• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvą pamėgo oro pardavėjai iš Rusijos – mūsų šalyje ir po MMM uždarymo veikia bent kelios bendrovės, siūlančios greitai praturtėti. Be to, panašu, kad viena iš jų – „Liderland“ gali būti susijusi ir su MMM sukčiais.

REKLAMA
REKLAMA

„Įsivaizduokite, kad kiekvienas planetos žmogus jums dovanoja po vieną dolerį. Jiems tai daug nekainuoja, o jūs iškart tampate milijardieriumi. Klausimas – kaip žmones priversti jums paaukoti. Tačiau visos genialios idėjos yra paprastos...“ – taip iš Rusijos kilusi bendrovė „Gold Line International“ vilioja klientus įsitraukti į neva savitarpio pagalbos sistemą.

REKLAMA

Tačiau panašūs interneto tinklalapiuose skelbiami pažadai ir būdai neva lengvai užsidirbti ir lieka tik pažadai, o greitą uždarbį žadančios bendrovės, kaip ir jų vadovai, dingsta be pėdsakų.

Priminė piramidę

Dėl „Gold Line International“ veiklos Lietuvos bankas (LB) neseniai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak LB Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Finansinių paslaugų priežiūros skyriaus viršininkės Renatos Babkauskaitės, LB įtarimų dėl sukčiavimo bendrovė sukėlė todėl, kad turėjo finansinės piramidės požymių.

„Gold Line International“ sistemos tinklalapyje buvo nurodoma, kad sistemos dalyvio gaunama finansinė nauda tiesiogiai priklauso nuo naujų dalyvių įtraukimo į sistemą ir nuo pritrauktų dalyvių į sistemą įnešamų lėšų, – aiškino R. Babkauskaitė. – Taip pat nurodoma, kad gaunamos pajamos dalyvaujant sistemoje yra reguliarios ir nuolat auga.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasinaudoti „Gold Line International“ savitarpio pagalbos schema galima iš jau esamo nario už 55 dolerius (147 litus) įsigyjant sertifikatą. Vėliau tokius pažymėjimus esą galite pardavinėti ir kitiems – už kiekvieną parduotą sertifikatą gaunate po 10 dolerių (27 litus), o jei jūsų surastas žmogus parduoda sertifikatą dar kam nors, gaunate po 5 dolerius (13,5 lito) ir dar nuo kiekvieno nario ir t. t.

REKLAMA

Interneto diskusijų forumuose skaitant atsiliepimus apie neva jau praturtėjusius žmones į akis pirmiausia krinta netaisyklinga lietuvių kalba ir akimirksniu praturtėjusių verslininkų nesugebėjimas be klaidų parašyti elementarių lietuvių kalbos žodžių.

Sukčius – į politiką

Dar viena savitarpio pagalbos bendrove besivadinanti įmonė iš Rusijos „Liderland“ siūlo investuoti kiek daugiau – 108 eurus (370 litų), tačiau sistema panaši: iš jūsų sumokėtų 108 eurų 100 neva (345 litai) tenka jus pakvietusiam žmogui, o 8 – visai sistemai. Tada kviesti žmones ir gauti atlygį galite ir jūs. Ir vėl – ta pati piramidė. Šioje sistemoje yra dar mėnesinis 38 eurų (130 litų) mokestis, paskirstomas kitiems nariams.

REKLAMA

Beje, įvedus į paieškos sistemą adresą liderland.com interneto vartotojai yra automatiškai nukreipiami į MMM tinklalapį, todėl nereikėtų atmesti galimybės, kad „Liderland“ yra susijusi ir su Sergejaus Mavrodžio MMM piramide, dėl kurios Generalinė prokuratūra taip pat jau vykdo ikiteisminį tyrimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pernai MMM tinklu Lietuvoje susidomėjo bent pusantro tūkstančio lietuvių ir į jį investavo apie 1,5 mln. litų. Sukčiavimu kaltinamas S. Mavrodis žinomas tuo, kad dar praeito dešimtmečio pradžioje sukūrė milžinišką finansinę piramidę MMM, o pernai nusprendė ją atnaujinti. Dabar investavusiems į „MMM–2011“ lėšų išmokėjimas sustabdytas, nes, pasak S. Mavrodžio, šiuo metu ruošiamasi projektui „MMM–2012“.

REKLAMA

Prieš keletą savaičių S.Mavrodis paskelbė Rusijoje kuriantis ir politinę partiją MMM.

Lietuvoje nepopuliaru

Visų finansų piramidžių schemą galima iliustruoti paprastu pavyzdžiu: įsivaizduokite, kad investuojate tūkstantį litų ir jums piramidės savininkai siūlo dvidešimties procentų mėnesinę grąžą – ją galite išsiimti vos investavę savo pinigus. Tačiau jums kas mėnesį išmokami pinigai nėra uždirbtos palūkanos – jūs kelis šimtus litų gaunate jau iš savo įneštos pirminės sumos. Kurį laiką taip sudaromas įspūdis, kad jūs išsiimate pirminio kapitalo prieaugį ir tuo patikėję nauji investuotojai neša pinigus į piramidę. Galiausiai schemos valdytojai pasisavina naujų investuotojų įdėtus pinigus ir dingsta.

REKLAMA

R. Babkauskaitės teigimu, pagrindinis finansinės piramidės bruožas – kitus vartotojus įtraukti į sistemą. „Tokia sistema gyvuoja tol, kol yra pritraukiamas pakankamas kiekis naujų dalyvių, tačiau anksčiau ar vėliau ateina momentas, kai naujai pritraukiamų lėšų nepakanka išmokoms anksčiau pritrauktiems dalyviams, ir finansinė piramidė žlunga.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKB) pareigūnai priduria, kad dar vienas finansinės piramidės bruožas yra žadamos gerokai rinkos lygį viršijančios palūkanos, nors realiai toks dalykas neįmanomas.

„Finansinės piramidės nariai nepagrįstai viliojami išmokomis, laimėjimais. Nariai (vadovai) surinktus pinigus naudoja ir savais tikslais, todėl finansinių piramidžių turtas ne tik nepadidėja, tačiau ir sumažėja“, – rašoma LKB pareigūnų pranešime.

REKLAMA

LKB pareigūnai taip pat pažymi, kad Lietuvoje finansinės piramidės nėra populiarios, kur kas daugiau jų yra skurdesnėse – Afrikos valstybėse, ypač Nigerijoje. Lietuvoje kaip keletą įsimintinesnių piramidžių veikimo atvejų pareigūnai įvardija EBSW ar jau minėtą MMM atvejus.

Prisidengė banko vardu

Kaip žinoti, ar investuoti siūlanti bendrovė nėra finansų piramidė? Pasak R. Babkauskaitės, prieš nusprendžiant pinigus patikėti bendrovei reikėtų išsiaiškinti, ar jai išduota LB licencija. Tokia informacija skelbiama LB tinklalapyje.

REKLAMA

Be to, LB skelbia ir užsienio šalių rinkos priežiūros institucijų pranešimus apie jų teritorijoje veikiančias nelicencijuotas bendroves. Šios įmonės neturi atstovybių Lietuvoje, todėl paprastai paslaugas Lietuvos gyventojams siūlo internetu arba telefonu.

Kai kurie LB sąraše pateikiami pavadinimai neįsigilinusius gali nesunkiai suklaidinti: pavyzdžiui, užsienio rinkos priežiūros institucijos yra pranešusios apie bendrovę „Barclay‘s Trust International“. Pavadinimas sukelia asociacijų su žinomu pasaulinio dydžio banku, tačiau LB pažymi, kad ši įmonė jokių sąsajų su „Barclays“ banku neturi, o įmonė įregistruota JAV neegzistuojančiu adresu.

REKLAMA
REKLAMA

Faktai: MMM piramidė

1992–1994 m. veikusi S. Mavrodžio kompanija MMM nuskurdino milijonus rusų. Už tai S. Mavrodžiui 2003 m. buvo skirta 13 mėnesių bausmė, o 2007 m. – dar ketveri metai laisvės atėmimo, tačiau S. Mavrodis jau buvo ketverius metus praleidęs laukdamas teismo, todėl atleistas nuo bausmės

S. Mavrodis 2011 m. atnaujino veiklą įkurdamas „MMM–2011“, kuri veikė ir Lietuvoje. Lietuviai į šią piramidę įnešė apie 1,5 mln. litų.

Prieš keletą savaičių S. Mavrodis Rusijoje įkūrė partiją MMM ir buvo išrinktas jos pirmininku. Pasak S. Mavrodžio, pagrindinis partijos tikslas – perskirstyti finansų sistemą ir juos naudoti racionaliai

P. Grinkevičius

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų