Reformai pritarta komitetuose – praėjusią savaitę jai pritarė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK), o Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) pritarė daliai pasiūlymų.
Prognozuoja didesnes pensijas
Pristatydamas reformą parlamentarams, BFK pirmininkas valstietis Stasys Jakeliūnas pažymėjo, kad inicijuojami pokyčiai užtikrins stipresnę II pensijų pakopą ne „Sodros“ sąskaita, o gaunantys didesnes pajamas turės galimybę kaupti papildomai.
„Esminiai komponentai šios reformos antrosios pakopos – vienas iš tikslų – sustiprinti ją, kad ji taptų pensijų sistema, labiau finansuojama privačiais ištekliais, ne viešaisiais ištekliais ir kad tų vienkartinių išmokų epopėja, kurią finansuoja dabartiniai pensininkai ir būsimieji pensininkai savo būsimosios sumažėjusios „Sodros“ sąskaita, baigtųsi (...) Rezultatas pensijų pertvarkos, kad turėtų būti didesnė pensija iš abiejų dalių – iš „sodrinės“ dalies ir iš tos sukauptos dalies“, – Seime sakė S. Jakeliūnas.
Vis dėlto reforma neapsiėjo be kompromisinių sprendimų – teko tartis dėl Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifo mažinimo ir mažesnių „Sodros“ įmokų.
Prieštarauja Konstitucijai
Bene daugiausiai diskusijų dėl pensijų reformos SRDK įsižiebė dėl automatinio įtraukimo į II pakopos kaupimą. Anot komiteto narės konservatorės Gintarės Skaistės, šis pasiūlymas prieštarauja Konstitucijai ir Civiliniam kodeksui, todėl pritaręs tokiam siūlymui Seimas pats užprogramuoja teisinį konfliktą.
Jai antrino ir kitas komiteto narys socialdemokratas Algirdas Sysas.
„Buvo kalbama apie antrosios pensijos pakopos sutvarkymą. Bet dalyvavimas turi būti savanoriškas. Išbraukė „automatiškai“, bet esmė liko ta pati. Reformos autoriai taip ir nepasakė, kodėl priimant į fondą sutarties nereikia, bet išstoti – reikia“, – piktinosi A. Sysas.
Automatinis įtraukimas liks (Atnaujinta 15.08 val.)
A. Sysas kartu su socialdemokrate Rasa Budbergyte užregistravo pataisą atsisakyti siūlymo automatiškai įtraukti žmones į II pensijos kaupimą. SRDK taip pat svarstė šią pataisą, bet siūlo nepritarti ir palikti automatinį įtraukimą.
„Šita sistema, kuri šiandien negyvybinga, vargu, ar atsigaus. Kaip ir sakė mano kolega R. Dagys, tai gresia dideliais teisiniais ginčais“, – pastebėjo A. Sysas.
Tačiau S. Jakeliūnas mano, kad automatinis įtraukimas – kompromisinis variantas, užtikrinantis, kad kuo daugiau žmonių dalyvaus kaupime be prievartos, mat turės teisę pasitraukti.
Seimo nariai nutarė nepritarti pataisai ir išlaikyti automatinį įtraukimą. 22 parlamentarai balsavo už, 22 – prieš, 32 susilaikė.
Žingsnis link esminės permainos (Atnaujinta 15.35 val.)
Po svarstymo agituodamas balsuoti už pensijų reformą, S. Jakeliūnas teigė, kad šie pokyčiai bus žingsnis link esminio pensijų sistemos sutvarkymo.
„Tai gana sudėtingas įstatymo projektas, todėl suprantu abejones ir nepasitenkinimą, kad tai automatinis įtraukimas ir skatinimas kaupti ir pasirinkimo eliminavimas. Manau, priėmus šitą ir kitus sprendimus, pagaliau pajudėsime link pensijų sistemos sutvarkymo“, – vylėsi S. Jakeliūnas.
Tuo metu konservatorius Mykolas Majauskas abejojo tokių pokyčių nauda ir ragino balsuoti prieš.
„Visi sutinkame, kad kaupti yra gerai, bet pravalgyti pinigus čia ir dabar nėra gerai. Normali ir natūrali pertvarka skatinti žmones kaupti ir automatinis įtraukimas nėra nieko naujo. Vis tik Lietuvoje tokios praktikos nebuvo, žmonės yra priešinami, nepatenkinami, matome eilę Teisės departamento pastabų dėl šito įstatymo. Man atrodo, kad toks įstatymų projektas yra nepriimtinas ir kviečiu jo nepalaikyti“, – agitavo M. Majauskas.
66 Seimo nariai balsavo už, prieš – 18, 17 susilaikė. Įstatymo projektui po svarstymo pritarta.
Numato gausybę pokyčių
Vyriausybė numatė pertvarkyti II pensijų pakopos sistemą. Pensijos būtų kaupiamos pagal naująją formulę. Vietoje 2+2+2, būtų 4+2: tai kaupimas II pensijų pakopoje, kai asmuo senatvei atideda 4 proc. nuo atlyginimo, o valstybė prideda 2 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio. Tuo pačiu 2 proc. mažėtų įmokos „Sodrai“. Įmokos didėjimas nuo 2 proc. iki 4 proc. išdėstomas palaipsniui per 5 metus.
Taip pat numatyta savanoriška galimybė pačiam dirbančiajam arba jo darbdaviui prisidėti daugiau nei 4 proc. – už tai taikomos mokesčių lengvatos (pajamų arba pelno). Siekiama užtikrinti, kad į kaupimą įsitrauktų kuo daugiau žmonių, tai užtikrintų didesnes pensijas ateityje. Be to numatoma, kad kaupimas vyktų ne mažiau nei 30 metų ir ne mažiau nei 6 proc. nuo atlyginimo.
Pertvarkoje numatoma nauja dalyvių įtraukimo į papildomą pensijų kaupimą antrosios pakopos pensijų fonduose tvarka. Pensijų kaupimas prasidėtų asmenį įtraukus į pensijų kaupimą ir jam nepareiškus atsisakymo iki įtraukimo metų birželio 30 dienos sudaryti pensijų kaupimo sutartį su jo paties pasirinkta pensijų kaupimo bendrove, arba asmenį jo sudarytos pensijų kaupimo sutarties pagrindu įregistravus Dalyvių ir išmokų gavėjų registre.
Siūloma, kad Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimai įsigaliotų nuo kitų metų pradžios.