Tuo piktinosi studentė Evelina, kuri nurodė, kad su vaikinu ieškojo būsto Vilniuje ir savaitę važinėjo apžiūrinėti butų.
„Daugelį jų paėmė dar prieš mus, nemažai variantų buvo per daug brangūs pagal savo stovį ir vietą. Taip pat daug kur net neužteko pasakyti, kad butą imame – jie organizuodavo „atviras duris“ ir tik po to patys nuomininkus atsirinkinėdavo, visko klausinėjo. Na, atrodo, kad čia kokia „Nasa“ atranka į kosmosą...
Galiausiai radom patikusį, pasisekė, kad ir savininkai mus pasirinko. Teko sumokėti 1,2 tūkst. eurų (depozitas + nuoma į priekį) šeimininkams ir tada dar 300 eurų brokeriui, kuris vykdė apžiūras. Na, klausykit, ar jis mums padėjo ir savo paslaugas teikė, ar būsto savininkams, kad mums reik jam algą mokėti?“ – piktinosi mergina.
Neslepia, kad taip dirbančių brokerių yra
Nekilnojamojo turto (NT) brokeris Ričardas Nosevičius patikino, kad tarp savo kolegų nėra girdėjęs apie tokią praktiką, kad atstovaujant NT savininko interesams komisinis atlygis būtų imamas iš norinčio nuomotis (nuomininko).
„Bet, bendraujant su nuomininkais, ypač su užsieniečiais, tenka išgirsti klausimą, ar yra agentinis mokestis. Taip pat dirbant su nuomos paieška teko susidurti su brokeriais, kurie dirba tokiu principu.
Deja, taip dirbančių brokerių rinkoje yra, bet, kiek statistiškai, tikrai negaliu pasakyti“, – komentavo jis.
R. Nosevičius neslėpė, kad per darbo praktiką iš kelių klientų teko išgirsti pasiūlymus, kad komisinį atlygį jis paimtų iš nuomininko:
„Teko paaiškinti, kaip teikiama paslauga ir kokie yra skirtumai.“
Paklaustas, ar tokia praktika labiau kyla iš būstų savininkų, ar iš pačių brokerių, pašnekovas atsakė, kad, jo manymu, tai labiau tai priklauso nuo paslaugos teikėjų–brokerių, kurie dirba tokiu principu ir būsto savininkams pasiūlo tokį bendradarbiavimo metodą.
Tokia praktika – neigiama ir nenormali
NT paslaugų kompanijos „Crew Estate“ įkūrėjas ir vadovas Audrius Gudanavičius nurodė, kad tokią praktiką vertina neigiamai, kadangi paprastai už paslaugą turi mokėti tas, kas ją užsako.
Anot jo, tai yra brokerio negebėjimas savo paslaugos kainos perkelti ant paslaugos užsakovo, taigi ta pareiga susimokėti kažkodėl krenta ant nuomininkų pečių:
„Jeigu savininkas nenori brokeriui mokėti, tada tą komisinį pradeda imti iš pirkėjo. Aišku, tai yra tik nuomos rinkoje – būsto pirkimuose, aišku, tokių dalykų nėra. Ir apskritai normalios kompanijos to nedaro. Yra tokių, kurie dirba normaliai.“
R. Nosevičius irgi pabrėžė, kad tas, kieno interesus atstovauja brokeris, ir sumoka komisinį atlygį už suteiktas paslaugas.
Jo nuomone, taip daryti yra sąžininga, teisinga ir etiška: „Mano klientams yra svarbu, kad savininkiškai ir atsakingai būtų atrinkti nuomininkai, o ar taip gali vykti, jei už paslaugą mokėtų nuomininkas ?
Žinoma, jei atstovauju nuomininko interesus ir padedu jam surasti būstą nuomai, tada už paslaugą sumoka nuomininkas.“
Ar yra būdų tarpininkavimo mokesčio nemokėti?
Paklaustas, kaip išvengti tokių situacijų, R. Nosevičius pripažino, kad tokie klausimai nėra sureguliuoti įstatymiškai, tačiau galima didinti nuomininkų sąmoningumą.
„Ieškantys būsto galėtų derėtis ir rinktis būstus, kur tarpininkavimo mokestis yra apmokamas savininko. Tačiau dėl didelės konkurencijos nuomos rinkoje tai gali būti sudėtinga.
Kol bus brokerių, kurie dirba tokiu principu, ir nuomininkų, kurie sutinka mokėti už tai, tai tokios situacijos bus neišvengiamos“, – apgailestavo NT brokeris.
A. Gudanavičius antrino, kad vienintelė išeitis – tiesiog šio mokesčio nemokėti ir būsto nesinuomoti.
„Jeigu leidžiasi vartotojai, kad tai vyktų, tai ir vyksta. Aš tai tikrai nemokėčiau. Aišku, tada tu apsiriboji su truputėlį mažiau pasiūlos, nes kažko tada negali išsinuomoti.
Bet patys vartotojai turėtų apsispręsti, ar nori tame dalyvauti, ar ne. Ar suradę butą jie nori papildomai mokėti dar kažkokį mokestį, neaišku, už ką“, – kalbėjo A. Gudanavičius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Tie tarpininkai nereikalingi nei vienai, nei kitai pusei... Tai tiesiog kažkokios siurbelės, neaišku kuo užsiimančios.