių derliaus ir iš jų išgaunamo nemenko kokybiško cukraus, kitais metais auginti šią kultūrą žemdirbiams vargu, ar apsimokės.

Lietuvos cukrinių runkelių augintojams bei perdirbėjams artėja sunkios dienos – nepaisant gero šių metų cukrinių runkelių derliaus ir iš jų išgaunamo nemenko kokybiško cukraus, kitais metais auginti šią kultūrą žemdirbiams vargu, ar apsimokės.

REKLAMA

Europoje jau dabar jaučiamas cukraus perteklius, dėl to krinta cukraus kaina. Kitais metais mažės ir cukrinių runkelių supirkimo kaina, o tai vers ūkininkus mažinti šios kultūros plotus.

Vilkaviškio rajono ūkininkai Irmantas ir Vincas Mačiuliai savo ūkiuose Mažųjų Šelvių kaime (Klampučių sen.) daug metų augina cukrinius runkelius.

„Didelių stebuklų nėra. Standartiniai metai“, – pripažino sūnus ūkininkas Irmantas.

Sūnaus ir tėčio Mačiulių ūkiuose šiemetis runkelių cukringumas siekia 17–19 proc. – gana neblogas, o derlingumas svyruoja nuo 70 iki 80 t/ha – irgi geras.

Lapkričio 6 dieną buvo nukasę pusę šeimos ūkiuose auginamų cukrinių runkelių. Šiemet per sūnaus ir tėčio ūkius bendrai jie šią kultūrą augino 100 ha plotuose, kiekvienas – po 50 ha cukrinių runkelių. Ankstesniais metais yra auginę po 40 ha. Auginimo plotai kasmet svyruoja – tą lemia įvairios aplinkybės.

REKLAMA
REKLAMA

„Kokios mūsų prognozės kitiems metams, šiandien dar sunku pasakyti. Tikrai augintume cukrinius runkelius, jie labai reikalingi mūsų ūkiams, nes ir darbo turime, ir išauginti mokame. Tik bėda, kad iki šiol dar nežinome, kiek mums mokės už perdirbimui atvežtus vadinamuosius nesutartinius runkelius.

REKLAMA

Grubiai skaičiuojant, jei esame pasirašę susitarimą išauginti ir pristatyti į fabriką 5 tūkst. t runkelių, o prikasu 6 tūkst. t, reiškia, 1 tūkst. t jau yra nesutartinis ir kiek už jį mokės – nežinome iki šiol. Dėl to mes ir geru derliumi negalime džiaugtis, net jeigu jis yra ir labai geras.

Kitais metais sutartinių runkelių supirkimo kainą žada sumažinti iki visiško minimumo. Iškils jau ne auginimo problemos – užauginti galime, bet dar reikia ir realizuoti“, – rūpesčius vardijo ūkininkas I. Mačiulis iš Mažųjų Šelvių.

REKLAMA
REKLAMA

Runkelių augintojui dėl kitų metų kylančių neaiškumų reikia viską pasverti, ar ekonomiškai apsimokės tęsti runkelių auginimą.

Dėl to Mačiuliai jau dabar planuoja ir kitais metais žada šiek tiek sumažinti runkeliams skiriamus žemės plotus. Sėjomainą laukuose dėliojasi rudenį ir, jeigu reikės, vietoj runkelių pavasarį į sėjomainą gali įsitraukti kitų vasarinių kultūrų.

„Bet perdirbėjai iki paskutinės dienos mums nieko nesako“, – apie tai, kad perdirbėjai per ilgai laiko žemdirbius nežinomybėje, kalbėjo Vilkaviškio rajono ūkininkų atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Irmanto, nors šiemet cukrinių runkelių derlius geras, neaišku, kur reikės dėti jų perteklių. „Dengti kaupuose, o sausio mėnesį vėl vežti į fabriką? Tvyro nežinomybė. Nėra tokio aiškumo, kad laisvai galėtume planuoti darbus“, – atvirai kalbėjo I. Mačiulis.

Nepaisant to, šis ruduo Vilkaviškio krašte palankus runkelių nuėmimui – oras kaip pasakoje. Abu su tėčiu jie geresnių metų nepamena: dirvos sausos, laukai ir keliukai išdžiūvę, todėl saldžiosios šaknys nukasomos labai sausai – perdirbimui keliauja itin švarios. Nors ūkio šeimininkas pripažįsta – lietaus irgi labai reikia.

REKLAMA

Gamyba įpusėjo

Bendrovės „Lietuvos cukraus fabrikas“ direktoriaus Augusto Obuchavičiaus teigimu, lapkričio 7 dieną jų įmonėje Marijampolėje jau buvo įpusėtas runkelių supirkimo-perdirbimo sezonas.

„Dirbame, sekasi gerai, runkeliai kokybiški, cukringi – jų išeiga gera. Kol kas ūkininkai veža sutartinius runkelius, kuriuos superkame už pernai suderėtą kainą, o kiek galėsime sumokėti už ne sutartinius, kol kas nežinome.

REKLAMA

Kiek bus nesutartinio derliaus, kol kas negaliu pasakyti, tą gali padaryti nebent tik patys augintojai“, – aiškino Marijampolės cukraus fabriko vadovas, beveik neabejodamas, kad nesutartinių cukrinių runkelių tikrai būsią.

Jis neslėpė, jog ir jam rūpi, kiek daugiau žaliavos perdirbimui, nei buvo numatyta sutartyse, bus užauginę Pietų Lietuvos ūkininkai. „Kai matysime, kiek yra užauginta virš sutarčių, tada ir matysime, kokią kainą už juos galime pasiūlyti. Nes supirkti sutartine kaina turbūt negalėsime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu runkelių kokybė bus gera, mes būsime pajėgūs ir juos perdirbti. Tik klausimas, ar augintojai išlaikys kokybiškus runkelius? Mes ir sutartis sudarinėjome pakankamai atsargiai, todėl planuojame sutartinių runkelių perdirbimo darbus baigti šių metų pabaigoje–pirmąją sausio savaitę. Tad jei ir atsiras viršsutartinės žaliavos, tikrai dar bus laiko ją perdirbti“, – planavo A. Obuchavičius.

Tiesa, anot jo, savo korekcijų dar gali įnešti pati gamta, nes yra labai sunku prognozuoti, kokios bus oro sąlygos, kiek jos bus palankios cukrinių runkelių augintojams. Pats nedėkingiausias metas runkeliams išsaugoti, kai nuolat tai atšąla, tai atšyla. Tuomet labai nukenčia cukrinių runkelių kokybė. Kol kas lapkritį orai dėkingi, o kokie bus gruodį – numatyti sunku.

REKLAMA

Nedėkinga prognozė

A. Obuchavičius neslėpė, kad kiti metai tiek cukraus gamintojams, tiek cukrinių runkelių augintojams tikrai nebus lengvesni nei šiemet, nes žaliavos supirkimo kaina 2025 metais turi smarkiai kristi. Mat jau dabar cukraus fabrikų produkcija yra neadekvačiai brangi, lyginant su tarptautinėje cukraus rinkoje vyraujančiomis kainomis.

Tad kol kas konkrečių žaliavos supirkimo kainų kitiems metams šis fabrikas lapkričio pirmomis savaitėmis ūkininkams dar nesiūlė.

REKLAMA

„Tikimės kitais metais supirkimo kiekių nemažinti, bet matysime, kaip patys cukrinių augintojai reaguos į supirkimo kainų mažinimą“, – aiškino bendrovės direktorius.

Pasak jo, Marijampolės cukraus fabrikas savo sandėliuose turi sukaupęs cukraus tiek, kiek jo pagamino šį sezoną, nuo ankstesnių metų atsargų nesukaupė, nes stengėsi nepasilikti ankstesniojo sezono produkcijos – siekia ją išparduoti iki naujo sezono pradžios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Marijampoliečiai cukraus gamintojai neslepia, kad situacijai ne tik Lietuvos, bet ir kitų artimiausių šalių cukraus rinkoje didelę įtaką daro tai, kad šiemet geru cukrinių runkelių derliumi džiaugiasi ne tik Lietuvos cukrinių runkelių augintojai, bet ir kaimyninių šalių ūkininkai.

„Itin didelį spaudimą rinkoje daro Lenkija, kurioje šie metai cukrinių runkelių auginimui buvo be galo geri. Ir perdirbti buvo numatę didžiulius kiekius. Todėl dabar Lenkijoje yra didelis ką tik pagaminto cukraus perteklius, kurį gamintojai stengiasi išparduoti“, – trumpai bei apibendrintai aiškino įmonės vadovas.

REKLAMA

Lenkijos spauda pranešė, kad šioje šalyje šiemet kai kuriuose ūkiuose yra pasiektas ir 100 t/ha bei dar didesnis cukrinių runkelių derlingumas, todėl šiemet Lenkijos cukraus gamintojai pagamins rekordinį cukraus kiekį – skaičiuojama, kad šioje šalyje cukraus gamintojai iš ūkininkų sulauks apie 19 mln. tonų cukrinių runkelių, o tai leis pagaminti daugiau nei 2,6 mln. tonų cukraus. Nepaisant to, kad kai kurie regionai Lenkijoje nukentėjo nuo rudens potvynių.

REKLAMA

Kaip pranešė Vokietijos žiniasklaida, vienas stambiausių ne tik šios šalies, bet ir visos Europos cukraus gamintojų „Südzucker Group“ prognozuoja, jog jos 2024–2025 finansiniais metais, kurie prasidėjo kovo 1 d., konsoliduotas pelnas (EBITDA) sieks nuo 550 iki 650 mln. eurų, nors anksčiau buvo prognozuotas beveik dvigubai didesnis – nuo 0,9 iki 1 mlrd. eurų.

Mat cukraus kaina Europos rinkoje jau yra sumažėjusi, o mažėjimo tendencijos išliks ir ateityje – per pastaruosius 12 mėnesių cukraus kaina Londono ateities sandorių rinkoje sumažėjo maždaug 20 proc., iki maždaug 520 JAV dolerių už toną. Dėl šios priežasties jau maždaug trečdaliu, kai kur – ir daugiau, sumažėjo ir mažmeninė cukraus kaina prekybos tinklų parduotuvėse.

Straipsnio autorė: Rima Kazakevičienė

tv3.lt

chaosiniai kapitalistiniai idiotizmai
chaosiniai kapitalistiniai idiotizmai
neseniai buvo pieno per daug,staiga -'paaiškėjo' kad jo ...per mažai..Kad sviestas per brangus,nors jo anksčiau buvo per daug , sviestas buvo per pigus ir jį saugoti dėdavo į rezervus,tai kur dabar išgaravo tie ..rezervai"?
savus uždraus auginti
savus uždraus auginti
karo provokatoriai isižiurejo kad tie laukai labai tinka jankių karinėms bazems
''jausmingas''asfalto brolis
''jausmingas''asfalto brolis
-kožnas miesčionis asilas būtinai turi ''išrašyti'' savo nesąmones...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų