Dabartinio Pasaulio banko vadovo kadencija eina į pabaigą. JAV pasiūlytas kandidatas kelia ne mažiau diskusijų nei pati vadovo skyrimo procedūra.
Vasarį dabartinis Pasaulio banko (toliau Banko) vadovas pareiškė, kad šių metų birželį paliks postą. Nuo tada prasidėjo diskusijos ne tik dėl to, kas turėtų vadovauti šiai tarptautinei plėtros institucijai, bet ir dėl vadovo skyrimo procedūros, nusistovėjusios nuo Antrojo pasaulinio karo.
Džentelmenų susitarimas
Dar 1944 metais sudaryta „Bretton Woods“ sistema nustatė, kad dviejų naujai įsteigtų tarptautinių institucijų – Pasaulio banko ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) – vadovų skyrimo prerogatyva priklauso atitinkamai JAV ir Europai. Remdamasi tokiu vadinamuoju džentelmenų susitarimu praėjusių metų liepą Europa vietoj Dominique‘o Strausso-Kahno, patekusio į išprievartavimo skandalą, paskyrė jo tautietę Christine Lagarde.
Tikimybė, kad kai JAV pritarė Ch. Lagarde kandidatūrai, Europa išduos dešimtmečius egzistuojantį principą, yra lygi nuliui. Renkant Banko vadovą didžiausią balsų dalį (16 proc.) turi dosniausia įstaigos rėmėja – JAV, po jos eina Europos Sąjunga (ES), kuri bendrai turi 29 proc. balsų, ir Japonija (beveik 7 proc.). Pastaruoju metu besivystančio pasaulio valstybės, kurios tarptautinės ekonomikos sferoje įgauna vis reikšmingesnį vaidmenį, siekė įgyti didesnį svorį renkant Banko vadovą, tačiau pastangų vaisius – tik nežymiai padidinta jų balsų dalis.
Banko vadovą renka 25 atstovų taryba, sudaryta iš valstybių narių. Siekiama, kad vadovas būtų išrinktas bendru susitarimu. Jei nepavyksta susitarti, gali pakakti ir balsų daugumos. Vadinasi, du kandidatai – Nigerijos finansų ministrė Ngonzi Okonjo-Iweala ir buvęs Kolumbijos finansų ministras Jose Antonio Ocampo – turi bent jau teorinių galimybių užimti šį prestižinį postą. Vis dėlto galiojantis vadinamasis džentelmenų susitarimas sudaro visas galimybes JAV prezidento Baracko Obamos pasiūlytam Dartmuto koledžo prezidentui Jimui Yongui Kimui birželį tapti naujuoju Banko vadovu.
Kontroversiškas kandidatas
52-ejų J. Y. Kimo kandidatūra nustebino ne vieną apžvalgininką. Pietų Korėjoje gimęs ir dar vaikystėje į JAV atvykęs J. Y. Kimas yra ypač gerbiamas tarp pasaulio sveikatos ekspertų. Jis yra buvęs Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ŽIV/AIDS departamento direktorius, taip pat yra vienas iš ne pelno siekiančios organizacijos „Partners in Health“, kuri remia sveikatos programas skurdžiose šalyse, įkūrėjų.
Patirtis sveikatos srityje nėra pakankamai svarus argumentas renkant tarptautinės kreditavimo organizacijos vadovą, ypač turint omenyje, kad kiti du kandidatai profesine patirtimi ir įgūdžiais yra kompetentingesni vadovauti Bankui. Anot „Reuters“ apžvalgininko Christopherio Swanno, J. Y. Kimui trūksta patirties diplomatijos ir finansų srityje.
„Vadovauti triukšmingiems Pasaulio banko nariams buvo tikras išbandymas net tokiems patyrusiems diplomatams kaip Robertas Zoellickas (dabartinis Banko vadovas – aut. past.), – teigė Ch. Swannas. – [Naujasis Banko vadovas] taip pat turės rasti būdą, kaip suvilioti kylančias valstybes, kurios neretai gali gauti finansavimą be papildomų reikalavimų iš rinkų ar tokių naujų donorių kaip Kinija.“
J. Y. Kimas sulaukė nemažai kritikos ir dėl 2000 metais su kolegomis išleistos knygos, kurioje, anot kai kurių ekonomistų, pernelyg didelis dėmesys skiriamas sveikatos politikai ir sumenkinama ekonomikos augimo svarba. „Daktaras Kimas būtų pirmas istorijoje Pasaulio banko prezidentas, pasisakantis prieš augimą, – portalui financialtimes.net teigė Niujorko universiteto ekonomikos profesorius Williamas Easterly. – Net griežčiausi Pasaulio banko kritikai, tokie kaip aš, mano, kad ekonomikos augimas yra tai, ko mums dabar reikia.“
Nepaisant šios kritikos B. Obamos pasiūlytas kandidatas sulaukė ir svarbiausių JAV pareigūnų palaikymo. Jo kandidatūrai taip pat jau pritarė Europa, Kanada bei Japonija. Sutinkant, kad faktiškai naujuoju Banko vadovu taps J. Y. Kimas, vertėtų pažvelgti, kaip eidamas naujas pareigas jis panaudos savo patirtį ir ką tai duos organizacijai.
Ateities vizija
Skirdamas savo kandidatą B. Obama pabrėžė, kad naujasis Pasaulio banko vadovas turėtų gerai suvokti plėtros vaidmenį šiandieniame pasaulyje. „Atėjo laikas plėtros profesionalui vadovauti didžiausiai pasaulio plėtros institucijai“, – sakė JAV prezidentas. Jam pritarė JAV iždo sekretorius Timothy Geithneris. Pastarasis teigė, kad plėtra yra J. Y. Kimo viso gyvenimo atsidavimas ir aistra.
Vis dėlto kai kurie plėtros ekspertai abejoja JAV kandidato patirtimi ir institucijos ateities vizija. Pasaulio plėtros centro prezidentė Nancy Birdsall dienraščiui „The New York Times“ teigė, kad nėra visiškai aišku, kaip J. Y. Kimas išspręs tokias skurdžių šalių problemas kaip klimato kaita ar korupcija. Taip pat nerimą kelia klausimas, kaip Bankas su savo naujuoju vadovu vertins sparčiai besivystančios ekonomikos šalis, tokias kaip Kinija, Brazilija, Indija ar Turkija, kurios per pastarąjį dešimtmetį iš paramos gavėjų tapo mažesnių valstybių donorėmis.
Siekdamas nuraminti kritikus J. Y. Kimas praėjusią savaitę pradėjo pasaulinį turą, per kurį lankysis Etiopijoje, Kinijoje, Japonijoje, Pietų Korėjoje, Indijoje, Brazilijoje ir Meksikoje. Kelionių geografija byloja, kad Afrika, Azija ir Pietų Amerika yra regionai, į kuriuos bus nukreipta naujojo Banko vadovo politika. Jeigu Bankui pavyktų užimti tinkamą poziciją besivystančių rinkų atžvilgiu, būtų ne tik įrodytas J. Y. Kimo tinkamumas šiam postui, bet ir įtvirtintas institucijos vaidmuo tarptautinėje ekonomikoje.
FAKTAI: Jimas Youngas Kimas
J. Y. Kimas gimė 1959 m. Seule. Būdamas 5-erių su šeima persikėlė gyventi į JAV.
1982 m. baigė Brauno universitetą.
1987-aisiais su universiteto draugu Paulu Farmeriu įkūrė organizaciją „Partners in Health“, kuri teikia paramą skurdžiose šalyse.
1991 m. įgijo magistro laipsnį Harvardo medicinos mokykloje, o 1993-iaisiais ten pat gavo ir antropologijos srities filosofijos daktaro laipsnį.
Buvo Pasaulio sveikatos organizacijos ŽIV/AIDS departamento direktorius.
Nuo 2009 m. eina Dartmuto koledžo prezidento pareigas.
Mindaugas SAMKUS