Dėl to daugiau pinigų turi būti mokama visiems, pernai dirbusiems visu etatu ir uždirbusiems nuo iki 1037,99 euro neatskaičius mokesčių.
Pagal Darbo kodeksą, MVA ir MMA – mažiausias leidžiamas atlygis už nekvalifikuotą darbą darbuotojui atitinkamai už 1 valandą ar visą kalendorinio mėnesio darbo laiko normą.
Nekvalifikuotu laikomas toks darbas, kuriam nekeliami jokie specialūs kvalifikacinių įgūdžių ar profesinių gebėjimų reikalavimai.
Nuo šių metų pradžios MMA yra 1038 eurai – 114 eurų arba 12 proc. daugiau nei praėjusiais metais. Atitinkamai MVA padidėjo 0,7 euro ir dabar sudaro 6,35 euro už 1 val. darbo.
Jeigu darbdavys jums oficialiai moka arba siūlo mokėti mažesnę sumą, nesutikite, nes gali būti, kad darbas yra nelegalus ir už tai nemokami mokesčiai arba socialinio draudimo įmokos.
Tokiu atveju patartina kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją, kuri nagrinėja darbo ginčus.
„Sodra“ skaičiuoja, kad praėjusių metų spalį Lietuvoje buvo per 200 tūkst. darbuotojų, kurie dirbdami po 30 dienų per mėnesį uždirbo iki 1 tūkst. eurų atlyginimą.
Gali būti, kad nemaža jų dalis dirbo ne visu etatu, tad didesnio atlyginimo šiemet ir nesulauks.
Tokiems darbuotojams vertėtų pasitikrinti sudarytas darbo sutartis ir už kiekvieną darbo valandą pareikalauti 6,35 euro atlygio.
Pagal Darbo kodeksą, darbdaviai privalo kas mėnesį teikti informaciją apie išmokėtą atlyginimą. Iš tokios informacijos taip pat galima sužinoti, kiek valandų dirbote ir kiek uždirbote.
Galiausiai, kiekvienas darbuotojas turi asmeninę „Sodros“ paskyrą. Joje taip pat galima sužinoti, kokį oficialų atlygį deklaravo jūsų darbdavys.
Nuo MMA netiesiogiai priklauso ir kai kurių kvalifikuotų profesijų atlyginimai. Taip yra su komandiruojamais darbuotojais, pvz., vairuotojais, kuriems mokami dienpinigiai.
Pagal galiojantį įstatymą gyventojų pajamų mokesčių neapmokestinama visa leidžiama dienpinigių suma, jeigu darbuotojo alga viršija 1,65 MMA (1712,70 euro) arba 1,65 MVA (10,4775 euro).
Paprastai kalbant, jeigu darbo sutartyje vairuotojo oficialus atlyginimas yra mažesnis, tuomet už jo dienpinigius darbdavys turi mokėti daugiau mokesčių.
Kaip ten bebūtų, net ir padidinta MMA Lietuvoje gerokai atsilieka nuo minimalios algos daugelyje kitų ES šalių.