Lietuvos ekonomika krizės nepatiria, teigia premjeras Gediminas Kirkilas.
„Dabar mūsų ekonomika auga pakankamai sparčiai. Už pirmąjį ketvirtį nėra galutinių rezultatų, bet mes panašius tempus išlaikysime kaip pernai. Infliacija yra ne tik Lietuvos, Europos Sąjungos, bet ir viso pasaulio problema. Ekonomikos nuosmukio Lietuvoje tikrai nebus - mūsų pramonė, mūsų verslas tikrai dirba efektyviai - yra tam tikri iššūkiai, bet aš to nevadinčiau krize.
Šiandien, kalbėdamas „Žinių radijuje“, premjeras Gediminas Kirkilas neigė ekonomikos nuosmukio galimybę.
Pasak jo, jau pernai kalbėta apie tai, kad norint išvengti perkaitimo, reikia lėto ir švelnaus nusileidimo, kuris dabar ir vyksta.
Jis atmetė opozicijos kaltinimus nevaldomu krizės artėjimu. „Jiems visada krizė. Gal krizė yra jų galvose?“, - stebėjosi premjeras. Pasak jo, Lietuva tebėra viena iš sparčiausiai besivystančių valstybių.
Kita vertus, sulėtėjimą lemia ir pasauliniai veiksniai: infliacija, kuri kamuoja ne tik Europą, bet ir visą pasaulį; maisto kainų augimas.
G. Kirkilo teigimu, Lietuvos plėtra subalansuota – kiek tai įmanoma diversifikuotas energijos ūkis, didelė pramonė ir paslaugų sfera, stiprus bankininkystės sektorius.
Be to, jis džiaugėsi ir alternatyvių išteklių gavimo galimybe – ką tik grįžęs iš Azerbaidžano ir Turkmėnistano, premjeras sakė, jog Vidurio Azijos valstybės suinteresuotos dalyvauti bendruose projektuose.
Pasak G. Kirkilo, Lietuvą labiausia domina galimybė pirkti suskystintas dujas, kurių terminalą ruošiamasi statyti.
Pasak premjero, turime susitaikyti, jog nepaisant visų pastangų bent dalį energijos išteklių turėsime pirkti. Tačiau jis pripažino, kad kol kas neišnaudojamos visos vėjo ir vandens energetikos galimybės.
Nors Lietuvos ūkio augimas išlieka spartus, finansavimo sąlygų griežtinimas 2008-2009 metais gali kiek sumažinti per kelerius pastaruosius metus padidėjusį išorinį ir vidaus disbalansą, ir šalies laukia vadinamasis „minkštas nusileidimas“, prognozuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF).
Šiais metais Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, teigia ir Lietuvos laisvosios rinkos institutas, atlikęs rinkos dalyvių apklausą.
Tačiau pulti į paniką, anot ekspertų, nereikėtų - panašu, kad Lietuva pasirinko „minkšto“ ekonomikos nusileidimo scenarijų, kuris leis išgyventi kiek sunkesnį nei iki šiol laikotarpį.