Kiek dirbančių moterų savo šalyje gauna didžiausią atlyginimą?
Tik apie 6 proc. visų dirbančių moterų patenka tarp 10 proc. geriausiai apmokamų darbuotojų. Šiai grupei priklauso 13 proc. dirbančių vyrų. „Paylab“ stebi moterų, dirbančių šalyse, kur „Paylab“ turi savo lokalizuotas atlyginimų svetaines, atlyginimų situaciją. Slovėnijoje yra daugiausiai geriausiai uždirbančių moterų (8 proc.). Vadovo postą du kartus dažniau užima vyrai nei moterys. Akivaizdu, kad tokias pareigas einantys žmonės gauna didžiausią atlyginimą.
Tai ypač susiję su tuo, kad istoriniu požiūriu moterys turėjo prastesnes karjeros galimybes nei vyrai. Kita vertus, darbdaviai dažnai susiduria su tuo, jog moterys mažiau domisi tokiomis darbo vietomis nei vyrai. Geriau apmokamų vadovaujamojo pobūdžio darbų ypač vengia dirbančios mamos, nes tokiam darbui reikia daug laiko ir energijos, sunku suderinti su šeima.
Įdomu tai, kad, net lygindami geriausiai apmokamų darbuotojų vyrų ir moterų decilio atlyginimus, vis tiek randame skirtumų. Tokių moterų atlyginimai pasiekia tik vidutiniškai 78 proc. geriausiai apmokamų vyrų atlyginimų vidurkio. Tai ypač susiję su tuo, kad moterys gerokai dažniau eina vadovaujamąsias pareigas mažiau pažangiose pramonės šakose, tokiose kaip administravimas ir specialusis netechninis darbas. Šis dėsningumas atsispindi ir bendrojoje statistikoje.
Skirtingose šalyse atlyginimai yra nevienodi
Didžiausias skirtingų lyčių darbuotojų atlyginimų skirtumas yra Bulgarijoje, Čekijoje ir Slovakijoje, kur 28–30 proc. didesnį vidutinį atlyginimą gauna vyrai. Kroatijoje ir Slovėnijoje atlyginimų skirtumas yra mažiausias – vidutiniškai 10–11 proc.
Baltijos šalyse, Lietuvoje ir Latvijoje atlyginimų skirtumai siekia 25 proc., tuo tarpu Estijoje skirtumas yra šiek tiek mažesnis – 19 proc..
Profesijos pasirinkimas ir karjeros ambicijos turi didžiausią įtaką atlyginimų dydžiui
Moterų darbo vietos pasirinkimas turi didžiausią įtaką atlyginimui, nes kiekviena darbo vieta turi tam tikrą vertę darbo rinkoje. Šiandien nieko nestebina gerai apmokamą darbą dirbančios moterys. Tačiau nemažai moterų vis dar dirba prasčiau apmokamą darbą.
Dažniausiai tai yra pirmojo kontakto darbas, toks kaip padėjėjos, registratorės, seselės, buhalterės, klientų aptarnavimo specialistės, pagalbos klientams specialistės arba žmogiškųjų išteklių specialistės, mokytojos, padavėjos, pardavėjos ir socialinės darbuotojos arba administracijos darbuotojos.
Net 15 proc. dirbančių moterų gauna mažiausią atlyginimą. Tik 7 proc. iš mažiausią atlyginimą gaunančių darbuotojų decilio yra vyrai. Stebimose šalyse daugiausia moterų mažiausią atlyginimą gaunančių žmonių grupėje (1-asis decilis) yra Slovakijoje (18 proc.), Čekijoje (16 proc.), Bulgarijoje (16 proc.) ir Suomijoje (16 proc.).
Svarbu palyginti tą patį darbą dirbančių vyrų ir moterų atlyginimus
Atlyginimų skirtumas turi būti kuo mažesnis, jei vyras ir moteris dirba tą patį darbą toje pačioje pramonės šakoje ar įmonėje. Tokiu atveju atlyginimas gali skirtis tik dėl patirties ar įgūdžių. Atlyginimų skirtumas dėl lyties yra diskriminuojantis. Įmonės turi stebėti tą patį darbą dirbančių vyrų ir moterų atlyginimus, nes vyrai paprastai atkakliau derasi dėl įdarbinimo sąlygų. Tai ypač susiję su tuo, kad pradėję dirbti vyrai tikisi didesnio atlyginimo. Paylab.com patarimas moterims – nebijokite derėtis dėl atlyginimo ir stebėkite, kiek uždirba jūsų pareigas einantys asmenys.