Pagal schemą, kuri bus taikoma iki 2027 metų pabaigos arba iki Kinijos ribojimų panaikinimo, nukentėjusios visų sektorių, išskyrus finansų, žemės ūkio, miškininkystės, žuvininkystės ir akvakultūros, įmonės galės gauti iki 5 mln. eurų paskolas, pranešė EK atstovybė Lietuvoje.
„Schema yra būtina, tinkama ir proporcinga siekiant paremti nuo išskirtinių aplinkybių, susidariusių dėl Kinijos prekybos apribojimų, nukentėjusias įmones, kad jos perorientuotų savo verslo strategijas“, – teigiama EK pranešime.
Anot jo, išskirtinę padėtį parodo tai, kad ES Kiniją apskundė Pasaulio prekybos organizacijai, be to, EK vertinimu, pagalba nedarys neigiamo poveikio konkurencijai ir prekybai ES.
Parama leis įmonėms pritaikyti savo verslą prie naujos padėties rinkoje, perorientuoti strategiją ir padidinti likvidumą. Paskolos turi būti naudojamos tik gamybos priemonėms įsigyti, įeiti į naujas verslo rinkas, jos turės būti grąžintos per dvejus metus.
Nuo 2021 metų gruodžio Kinija, neinformavusi nei ES, nei Lietuvos institucijų, pradėjo smarkiai riboti ar net blokuoti importą iš Lietuvos ir eksportą į Lietuvą, taip pat su Lietuva susijusį importą ir eksportą.
Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo Vilniui leidus šalyje veikti Taivaniečių atstovybei. Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.