• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis tėvų veikiausiai pastebėjo, kad šiemet už maitinimą mokyklose tenka mokėti daugiau, nes lengvatinis pridėtinės vertės mokestis (PVM) buvo pakeistas įprastiniu. Vis tik kainos, pasirodo, augo ne visur – kai kur maistas netgi atpigo.

Daugelis tėvų veikiausiai pastebėjo, kad šiemet už maitinimą mokyklose tenka mokėti daugiau, nes lengvatinis pridėtinės vertės mokestis (PVM) buvo pakeistas įprastiniu. Vis tik kainos, pasirodo, augo ne visur – kai kur maistas netgi atpigo.

REKLAMA

Sprendžiant iš mokyklų pateiktos informacijos, kai kurios pietų ir atskirų patiekalų, užkandžių ar gėrimų kainos, gali gerokai nustebinti ir sukelti įvairių minčių apie tai, kuo maitinami vaikai. 

Pavalgyti mokiniai gali ir už 0,50, ir už 4,50 euro

Kauno Senamiesčio progimnazijoje mokinių pietūs kainuoja 3 eurus, o nemokamam maitinimui skiriama 2,40 euro.

Vilniaus Gabijos gimnazijoje šiemet pietūs kainuoja nuo 3,10 iki 3,90 euro.

Anot Kauno Simono Daukanto progimnazijos direktorės Jekaterinos Juknevičienės, moksleiviai pietums gali pasirinkti švedišką stalą (pradinukams – 3,50 euro, 5–8 klasių mokiniams – 4 eurai).

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat jie gali rinktis dienos pietus (dienos sriuba + antras patiekalas) už 2,64 euro arba pirkti patiekalus už komercinę – 2,60–4,40 euro – kainą. 

REKLAMA

Klaipėdos Simono Dacho progimnazijoje pietūs pradinukams atsieina 3,50 euro, 5–8 klasių mokiniams – 4,50 euro (švediškas stalas).

Klaipėdos Gedminų progimnazijoje pietų (sriubos ir antro patiekalo) kaina svyruoja nuo 2 iki 4 eurų.

Anot direktoriaus pavaduotojos ugdymui Daivos Stasiulienės, brangiausi yra mėsos patiekalai su visu garnyru (daržovės ir pasirinktinai bulvės, kruopos, makaronai ar grikiai) ir sriuba:

„Pigiausi – tausojantys vegetariški patiekalai, pvz., morkų blyneliai (2 eurai). Vaikai turi galimybę pirkti tik sriubą (0,50 euro), tik daržoves ar tik garnyrą (0,50 euro). Daržovių už 0,50 euro vaikas gali dėtis kelių rūšių ir kiek nori.“

REKLAMA
REKLAMA

Kiek šiemet brango ar netgi pigo moksleivių maitinimas?

Pasak Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos prezidentės Eurikos Turonienės, kai Lietuvoje buvo nuspręsta grąžinti 21 proc. pridėtinės vertės mokestį (PVM) vietoje buvusių 9 proc., maitinimas mokyklose pabrango apie 11 proc.

Jos skaičiavimu, pietų kompleksas (karštas patiekalas, sriuba, šviežias vaisius) mokyklose iki PVM padidinimo kainavo 3,80 euro, o šiuo metu kainuoja (ar turėtų kainuoti) apie 4,25 euro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gabijos gimnazijoje pernai pietūs kainavo 0,30–0,40 euro (11 proc.) pigiau. Anot direktorės pavaduotojos ūkiui Jolitos Rainienės, kainos pakilo sausio mėnesį dėl padidinto PVM, be to, ženkliai brango ekologiškos prekės.

Simono Dacho progimnazijoje pietūs šiemet brango tik pradinukams – 0,30 euro.

Kaip pripažino Senamiesčio progimnazijos administratorė Rita Pranaitienė, prieš metus maitinimo kainos buvo šiek tiek mažesnės – 2,5 euro, vietoje 3 eurų.

REKLAMA

Vis tik Simono Daukanto progimnazijoje, kaip patikino direktorė, maitinimo kainos nuo pernai nepakito.

O, pvz., Gedminų progimnazijoje pernai kai kurių patiekalų (tarp jų – sriubos) kainos buvo netgi kažkiek didesnės, nei šiemet. Taip pat buvo ribotas daržovių kiekis.

„Kainos skirtumą lėmė tai, kad keitėsi maisto paslaugos teikėjas“, – aiškino D. Stasiulienė.

Atskiri patiekalai, sultys ar bandelės – kur užteks vos 15 centų?

Gabijos gimnazijos pavaduotoja vardijo, kad mokiniams yra siūlomi įvairūs (mėsos, vištienos, žuvies, varškės, miltiniai) patiekalai:

REKLAMA
  • kepsniai kainuoja nuo 2,60 iki 3,90 euro;
  • sriubos – nuo 0,40 iki 0,60 euro;
  • bandelės – nuo 0,60 iki 1 euro;
  • sultys – nuo 0,60 iki 0,70 euro.

Senamiesčio progimnazijoje mokiniai gali rinktis vištienos ar kiaulienos kepsnelius, kotletus, guliašą, kruopų ar bulvių košes, įvairias sriubas, daržoves, troškinius, lietinius.

R. Pranaitienė pastebi, kad populiariausias pasirinkimas tarp vaikų – kepsniai (3 eurai), sriubos (0,60 euro) ir bandelės (0,50 euro).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gedminų progimnazijoje populiariausių užkandžių kaina svyruoja tarp 1 ir 1,20 euro.

Simono Daukanto progimnazijoje kasdien yra vis kita sriuba ir bent 6 patiekalų pasirinkimai: žuvis, mėsa, varškė, miltiniai ar vegetariški su grikių, ryžių, bulvių ar kitu garnyru bei 4–6 rūšių salotomis ar daržovėmis.

Anot direktorės, kasdien dar siūloma apie 40 porcijų dviejų rūšių patiekalų vos už 0,15–0,35 euro, t. y. : grikių košė su daržovėmis, blyneliai su įdaru, varškės apkepas, karšti sumuštiniai, kepsneliai ir pan.

REKLAMA

„Patiekalų kainos – labai įvairios. Pvz.: sriuba kainuoja 0,60 euro, kepsnys ar žuvis su garnyru – 4,20–4,40 euro, troškiniai – 2,60 euro, blyneliai su įdaru ir pasirinktu padažu – 3,10 euro, sultys – 0,80 euro, bandelė – 1–1,40 euro“, – vardijo J. Juknevičienė.

Ar vis daugiau moksleivių valgo nesveiką maistą?

Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos prezidentė paminėjo, kad mokiniai, ypač vyresni, mokyklų valgyklose valgo mažiau: atsineša mamyčių įdėto šalto ar sauso maisto iš namų:

REKLAMA

„Arba bėga į šalia mokyklų esančias parduotuves pirkti pigių bandelių su sveikatos ministerijos draudžiamais ugdomojo amžiaus vaikų mityboje sudėtiniais ingredientais. Pvz., tešla margarino pagrindu, su palmių aliejumi, E621 ir pan.“

Anot D. Stasiulienės, Gedminių progimnazijos mokiniai gan noriai valgo mokykloje, esą tokia yra taisyklė.

„Vyresni mokiniai kartais nori sulaužyti susitarimus ir bando nueiti per pertraukas į šalia esančias parduotuves, tačiau šis reiškinys, bent jau mūsų mokykloje, nėra masinis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reaguojam į išeinančius mokinius, bendradarbiaujame su šių mokinių tėvais dėl taisyklių nesilaikymo“, – komentavo direktoriaus pavaduotoja ugdymui.

Simono Daukanto progimnazijos direktorė pastebi priešingą tendenciją – šiemet padaugėjo mokinių, valgančių mokykloje.

Gabijos gimnazijoje valgančių moksleivių skaičius taip pat nesumažėjo. Vis tik J. Rainienė pripažino – kai šalia yra kelios parduotuvės, kebabinė, faktas, kad vaikai eina ten pirkti nesveiko maisto.

REKLAMA

Kaip patikino Simono Dacho progimnazijos direktorė Daiva Marozienė, per pertraukas mokiniai į miestą neišeina, todėl maistą perka mokykloje arba atsineša savo.

„Galime pasidžiaugti, kad 1–4 klasių mokiniai valgo tik mokykloje – į parduotuves ar kioskus neina“, – patikino Senamiesčio progimnazijos administratorė.

Man gedingos mokyklos kurios samdo, privatininkus gaminti maista. Atleisciau is kart toki direktoriu. Tai gi tas menkysta sau mazina darbu apkrova samdydamas privatininka.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų