• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savaitės pasaulio rinkų apžvalga

Pagalba Graikijai nustelbė žinią apie lėtesnį JAV ūkio augimą, tačiau Vakarų Europos biržos neigiamai sureagavo į blogesnius JAV ūkio duomenis. Japonijos mažmeninės prekybos apimtys vasarį augo sparčiausiai per daugiau nei dešimtmetį. Vengrija gali mažinti bazinę palūkanų normą. Naftos kaina penktadienį smuko. Kinijoje bus pradėta prekyba akcijų indeksų ateities sandoriais.

REKLAMA
REKLAMA

JAV

Penktadienį pagrindiniai JAV akcijų indeksai nerado bendros krypties, nors apskritai per praėjusią savaitę sugebėjo šiek tiek pasistūmėti į viršų. Savaitės pabaigoje prieštaringas nuotaikas skatino pranešimai apie Europos viršūnių sprendimą paremti Graikiją ir galimas konfliktas tarp Šiaurės ir Pietų Korėjos, kilus incidentui prie Korėjos pusiasalio krantų.

REKLAMA

Susilpnėjęs JAV doleris parėmė eksportuotojų akcijas, bet technologijų sektorius tempė rinką žemyn. Euro zonos narėms sutarus dėl paramos Graikijai kartu su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF), euro kursas šoktelėjo į viršų. Vokietijos reikalavimu, ši parama būtų suteikta tik kraštutiniu atveju, išsekus galimybėms graikų vyriausybei skolintis užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, tai nekeičia fakto, jog Graikijos ir kai kurių kitų skolos problemų turinčių periferinių Europos šalių laukia ilgas ekonominis sunkmetis, greičiausiai skausmingu „vidinės devalvacijos“ būdu siekiant subalansuoti ekonomiką bei susigrąžinti prarastą konkurencingumą. Tai turėtų menkinti rinkų pasitikėjimą euru ir stiprinti dolerį artimiausioje ateityje, nes didėja tikimybė, kad JAV palūkanos bus keliamos anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šių naujienų fone nublanko pranešimas apie neigiama linkme peržiūrėtą praėjusių metų ketvirtojo ketvirčio JAV bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo įvertį. Minėtu laikotarpiu didžiausias pasaulio ūkis ūgtelėjo 5,6, o ne 5,9 proc., kaip skelbta anksčiau, nors buvo prognozuojama, kad po peržiūros šis skaičius išliks nepakitęs.

REKLAMA

Mičigano universiteto vartojimo pasitikėjimo indeksas kovą, išankstiniais duomenimis, pakilo nuo 72,5 iki 73,6 punkto. Buvo prognozuojama, kad jis sieks 73 punktus.

Naujausi namų ūkių pasitikėjimo duomenys rodo, kad JAV vartojimo sektorius išlieka gyvybingas, nepaisant didelio nedarbo ir griežtų kreditavimo sąlygų. Kita vertus, pastaraisiais mėnesiais sulėtėjęs atsargų atkūrimo procesas, stabilizavęsis pirmaujančių ekonominių rodiklių atsitiesimas ir stabtelėjusi būsto rinka gali rodyti, jog 2009 m. ketvirtąjį ketvirtį BVP atsitiesimo tempas greičiausiai siekė savo piką.

REKLAMA

Iždo obligacijų kainos šiek tiek atsitiesė – 10 metų JAV VVP pajamingumas smuko nuo 3,9 iki 3,89 proc. Praėjusią savaitę obligacijų pajamingumus į viršų pastūmėjo mažesnė, nei tikėtasi, paklausa 7 metų trukmės iždo aukcione.

Vakarų Europa

Penktadienio prekybą Vakarų Europos akcijų indeksai pabaigė mažesnėmis reikšmėmis nei dienos pradžioje. Tačiau visa savaitė atnešė teigiamą grąžą Europos akcijų rinkose. Penktadienį investuotojų nuotaikos suprastėjo, kai JAV buvo paskelbti patikslinti IV ketv. BVP duomenys, kurie parodė, kad didžiausia pasaulio ekonomika augo lėčiau nei buvo paskaičiuota pradžioje. Praėjusią savaitę Vakarų Europos rinkoms paskatų augti suteikė pamažu prie atomazgos artėjęs pagalbos Graikijai mechanizmo sudarymas. Buvo pasiūlyta, kad Europos Sąjunga veiks kartu su Tarptautiniu valiutos fondu spręsdamos šią problemą. Pastaruoju metu rinkos jau nebe taip audringai reaguoja į žinias susijusias su Graikija, tačiau teigti, kad padėtis visiškai stabilizavosi, taip pat būtų neteisinga. Ypač kai ties netikrumo riba balansuoja ir kitos euro zonos periferinės šalys, tokios kaip Portugalija ar Ispanija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šią savaitę investuotojai turėtų akyliau stebėti Vokietijos darbo rinką – trečiadienį bus paskelbta apie kovo mėnesio bedarbių skaičiaus pokytį ir nedarbo lygį. Kol kas analitikai prognozuoja, kad nedarbas šalyje turėtų išlikti ties 8,2 proc., kaip ir vasarį. Be darbo rinkos apie Vokietijos vartotojus platesnį vaizdą leis susidaryti ir ketvirtadienį skelbiama mažmeninės prekybos statistika – šiuo metu rinkos prognozuoja, kad vasarį apyvartos liko nepakitę lyginant su sausiu.

REKLAMA

Azija

Japonijos mažmeninės prekybos apimtys vasarį augo sparčiausiai per daugiau nei dešimtmetį. Prekybos apimtys augo 4,2 proc., lyginant su ankstesniais metais ir 0,9 proc., lyginant su ankstesniu  mėnesiu (rinkos dalyviai tikėjosi 1,6 proc. augimo). Eksporto atsigavimas ir ekonomikos skatinimo planas padėjo kurti darbo vietas, gerino eksporto perspektyvas. Dėl atsigaunančio eksporto augo įmonių pelnai. Didžioji dalis Japonijos akcijų pigo, nes šiuo metu akcijomis prekiaujama jau be teisės į dividendus.

REKLAMA

Šįryt Kinijos akcijų indeksai žaliavo, o CSI 300 indeksas buvo išaugęs daugiau nei 2,5 proc. Prie tokio akcijų brangimo labiausiai prisidėjo geresni nei tikėtasi paskelbti didžiųjų įmonių finansiniai rezultatai už 2009 m. bei pranešimas apie tai, kad artimiausiu metu bus pradėta prekyba Kinijos akcijų indeksų ateities sandoriais.  Beje, didžiausios Kinijos naftos bendrovė „PetroChina“ paskelbė, kad artimiausią dešimtmetį ji planuoja išleisti 60 mlrd. JAV dolerių įsigijimams užsienyje, nes nori tapti globaliai integruota naftos įmone ir varžytis su tokiais milžinais kaip „Exxon“ Mobil“ ar „BP“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidurio ir Rytų Europa

Vengrija, pasak ekonomistų apklausų, sustiprėjus forintui ir sumažėjus šalies rizikos premijai, šiandien greičiausiai sumažins bazinę palūkanų normą devintą mėnesį iš eilės. Šiuo metu bazinė palūkanų norma siekia 5,75 proc., o sumažinus ketvirčiu procentinio punkto siektų 5,5 proc.

REKLAMA

Žaliavos

Penktadienį šviesiosios „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje smuko ir vienu metu prekyba vyko mokant už naftą mažiau nei 80 JAV dolerių už barelį. Neigiamą nuotaiką investuotojų gretose pasėjo į blogąją pusę pakoreguotas 2009 m. IV ketv. JAV BVP įvertis, kuris įnešė nerimo ir pamąstymų rinkai, ar tikrai 2010 m. bus išlaikytas spartus atsitiesimo tempas, leisiantis toliau atsigauti naftos paklausai tiek JAV, tiek ir pasaulyje.

REKLAMA

Praėjusios savaitės viduryje JAV energetikos administracijos paskelbta ataskaita apie išaugusias žaliavinės naftos atsargas vis dar kėlė rūpestį ir nerimą rinkos dalyviams. Visgi šįryt, susilpnėjus JAV doleriui svarbiausių valiutų atžvilgiu, naftos kaina vėl sugrįžo aukščiau 80 JAV dolerių už barelį.

Apskritai, naftos kainos svyravimai pastaruoju metu yra susitraukę iki 2007 m. pabaigoje nematytų dydžių. Tai yra palanku tiek naftos išgavėjams, tiek ir naftos vartotojams, ir kartu kalba apie stabilesnę situaciją rinkoje. Įdomu ir tai, kad anot OPEC tyrimo, artimiausią dešimtmetį naftos kaina turėtų svyruoti nuo 70 iki 80 JAV dolerių už barelį, arba tiek, kokios yra ribinės naftos gavybos sąnaudos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų