„Dėl sumažėjusių kainų lengvata būtų naudinga ne tik vartotojams, bet ir prekybininkams – padidėtų vartojimas, tuo pačiu ir pardavimai. Todėl, atstovaudami prekybos įmonių bei jų pagrindinių klientų – gyventojų – interesams, iki šiol palaikėme PVM sumažinimo idėją. Tačiau atlikta analizė atskleidė, jog PVM lengvata mėsai valstybės biudžetą per metus paplonintų daugiau nei 150 mln. litų. Jausdami atsakomybę dėl ilgalaikės gyventojų ir valstybės gerovės, kuri yra ir mūsų verslo pagrindas ilgu periodu, paaiškėjus tokiems skaičiams nebegalime viešai kalbėti vien apie teigiamas PVM mažinimo pasekmes“, – sakė LPĮA vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas.
Kalbėdamas apie teigiamus PVM lengvatos įvedimo aspektus, LPĮA vadovas akcentavo galimybę susigrąžinti dalį Lenkijoje „nusėdančių“ Lietuvos gyventojų pinigų. Asociacijos skaičiavimais, sumažinus PVM šviežiai ir šaldytai mėsai, į Lenkiją nebevykstantys apsipirkti gyventojai mėsos pardavimus galėtų padidinti maždaug 30 mln. Lt. Nuo šios sumos į biudžetą papildomai „įkristų“ apie 1,5 mln. Lt PVM. Pagal optimistiškesnį variantą – jei neišvykę į kaimyninę šalį pirkti mėsos produktų tautiečiai ir kitas prekes įsigytų Lietuvoje – šalyje liktų dar per 90 mln. Lt bei apie 19 mln. Lt sumokėto PVM.
„Analizavome kelis scenarijus, įvedus PVM lengvatą. Jei sutaupytus pinigus lietuviai išleistų kitoms maisto ir plataus vartojimo prekėms, dėl didesnio joms taikomo PVM (21 proc.) šalies biudžetą papildomai pasiektų 37 mln. Lt. Remiantis kitu variantu, daroma prielaida, kad už sutaupytus pinigus gyventojai pirktų daugiau šviežių ir šaldytų mėsos produktų. Tokiu atveju biudžetas pasipildytų tik 14 mln. litų. Visgi net ir optimistiškiausio scenarijaus atveju – t.y. sustabdžius apie 25 proc. į Lenkiją „nutekančių“ pinigų bei gerokai išaugus vartojimo lygiui, į valstybės kišenę sumokėta papildoma mokesčių suma nepadengtų net ketvirtadalio atsiversiančios skylės“, – konstatavo LPĮA vykdantysis direktorius.
LPĮA skaičiavimais, šviežiai ir šaldytai mėsai sumažinus PVM iki 5 proc., 2014 metais už tą patį mėsos kiekį šio mokesčio būtų surinkta 89 mln. Lt vietoje galimų 375 mln. litų, esant 21 proc. PVM. Visgi, įvertinus gerokai padidėsiantį ne tik mėsos, bet ir kitų prekių vartojimų lygį, valstybės biudžeto praradimai būtų didesni ir siektų apie 160-180 mln. litų.
Atliktos analizės išvadas LPĮA perdavė premjero Algirdo Butkevičiaus sukurtai specialiai darbo grupei, svarstančiai PVM mažinimo galimybes.
Lietuvos prekybos įmonių asociacija (LPĮA) vienija beveik trisdešimt šalyje registruotų lietuvių ir užsienio kapitalo mažmeninės ir didmeninės prekybos įmonių. Asociacijos narių bendra metinė prekybos apyvarta siekia beveik 9 mlrd. litų (tai sudaro beveik 10 proc. Lietuvos BVP), o bendras atstovaujamose įmonėse dirbančių darbuotojų skaičius siekia 30 000.