Giedrė Sankauskaitė / Ekonomika.lt
Rusijos muitinei nuo ketvirtadienio pradėjus nuodugnią Lietuvos vežėjų transportuojamų krovinių patikrą, vilkikai su prekėmis stringa. Lietuvos nacionalinės vežėjų asociacijos „Linava“ atstovo spaudai Gyčio Vincevičiaus teigimu, Lietuvos vežėjai dėl užtrukusių patikrų kasdieną patiria apie 2 mln. litų nuostolių.
„Preliminariais skaičiavimais, Lietuvos vežėjai kasdieną patiria apie 2 mln. litų nuostolių”, – kalbėjo G. Vincevičius.
Pasak jo, Lietuvos prekių importas į Rusiją tampa labai sudėtingas. Atsiranda vežėjų, kurie apskritai atsisako vežti krovinius į Rusiją. „Tikimės, kuo greitesnio šios situacijos sprendimo”, – kalbėjo jis.
Rusija kroviniams iš Lietuvos ketvirtadienį pradėjo taikyti ypatingą režimą pagal rizikos profilį. Rizikos identifikatorius - pakrovimo vieta - Lietuva. Tai reiškia pilną iškrovimą, pilną krovinio patikrinimą, pavyzdžių paėmimą ir jų nusiuntimą tyrimams.
Be to, Rusija pirmadienį paskelbė griežtinanti iš Lietuvos importuojamų pieno produktų kontrolę, nes juose esą rasta tetraciklino.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) generalinio direktoriaus pavaduotojas Gintaras Morkis Ekonomika.lt sakė, kad sunku prognozuoti, kiek gali trukti tokia situacija ir svarbiausias klausimas yra, kodėl tokios priemonės yra taikomos.
“Kol kas nematome ekonominių priežasčių ir dažniau eina kalbos apie politines priežastis“, – kalbėjo G. Morkis. Anot Rusijos federalinės priežiūros tarnybos "Rospotrebnadzor" vadovo Genadijaus Oniščenkos, draudimai dėl saldumynų, alkoholio ar pieno produktų „neturi jokio politinio atspalvio ir priimti tik rūpintis Rusijos gyventojų sveikata".
Jo žodžiais, tokių priemonių paskatino imtis padažnėję atvejai, kai atrinkti lietuviškų pieno produkcijų mėginiai neatitinka tiek saugumo, tiek ir kokybės reikalavimų.
G. Morkio teigimu, Lietuvos pramonininkų konfederacija kviesis Rusijos verslo tarybą, aukštus pareigūnus, kad šie paaiškintų, kodėl yra vilkinama patikra pasienyje, ribojamas mėsos ir pieno produktų importas iš Lietuvos.
„Naudosime ir politinį, ir ekonominį dialogą“, – tvirtino LPK generalinio direktoriaus pavaduotojas. G. Morkio teigimu, jeigu nepavyks dialogas su Rusija, bus prašoma ir Europos Sąjungos pagalbos, bandant išspręsti susiklosčiusią padėtį.
„Jeigu nepavyks dialogas su Rusija (...), reikės kalbėtis su Briuseliu“, – kalbėjo jis. Kaip Ekonomika.lt sakė G. Morkis, antradienį planuojamas LPK vizitas į Maskvą, kurio metu bus bandoma išspręsti susiklosčiusią situaciją.
2009-ųjų vasarą Rusijoje buvo uždrausta importuoti pieno produktus iš Lietuvos. Tetraciklino buvo aptikta iš Lietuvos įvežto pieno, grietinės, varškė ir sviesto mėginiuose.
Ekonomika.lt primena, kad Rusija šiemet sumažino mėsos, importą iš Lietuvos.
Sausio-liepos mėnesiais į šalį importuota 266,4 tūkst. tonų paukštienos – 1,5 proc. mažiau nei prieš metus. Kitokios mėsos importas sumenko 21,3 proc. iki 669,4 tūkst. tonų.
Aliejaus importuota 82 proc. daugiau – 11,1 tūkst. tonų.