Laikai keičiasi, o taip pat keičiasi ir mūsų požiūris į lyderystę. Pirmaisiais 21a. metais mes pradėjome stebėti, kaip lyderystė vystėsi iš labiau tradicinės, autokratinės ar hierarchinės į naują lyderystės modelį. Šitas modelis paremtas komandiniu darbu ar bendruomenine veikla, kur siekiama įtraukti kuo daugiau žmonių į sprendimų priėmimo procesą, kur skatinamas asmeninis, profesionalus ar dvasinis augimas. Tas savo ruožtu padeda pagerinti atstovaujamosios organizacijos ar institucijos kokybę. Tokia kylanti lyderystės rūšis yra vadinama nuolanki lyderystė.
Žodžių nuolankumas ir lyderystė prasmė yra labai skirtinga ar netgi priešinga. Tačiau kai šitos dvi priešingybės yra sudėdamos gaunasi labai įdomūs rezultatai. Pirmas kuriam kilo tokia idėja buvo Robertas Greenleafas, kuris tuo metu jau turėjo pusė amžiaus patirties formuojant dideles institucijas. Idėja atsirado skaitant Hermano Hesses novelę "Kelionė į rytus". Perskaičius novelę jo galvoje įsitvirtino mintis, kad puikus lyderis, pirmiausiai, yra tas kuris patenkina kitų žmonių poreikius. Tikros lyderystės sekmė yra noras ir vidinė motyvacija padėti kitiems.
Taigi nuolanki lyderystė prasideda su noru padeti kitiems. Toks sąmoningas pasirinkimas veda prie pagrindinių žmogaus poreikių ir klausia. Ar tie kuriems aš tarnauju auga sveiki, protingi, sumanus, auga tokie kurie irgi nori padėti kitiems? Po keletos metų R. Greenleafo pasekėjai nustatė kokios charakteristikos lydi nuolankų lyderį. Nors variacijos gali būti labai įvairios, priklausomai nuo aplinkos, tačiau šitame pažintiniame straipsnyje pateikiamos dažniausiai minimos charakteristikos nuolankios lyderystės literatūroje.
Reikia pažymėti, kad nuolanki lyderystė tai nėra "paruoštas vartojimui" požiūris. Tai taip pat nėra kas gali būti be problemų "instaliuota" jūsų organizacijoje ar institucijoje. Nuolanki lyderystė tai labiau ilgalaikių pasikeitimų procesas jūsų asmeniniame, o taip pat ir profesionaliame gyvenime, o pokyčiai yra pastebimi jūsų atstovajaumosios organizacijos mąstelių.
Įgalinimas. Įgalinimas apima pasitikėjima kitais. Tai yra "jėgos" dalinimasis su kitais, kai pvz. pavaldinys yra įgalinamas priimti sprendimus, kurie palengvintų jo atliekamą darbą nepriklausomai nuo to ar vadovas yra informuojamas apie priimtą sprendimą. Įgalinimas pabrėžia tokia vertybes kaip komandinį darbą ir lygybę. Kad tai pasiekti nuolankus lyderis turi vadovautis mintimi, kad reikia "stumti", nei "traukti" paskui savę. Svarbiausias įgalinimo tikslas yra sukurti daug mažų lyderių ir įvairiais lygiais. Iš esmės įgalinimas siekia apversti tradicinę lyderystės pyramidę aukštin kojomis, kur lyderis kuria bendrą viziją ar kelią, tačiau suteikia įgaliojimus pasekėjams tai vizijai pasiekti.
Įtikinėjimas. Nuolankus lyderis pasitelkia įtikinėjimą, o ne pozicinės jėgos naudojimą. Tai yra nuolankus lyderis nebando naudotis savo privilegijuota padėtimi, tam kad gauti tai ko jis nori. Bet atvirščiai naudoja argumentus, faktus ir įtikinėjimą savo tikslams įgyvendinti. Tai taip pat yra viena iš pagrindinių savybių skirianti tradicinę lyderystę nuo nuolankios lyderystės.
Klausymasis. Tradiciškai lyderiai yra vertinami pagal jų bendravimo ir sprendimų priėmimo gebėjimus. Jos irgi yra svarbios nuolankios lyderystės požiūriu, tačiau yra pastiprinama gabumu įdėmiai išklausyti pašnekovą. Taip nuolankus lyderis tikisi nustatyti grupės valią ir įnešti skaidrumo į vykstančius pokyčius. Klausymasis taip pat įtraukia pašnekovo supratimą apie jam rūpimus klausimus.
Empatija. Empatija - yra apibrėžiama kaip gebėjimas suprasti kitų žmonių jausmus ir gebėti dalintis savais. Žmonės nori būti priimti ir pripažinti "tokie kokie jie yra". Nuolankus lyderis turi gebėti priimti žmones ar gerus ketinimus, o ne bandyti atstumti juos.
Skatinimas. Nuolankus lyderis supranta, kad žmonės turi ir kitus interesus jų gyvenimuose ir jie dažniaisiai nėra tiesiogiais susiję su atliekamomis pareigomis. Nuolankus lyderis turi daryti viską kas yra jo valdžioje, tam kad skatinti asmenybes ugdyma profesine, dvasine ar asmenine prasme. Tas liečia ir interesus, kurie yra netiesiogiai susiję su atliekamomis pareigomis. Skatinimas praktiškai gali atrodyti kaip papildomas lėšų suteikimas profesiniam vystymui, įtraukimas į sprendimų priėmimo procesą arba įtraukimas ir dalyvavimas vystant naujas idėjas.
Inicijavimas. Nuolankus lyderis turi būti pionerius. Ta prasmė, kad jis yra pasikeitimų iniciatorius, turi priimti rizikingus sprendimus, demonstruoti drąsą, pasitikėjimą savo žiniomis ir gebėjimais. Tai yra žmogus, kuris pasiryžęs žengti į dar "neatrastas teritorijas", ekperimentutoti ir ieškoti naujus kelius.
Pasitikėjimas. Pasitikėjimo sukūrimas tarp nuolankaus lyderio ir jo pasekėjų yra svarbi tvarios organizacijos dalis. Tai faktorius, kuris labiausiai lemia nuolankaus lyderio ir jo pasekėjų santykius, vadovavimo efektyvumą ir produktyvumą. Patikimo lyderio reputacijos sukūrimas priduoda pasitikejimo ir pasekėjams, ypatingai kai reikia priimti sprendimus. Nuolankus lyderis turi demonstruoti ir praktikuoti sąžiningumą ir atvirumą, tam kad būtų sukūrta lyderio reputacija, kaip patikimo žmogaus ar vadovo.
Paskutinį dešimtmetį matomas ryškus nuolankios lyderystės iškilimas. Vis daugiau žmonių domisi šita lyderystės rūšimi ir bando ją pritaikyti savo organizacijose ar gyvenimuose. Pastebimas nuolankios lyderystės įgyvendinimas tokiose institucijose ir organizacijose, kaip - verslas, korporacinė kultūra, ne pelno siekiančios organizacijos, universitetai ar sveikatos apsaugos įstaigos.
Nuolanki lyderystė yra žinoma ir Lietuvoje. Galbūt patys visiškai to nesuvokdami, bet įvairaus lygio vadovai bando taikyti anksčiau paminėtas charakteristikas savo darbe. Vadybos kultūra Lietuvoje vystosi gan sparčiai, todėl tai kelia papildomą susidomėjimą tos kultūros tyrėjams. Šiuo metu bendradarbiaujant su Miuncheno Technologiju Universitetu Lietuvoje yra atliekamas tyrimas norint nustayti, koks yra darbuotojų požiūris į nuolankios lyderystes modelį. Surinkti duomenys bus lygynami su jau surinktai Vokietijoje esančiais duomenimis, o vėliau ir su kitomis ES šalimis. Mielas skaitytojau, mes tikimės kad straipsnis buvo informatyvus ir įdomus. Mes butume dėkingi jei Jus galetumėte skirti 7-8 minutes nuolankios lyderystės klausimynui atlikti. Sekti nuoroda. https://www.soscisurvey.de/servant_leadership/