„Naują darbą dažnai siejame su geresnio gyvenimo, didesnio atlyginimo, profesinio augimo ar saviraiškos viltimis. Visa tai ir net daugiau gali duoti ir nuosavas verslas, - sako specialistų paieškos portalo cvmarket.lt atstovė Raimonda Tatarėlytė, - tačiau dirbti sau pasiryžta nedaugelis. Pernai Lietuvoje įregistruota tik apie 13,5 tūkst. įvairių rūšių įmonių, įsigyta kiek daugiau nei 44 tūkst. verslo liudijimų. Kaip parodė mūsų atliktas tyrimas, imtis nuosavo verslo užuot ieškojus naujos ar geresnės darbo vietos, Lietuvos gyventojus labiausiai sulaiko startinio kapitalo trūkumas. Dėl šios priežasties mintis apie nuosavą verslą šalin veja net 29 proc. respondentų. Eurobarometro verslumo tyrimo duomenimis tarp priežasčių, kodėl nepradeda savo verslo, ES šalių gyventojai taip pat dažniausai nurodo lėšų stoką. “
Tačiau lietuviai galbūt taip stipriai nesiskųstų pinigų startui trūkumu, jei mąstytų kūrybiškiau. Mat 26 proc. respondentų prisipažįsta šiuo metu neturintys originalios ir perspektyvios verslo idėjos. Europos Sąjungoje minėta kliūtis - tik ketvirtoje vietoje.
„Kiek geresni reikalai su valia, sugebėjimais bei žiniomis, būtinomis verslui įsukti, - tęsia cvmarket.lt specialistė, - Dėl to nuogąstauja 14 proc., o per didelius ir per sudėtingus mokesčius stabdžiu naujam verslui laiko tik 8 proc. tyrimo dalyvių.”
Pasak naujus verslus finansuojančių fondų, verslo sėkmei itin svarbi ne tik gera idėja, bet ir patikima komanda, kuri ją įgyvendins. Todėl džiugu, kad tik 8 proc. apklaustųjų paminėjo, jog verslui kurti neturi bendraminčių. Dar 5 proc. nuo verslininkavimo atbaidė nepavykę ankstesni bandymai. Tačiau 10 proc. tyrimo dalyvių teigia normaliai veikiantį verslą vystantys ir dabar. Tiesa, nemažai smulkaus verslo savininkų dar dirba ir kaip samdomi darbuotojai.