• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos ekonomikos augimą vis labiau skatina investicijos į inovacijas ir sparčiai besiplečiančią startuolių ekosistemą. Tačiau, siekiant užtikrinti ilgalaikį šalies konkurencingumą, būtina stiprinti finansavimo grandinę, kurioje reikšmingesnį vaidmenį galėtų atlikti ir pensijų fondai.

Lietuvos ekonomikos augimą vis labiau skatina investicijos į inovacijas ir sparčiai besiplečiančią startuolių ekosistemą. Tačiau, siekiant užtikrinti ilgalaikį šalies konkurencingumą, būtina stiprinti finansavimo grandinę, kurioje reikšmingesnį vaidmenį galėtų atlikti ir pensijų fondai.

REKLAMA

Siekiant ilgalaikio ekonominio augimo ir konkurencingumo, būtina ne destabilizuoti, o priešingai – stiprinti pensijų kaupimo sistemą, sudarant sąlygas didesniam kapitalo srautui į inovatyvius verslus, rašoma Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos (LT VCA) pranešime.

Kartu su ja Lietuvos startuolių asociacija „Unicorns Lithuania“ ir Lietuvos verslo angelų tinklas LitBAN pabrėžia, kad nuosekliai auganti ir stabilizuota pensijų sistema leistų užtikrinti tvarias ir ilgalaikes investicijas į Lietuvos inovacijų sektorių, kartu didinant fondų grąžą ir stiprinant ekonominį atsparumą.

Paprastai kalbant, verslininkų asociacijos ragina atmesti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlomus pensijų kaupimo pakeitimus ir neleisti gyventojams atsiimti savo sukauptų pinigų nutraukiant kaupimą ar atsisakant atutomatinio įtraukimo į jį.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak pranešimo, visame pasaulyje pensijų fondai yra svarbūs ekonominio atsparumo stiprinimo dalyviai, kuomet pasitelkiant rizikos ir privataus kapitalo fondus investuoja į sparčiai augančias įmones ir ateičiai pasirengusius pramonės sektorius – sveikatos, gamtos išsaugojimo, technologijų ir kitus.

REKLAMA

Skiriant kapitalą rizikos kapitalo (RK) fondams, sudaromos galimybės RK prisiimti pagrįstą riziką investuojant į ankstyvosios stadijos ir besiplečiančias įmones. Savo ruožtu šios investicijos paspartina perspektyviausių Lietuvos įmonių plėtrą, skatina darbo vietų kūrimą, technologinius pokyčius ir užtikrina šalies konkurencingumą.

Ekspertai nurodo, kad Lietuvos gyventojai per bendruosius investicinius mechanizmus, dalyvaudami 20 metų veikiančioje antrojoje pensijų kaupimo pakopoje, kaupdami savo pensijai, reikšmingai prisideda prie ekonomikos stiprinimo ir jau šiandien skaičiuojama 3,5 milijardo eurų investicinė grąža.

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien Lietuvoje tik 50 proc. darbuotojų aktyviai dalyvauja II pensijų pakopos kaupime.

Didesnis kaupiančių asmenų skaičius ir valstybės įmokų išlaikymas, investicijas ir toliau nukreipiant į Lietuvoje veikiančias įmones, esą reikštų ilgalaikę grąžą visiems dalyviams bei skatintų Lietuvos ekonomikos augimą.

Pavyzdžiui, 2024 m. antrosios pakopos fondų valdytojai Lietuvoje investavo vos 11,7 proc. turto, o sistemai išlikus stabiliai, 2030 m. šios investicijos galėtų išaugti iki 16 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprastai kalbant, liūto dalis lietuvių pinigų dabar išvežama iš Lietuvos ir investuojama svetur, keliant svetimų šalių ekonomiką.

Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, bet koks sistemos silpninimas neva atitolintų šalies ekonomiką nuo galimų naujų milijardinių investicijų ir priartintų prie kitų nepageidaujamų reiškinių.

Lietuvos privataus ir rizikos kapitalo asociacijos direktorė Greta Mieliauskaitė aiškina, kaip vyksta investicijų srautas iš pensijų fondų į įmones.

REKLAMA

Pensijų fondai dalį savo kapitalo skiria privataus ir rizikos kapitalo fondams, kurie specializuojasi identifikuojant ir finansuojant didelio potencialo įmonių augimą.

Šie fondai, savo ruožtu, investuoja į pradedančias ir augimo etape esančias  įmones, suteikdami būtiną kapitalą inovacijoms ir plėtrai. Investicijų grąža grįžta į pensijų fondus, o tai naudinga kaupiantiesiems ir kartu skatina ekonominę plėtrą.

REKLAMA

„Didesnis pensijų fondų dalyvių skaičius reikštų didesnes investicijas fonduose. Matome, kaip kitose rinkose, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje ar JAV – pensijų fondų aktyvumas RK srityje duoda teigiamų rezultatų. Laikas ir Lietuvai pasekti šiuo pavyzdžiu. Tačiau šiai dienai turėtume pradėti bent jau nuo esamos sistemos stabilumo išlaikymo ir užtikrinimo, kad dabar turimas kapitalas juose būtų ir toliau tinkamai nukreipiamas“, – teigia asociacijos atstovė G. Mieliauskaitė.

Asociacijos vadovės teigimu šiuo metu pensijų fonduose sukaupti 9 milijardai eurų yra didžiulis potencialas Lietuvos aukštos pridėtinės vertės ekonomikos vystymui ir ilgalaikio progreso kūrimui. Šio sukaupto kapitalo išbalansavimas sutrikdytų tinkamą jo tolimesnį investavimą į kuriamą proveržį ir ekosistemą.

Ar neatrodo, kad su tokiomis mintimis ir pasiūlymais perlenkiate lazdą. Jums Konstitucija matomai negalioja? Gal jums žmogus tai jūsų nuosavybė, kuris turi nešti savo pinigus, tikėdami, kad ateitis bus garantuota, o jūs kai kokie karaliai, pagalvosite kiek jam vėliau sumokėti, o gal visai nesumokėti. Ir tik motyvuodami, kad jūs rūpinatės žmogaus ateitimi. Jums rūpi žmaogaus ateitis, kai tik jis duoda kokią naudą, bet kai tampa ligotas ar nedarbingas, jūs į pažiūrite kaip į kokią šiukšlę. Nacistinėje Vokietijoje Hitleris taip sakė, kad žmogus turi nešti naudą, jeigu jis neneša naudos, jis turi būti utilizuojamas.
Pinigai yra žmonių ir tik jie turi spresti kur juos išleisti. Nes dabar žmonių pinigus stengiasi pasisavinti visi vagys kurie netingi siulyti savo sprendimus.
Kurva reikia jau pradėt šaudyt visą tą amarą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų