„2020 metais, kuomet Baltarusijos AE neveikė, vidutinis valandinis importo kiekis iš kontinentinės Rusijos buvo apie 180 MW per valandą. Pradėjus veiklą Baltarusijos AE ir pradėjus gaminti elektrą, šitas kiekis padvigubėjo, iš kontinentinės Rusijos pradėta eksportuoti praktiškai dvigubai daugiau“, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento vadovas Giedrius Radvila.
„Nuo sausio mėnesio matome, kad pradėjus Baltarusijai bandomąją komercinę eksploataciją ir eksportuoti elektros energiją, o tai reiškia, kad sistemai tapus pertekline, prekyba su kontinentine Rusija išaugo 3,5 karto“, – pridūrė jis.
Pasak G. Radvilos, priklausomai nuo Rusijos-Latvijos pjūvio pralaidumų, 2021 metais importas iš kontinentinės Rusijos – o tuo pat metu ir iš Baltarusijos – gali padidėti iki 7,1 teravatvalandžių (TWh), kai pernai jis siekė 1,3 TWh.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius pabrėžė, kad Latvijos ir Estijos vienašališkai patvirtinta prekybos su trečiosiomis šalimis metodika neužtikrina Baltarusijoje pagamintos elektros nepatekimo į Baltijos šalis.
„Taikoma metodika su trečiosiomis šalimis nėra veiksminga. Baltarusijoje pagaminta elektros energija patenka į Baltijos šalis – politinio susitarimo tikslas nėra pasiektas“, – spaudos konferencijoje kalbėjo R. Pocius.
Jis pabrėžė, kad Baltarusija, Astravo AE pradėjus komercinę veiklą, turi elektros gamybos perteklių.
„Tai lėmė, kad padidėjo fiziniai srautai ant Baltarusijos-Lietuvos jungties, kas suponuoja ir tai, kad padidėjo ir pralaidumai prekybai su trečiosiomis šalimis“, – sakė VERT pirmininkas.