• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karo Ukrainoje ekonomines pasekmes gyventojai jaučia ir Lietuvoje – auga kainos, įmonėms dirbusioms su Rusija tenka ieškoti naujų rinkų. Anot darbdavių, tai sustabdys atlyginimų augimą. Įmonės tam nebeturės pinigų. Tuo metu darbuotojų atstovė teigia, kad darbdaviai visada randa pasiteisinimų – nedidinti algų. O ekonomistai skaičiuoja, kad algos kils, tačiau lėčiau nei auga kainos. 

Karo Ukrainoje ekonomines pasekmes gyventojai jaučia ir Lietuvoje – auga kainos, įmonėms dirbusioms su Rusija tenka ieškoti naujų rinkų. Anot darbdavių, tai sustabdys atlyginimų augimą. Įmonės tam nebeturės pinigų. Tuo metu darbuotojų atstovė teigia, kad darbdaviai visada randa pasiteisinimų – nedidinti algų. O ekonomistai skaičiuoja, kad algos kils, tačiau lėčiau nei auga kainos. 

REKLAMA

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas sakė, kad prieš didinant atlyginimą būtina įvertinti darbuotojų našumą, kiek per vieną darbo valandą jie sukuria vertės. 

„Lietuvoje darbuotojų našumas vienas žemiausių Europoje.  

Dabar negalime kalbėti apie atlyginimų augimą, kai Kinija, Rusija, Baltarusija, Ukraina faktiškai iškrenta iš mūsų ekonominio gyvenimo. Ir kol nerasime naujų energetikos šaltinių, žaliavų, rinkų produktams, galimybių didinti atlyginimus nebus“, – sakė darbdavių atstovas. 

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, ekonomikos augimas sulėtės, todėl ir darbuotojų poreikis gali būti mažesnis. 

„O jeigu daugiau žmonių ieškos darbo, darbdaviai atlyginimų nekels, nes  darbuotojų ir taip galės rasti. Ko gero ir valdžios atstovai atsižvelgs į dabartinę situaciją, tad minimalios algos kėlimą atidės“, – teigė D. Arlauskas. 

REKLAMA

Nors atlyginimai kilo, darbuotojai to nejaučia 

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė tikino, kad darbdaviai kiekvienais metais randa priežasčių, kodėl negali darbuotojams pakelti atlyginimų. 

„Darbdaviai kiekvienais metais vis teisinasi. Jie tikina, kad negali kelti atlyginimų, nes bloga situacija šalies viduje. Kitą kartą jau sako, kad algas trukdo didinti pandemija ar karas Ukrainoje

REKLAMA
REKLAMA

Daugiausiai, 14 proc. šiemet didėjo minimali mėnesinė alga. Tačiau dabar matome, kad infliacija augo dar daugiau. Tad darbuotojai algos augimo nejaučia. Gerai, kad žiema buvo pakankamai šilta, nes šildymo sąskaitos ir kiti komunaliniai mokesčiai auga, kaip ant mielių“, – skaičiavo darbuotojų atrstovė. 

Anot jos, darbuotojams turi būti ir toliau didinamos algos, kad jie galėtų gyventi, o ne išgyventi. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jau anksčiau esu siūliusi atlyginimus indeksuoti, įteisinti tai įstatymu. Tačiau jis taip niekada ir nebuvo priimtas. Jeigu atlyginimai būtų indeksuojami bent jau infliacijos ribose, tada darbuotojai nejaustų, kad dirba į minusą. Tačiau darbdaviai niekada neleido ir neleis indeksuoti algų. Jie nori pasilikti laisvę patys reguliuoti atlyginimus. 

Dabar darbuotojų trūksta, tai algos bus didinamos. Tačiau kai darbuotojų trūkumo nebebus, niekas nebeskubės kelti atlyginimų“, – pastebėjo darbuotojų atstovė. 

REKLAMA

Šiemet atlyginimai daugumai jau pakelti 

Ekonomistas Marius Dubnikovas pastebėjo, kad darbdaviai atlyginmus dažniausiai kelia metų pradžioje. 

„Tad dar prieš prasidedant karui Ukrainoje daugumai darbuotojų algos padidėjo. Metų viduryje derybos dėl atlyginimų retai vyksta. 

Tačiau prieš didinant atlyginimus buvo tikimasi, kad jie viršys infliacijos augimą. Dabar matome kitokią situaciją. Prekių ir paslaugų kainos auga sparčiau nei augo atlyginimai. Be to, ne visiems darbuotojams kiekvienais metais atlyginimai didėja, tad tie žmonės dar labiau pajus augančią infliaciją“, – komentavo ekonomistas. 

REKLAMA

Pasak M. Dubnikovo, gera žinia yra ta, kad mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms pakelta minimali alga beveik padengs augančias kainas. 

„Tačiau prognozuoti, kiek kitais metais didės minimali alga, dar anksti. Atlyginimai turėtų ir toliau didėti, tik ko gero mažiau, nei šiemet. Kitais metais minimali alga jau nebedidės 14 proc.  

Šiemet augs įmonių kaštai, tad pinigų atlyginimams bus mažiau“, – sakė ekonomistas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atlyginimai augs ir toliau, tik lėčiau 

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas irgi sakė, kad šiemet atlyginimų augimas bus mažesnis nei buvo prognozuojama metų pradžioje. 

„Sausio mėnesį prognozavome, kad atlyginimai augs šiek tiek daugiau nei 9 proc. Ir ši prognozė pildėsi, sausį atlyginimai Lietuvoje didėjo daugiau nei 10 proc. Tačiau dabar matysime kur kas lėtesnį atlyginimų augimą. 

REKLAMA

Sunku paakyti, koks šiemet bus augimas. Trūksta aiškesnio vaizdo, kokią įtaką Lietuvos ekonomikai darys sankcijos Rusijai ir Baltarusijai. Kaip apskritai keisis darbo rinka. Įmonės, dirbusios su rusų ir baltarusių rinkomis turės stabdyti veiklą. Jeigu anksčiau prognozavome, kad nedarbas mažės, dabar turėsime kitokią situaciją. Nedarbas kažkiek augs“, – prognozavo ekonomistas. 

REKLAMA

Anot jo, įmonių rezervai didinti algas bus riboti. 

„Joms šiuo metu didžiausias klausimas iš kur gauti trūkstamų žaliavų, kurios jau pabrango. Tad finansinių resursų didinti algoms įmonės turės kur kas mažiau“, – sakė T. Povilauskas. 

Tuo metu ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sakė, kad atlyginimai šiemet augs, tačiau lėčiau nei pastaruosius 2 metus. 

„Per paskutinius 2 metus atlyginimai padidėjo 20 proc. Atlyginimai kils, nes Lietuvos ekonomika auga. Be to, turime rekordiškai didelį laisvų darbo vietų skaičių, darbdaviams darbuotojų trūksta. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atlyginimus gali kelti ir infliacija. Kuo sparčiau kyla kainos, tuo labiau darbuotojai nori persiderėti dėl atlyginimų“, – komentavo ekonomistas. 

Anot jo, šiemet atlyginimai augs lėčiau, nes infliacija kyla, ne tik darbuotojams, bet ir įmonėms. 

„Jos turės daugiau pinigų skirti energetiniams ištekliams – elektrai, dujoms. Tai ribos atyginimų augimą“, – teigė A. Izgorodinas. 

Vien tik melas ir propaganda spaudoje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų