• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimui antradienį pradedant svarstyti naują dujų pajėgumų modelį, kuriam priešinasi dalis valdančiųjų ir opozicija, premjeras teigia, kad jo nepriėmus, brangtų šildymas.

Seimui antradienį pradedant svarstyti naują dujų pajėgumų modelį, kuriam priešinasi dalis valdančiųjų ir opozicija, premjeras teigia, kad jo nepriėmus, brangtų šildymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galiu pasakyti, kad šilumos vartotojai, kurie naudoja dujas, priėmus pajėgumų modelį, išleistų mažiau, ir ypač tas jaustųsi Vilniuje, bet jeigu pajėgumų modelis nebūtų priimtas, tada mažėjant dujų vartojimui šilumos tiekėjų išlaidos didėtų ir šiluma pabrangtų“, - LRT radijui antradienį sakė Algirdas Butkevičius.

REKLAMA

Dalis parlamentarų skeptiškai vertina Vyriausybės siūlomą SGD terminalo išlaikymo modelį ir žada jam nepritarti, jeigu bus panaikintas elektros gamybos termofikacinėse elektrinėse rėmimas. Anot A.Butkevičiaus, remiama gamyba Lietuvai yra per brangi, nes nuo kitų metų pigesnės elektros bus galima įsigyti iš Švedijos.

REKLAMA
REKLAMA

„Į kritiką mes žiūrime objektyviai - daugelis Seimo narių nepritaria, kad Lietuva atsisakytų elektros gamybos kvotų. Mes esame paskaičiavę, kad gaminti elektrą du mėnesius - kas vyksta žiemos metu - ir pardavinėti brangesnę elektros energiją Lietuvos vartotojams - Vyriausybė tokiai pozicijai nepritaria, nes nuo sausio 1 dienos mes turėsime jungtis su Švedija ir Lenkija ir, mūsų paskaičiavimais, elektros kainos gali sumažėti iki 13 proc.“, - tikino ministras pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymo pataisų projektas įtrauktas į antradienio plenarinio posėdžio darbotvarkę. Tačiau kai kurie opozicijos bei valdančiosios koalicijos parlamentarai joms priešinasi, pavyzdžiui, „darbiečiai“ šį klausimą sieja su naikinamomis termofikacinių elektrinių viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) kvotomis.

REKLAMA

Vyriausybė mano, kad atsiradus naujoms elektros jungtims su Švedija ir Lenkija, mažės elektros kaina rinkoje, o tai leis atsisakyti elektros gamybos kvotų Elektrėnuose bei termofikacinėse elektrinėse bei sutaupyti apie 50 mln. eurų VIAP biudžeto lėšų. Tai leis proporcingai paskirstyti dujų tiekimo saugumo sąnaudas.

REKLAMA

Dujų vartotojai mokėtų tik už pajėgumus, o mokėtina suma būtų apskaičiuojama pagal maksimalų paros dujų kiekį, suvartotą per pastaruosius trejus metus. Nebelikus SGD saugumo dedamosios, nebeliktų ir prievolės pirkti SGD už importo kainą - gamintojai jas pirktų už Kainų komisijos patvirtintą prognozuojamą rinkos kainą - jei ji tam tikru metu bus mažesnė už SGD importo kainą, skirtumas bus padengiamas iš pajėgumų mokesčio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R.Masiulis: termofikacinių savininkai gali paveikti Seimą dėl pajėgumų modelio

Energetikos ministras Rokas Masiulis sako, kad Vyriausybei siūlant panaikinti remiamos elektros gamybą termofikacinėse elektrinėse, jų savininkai gali paveikti Seimo narius neparemti naujo dujų pajėgumų modelio. Anot ministro, nepatvirtinus šio modelio, šilumos kaina sostinėje išaugtų apie 20 proc.

REKLAMA

„Vilniaus ir Kauno termofikacinių savininkai galėtų vienaip ar kitaip paveikti Seimo narius, kad jie balsuotų prieš pajėgumų modelį, nors tie dalykai yra nesusiję. Vienas klausimas, kuris nėra sprendžiamas Seime, galėtų paveikti kitą klausimą Seime“, - antradienį spaudos konferencijoje sakė R.Masiulis.

REKLAMA

Anot jo, jeigu Seimas nepritartų pajėgumų modeliui, dėl mažėjančio dujų vartojimo šildymo kainos vien Vilniuje išaugų penktadaliu. „Jeigu šis įstatymo pakeitimas nebūtų priimtas, pavyzdžiui, Vilniuje galėtų išaugti šilumos kaina penktadaliu. Tai yra reikšmingas ir pavojingas dalykas“, - tikino ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, didžiausios dujų vartotojos Lietuvoje „Achemos“ kaštai tokiu atveju galėtų išaugti 17 proc. R.Masiulis tikino, kad patvirtinus naują pajėgumų modelį, šildymas sostinėje atpigtų iki 5 proc., o „Achemos“ išlaidos sumažėtų iki dešimtadalio.

Ministras neatmetė galimybės, kad „Lietuvos energija“ galėtų perimti Vilniaus trečiąją termofikacinę elektrinę, kuri bus nerentabili, nes jos elektros gamyba nuo kitų metų nebebus remiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų