Lietuvoje sėdmaišius gaminanti įmonė ėmė siūti ir neperšaunamas liemenes. Jas siuva iki šiol, o liemenes perka ne tik ukrainiečius remiančios įmonės, bet ir patys lietuviai sau ar savo šeimos nariams.
Apie veiklos pradžią, įmonės pavadinimo istoriją, darbuotojus, brangstančias medžiagas ir produktus kalbėjomės su įmonės „Pušku pušku“ vadovu Remigijumi Balčiūnu.
Kaip pūškuojantis meškinas
Viename interviu buvote pavadintas sėdmaišių krikštatėviu. Kada ir kaip pradėjote veiklą? Kodėl gaminate būtent sėdmaišius?
Veiklą pradėjome 2008 metais. Tuo metu ieškojau baldų savo namams. Internete radau gražius sėdmaišius, tačiau jie buvo parduodami užsienyje, o siuntimas brangus. Tuo metu mano atlyginimas siekė 1700 litų, o tas sėdmaišis su siuntimu kainavo 1500 litų.
Tad nusipirkti patikusį sėdmaišį buvo per daug brangu. Ėmiau žiūrėti, kokie sėdmaišiai parduodami Lietuvoje. Čia situacija buvo prasta. Taigi pagalvojau, kad pats galiu pasisiūti sėdmaišį. Ir man pavyko tai padaryti. Kai atsisėdau, supratau, kad sėdmaišis – patogus baldas. Taip ir kilo mintis imti juos gaminti ir pardavinėti žmonėms. Lietuvos sėdmaišių rinka tuo metu buvo tuščia.
Žinoma, buvo galima įsigyti sėdmaišių, tačiau nebuvo didelio pasirinkimo ir ši rinka dar nebuvo išvystyta. Tad pradėjau vystyti sėdmaišių verslą, nors su baldų gamyba ar siuvimu neturėjau nieko bendro. Prieš tai dirbau IT inžinieriumi.
O kas lėmė, kad sėdmaišių verslą pavadinote „Pušku pušku“?
Norėjosi linksmo ir įsimintino pavadinimo, kuris sietųsi su minkštumu. O pušku pušku asocijuojasi su minkštumu, kai storas meškinas eina ir puškuoja. Be to, šis pavadinimas greitai įsimenamas. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad žmonėms pušku pušku dar asocijuojasi ir su vandeniu, maudynėmis.
Ir miegmaišiai, ir liemenės
Kaip nusprendėte siūti neperšaunamas liemenes ukrainiečiams? Ar galite papasakoti iš ko jos gaminamos, kaip siuvamos?
Kai prasidėjo karas, pirmąją savaitę juo ir gyvenome. Iš pradžių paaukojome pinigų. Vėliau vis galvojome, kuo dar galime prisidėti. Kai į Lietuvą ėmė važiuoti karo pabėgėliai, jiems pasiuvome miegmaišius. Dar vėliau pamatėme, kad Lietuvoje buvo pradėtos gaminti šarvinės plokštės. O mes turėjome panašių medžiagų iš kurių gaminamos neperšaunamos liemenės. Tad ėmėme jas siūti.
Iš pradžių planavome pasiūti 100 liemenių ir jas paaukoti ukrainiečiams. Tačiau, kai paviešinome informaciją, kad siuvame liemenes, sulaukėmė daugybės užklausų, skambučių. Daugiausiai į mus kreipiasi įvairios organizacijos, kurios rūpinasi Ukrainos kariais.
Neperšaunamas liemenes pradėjome toms organizacijoms pardavinėti, nes jau nebeturėjome resursų jas siūti už dyką. Liemenė kainuoja 45 eurus.
Ar jūsų neperšaunamomis liemenėmis domisi ir kiti pirkėjai, pavyzdžiui, lietuviai?
Daugiausiai mūsų liemenes perka įvairios įmonės ar organizacijos, kurios remia Ukrainą. Tačiau sulaukiame ir pavienių užklausų. Žmonės nori neperšaunamas liemenes nusipirkti sau ar savo šeimos nariams.
Parduoda ir Čilėje ar Japonijoje
Kokius sėdmaišius mėgsta lietuviai? Per pandemiją gyventojai rekordiškai daug išleido baldams, ar sėdamaišis taip pat buvo populiari prekė?
Gaminame įvairių formų sėdmaišius. Suaugusieji labiausiai mėgsta fotelio tipo sėdmaišius, kurie turi atramą. Vaikams dažniausiai perkami lašo formos sėdmaišiai.
Pandemijos metu žmonės sėdmaišių pirko daugiau. Tačiau įmonės, kurios įrenginėjo mokyklas, darželius, biurus sustabdė veiklą. Vis tik pandemijos metu mums veiklos neteko sustabdyti, dirbome kaip dirbę.
Kokioms šalims parduodate sėdmaišius? Kas jų nuperka daugiausiai?
Daugiausiai sėdmaišių perka Europos šalių gyventojai. Pagrindinės mūsų rinkos – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje. Tačiau sėdmaišius perka ir Prancūzijos, Italijos, Ispanijos gyventojai. Lietuvoje mūsų pardavimai sudaro apie 40 proc., kitą dalį eksportuojame.
Pernai sėdmaišius pardavėme 33 šalims. Egzotiškesnės šalys buvo Čilė, Australija, Japonija, Saudo Arabija. Mūsų rinkos geografija plati, ko galbūt pačioje pradžioje net nesitikėjome.
Ar teko pardavinėti jau pagamintas prekes, pirkti medžiagas ar turėti kitokių verslo ryšių su Rusija, Baltarusija ar Ukraina? Kaip jus ir jūsų įmonę paveikė karas Ukrainoje?
Su šiomis šalimis neteko turėti ryšių. Mes orientavomės į Baltijos šalis, Skandinaviją ir Vakarų Europą. Tačiau vėliau turėjome planų eiti ir į Rytų rinkas – Rusiją, Baltarusiją, Ukrainą. Bandymų kalbėtis su šių šalių įmonėmis, kurios norėjo pardavinėti mūsų sėdmaišius, buvo. Tačiau nieko iki galo nesutarėme.
O sėdmaišiams medžiagas perkame iš Europos tiekėjų, tačiau šie daug medžiagų vežasi iš Kinijos. Tad pandemijos metu tiekimo grandinės trūkinėjo. Tačiau medžiagų nepritrūkdavome.
Bet dabar, prasidėjus karui Ukrainoje, išaugo medžiagų kainos, kai kurios jų per 1,5 metų pabrango 65 proc. Ir gavome pranešimų, kad dar gali brangti iki 80 proc. Šiuo metu sukame galvas, kaip toliau reikės vystyti prekybą, nes sėdmaišiai tiek negali pabrangti. Pasidarytų jau nebereali produkto kaina.
Sėdmaišių kainas jau teko didinti pernai ir šiemet metų pradžioje. Iš viso sėdmaišiai pabrango iki 30 proc. Vidutiniškai sėdmaišis kainuoja 100–130 eurų.
Įdarbino nuo karo pabėgusią ukrainietę
Ar turite planų plėsti įmonę? Gaminti ar siūti daugiau ir kitokių daiktų?
Sulaukėmė klientų užklausų, jie teiravosi ne nesiuvame karinių kuprinių ar krepšių. Porą panašių projektų sukūrėme. Turime visokių minčių, tačiau žiūrėsime, ar spėsime. Juk reikia gaminti ir sėdmaišius, kurie yra mūsų pagrindinis produktas.
Kiek turite darbuotojų? Ar šiuo metu jums jų trūksta? Ar priimtumėte dirbti užsieniečius, pavyzdžiui, ukrainiečius?
Turime 30 darbuotojų. Dirba pas mus siuvykloje ir viena ukrainietė moteris, kuri pabėgo nuo karo. Šiuo metu ieškome dar vieno darbuotojo, tad svarstome ir ukrainiečių kandidatūras.
Įmonėje neturime didelės darbuotojų kaitos, taip pat labai sparčiai neaugame, tai darbuotojų skaičius išlieka pastovus. Niekad neteko vienu metu ieškoti daug darbuotojų, jeigu tai reikėtų daryti, gal jų ir pritrūktų.
Tačiau dabar reikiamus darbuotojus gana greit surandame, mūsų įmonė gana patogioje vietoje, be to, ir gerus atlyginimus stengiamės mokėti. Atlyginimus kiekvienais metais po truputį darbuotojams keliame, nes infliacija didėja, viskas brangsta.
Ar sėdmaišis yra jūsų mėgstamiausias baldas?
Jeigu kalbame apie poilsio baldą, tai tikrai taip.