Vasario pradžioje Lietuvos bankas rekomendavo mokėjimų bendrovei „Paysera“ nutraukti mokėjimo paslaugų teikimą intelektinę nuosavybę vagiančioms interneto svetainėms. Vis dėlto bendrovė Lietuvos bankui duoto įsipareigojimo nevykdo – paslaugos nėra nutrauktos ir vadinamuosius „taškus” galima įsigyti be didesnio vargo tiek Filmai.in, tiek ir jos veidrodinėse svetainėse, sukurtose apeiti 2019 m. spalį pradėtą blokavimą.
„Viena iš pagrindinių FNTT funkcijų yra apsaugoti valstybės finansų sistemą nuo nusikalstamo poveikio. Turėdami Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, jog Filmai.in pažeidžia įstatymą, darome išvadą, kad tarpininkai, padedantys jų verslui, tampa nelegalios veiklos bendrininkais ir padeda savintis autoriams priklausančius pinigus“, – sako audiovizualinių kūrinių autorių teisių gynimo asociacijos AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas.
Intelektinę nuosavybę ginančios asociacijos atkreipia dėmesį į tai, kad valstybės institucijos turėtų kompleksiškai spręsti nelegalaus, autorių teise saugomo turinio platinimo internete problemą. Vien interneto svetainių blokavimas veikia tik iš dalies, kadangi ši priemonė yra lengvai apeinama, tiesiog pakeičiant interneto svetainės domeno pavadinimą.
Pasak autorių teises atstovaujančių asociacijų, akivaizdu, kad nelegalūs autorių teise saugomo turinio platintojai tai daro siekdami gauti pajamų, todėl itin svarbu tokią galimybę kiek įmanoma labiau apriboti ar iš viso panaikinti.
„Kol iki galo neįsisąmoninsime fakto, kad piratavimas yra tikrų tikriausia vagystė, tol ši ir panašios svetainės egzistuos. Jos toliau pardavinės taškus, kreditus ar reklamą. Visada atsiras tarpininkų, padedančių atlikti mokėjimus. Mums reikia turėti vieningą suvokimą ne tik visuomenėje, bet ir institucijų lygmenyje. Tai garantuotų efektyvią kovą su intelektinės nuosavybės vagimis“, – sako D. Vaitiekūnas.
Dar 2019 m. spalio mėnesį Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) įtraukė Filmai.in į svetainių, nelegaliai platinančių autorių teisėmis saugomą turinį, sąrašą ir nurodė ją blokuoti. Tokį LRTK sprendimą spalio pradžioje sankcionavo Vilniaus apygardos administracinis teismas.
Šalyje veikiantiems komerciniams bankams bei mobiliojo ryšio operatoriams sustabdžius paslaugų teikimą šiai svetainei, UAB „Paysera“ liko vienintelė mokėjimų paslaugas Filmai.in teikianti bendrovė Lietuvoje.
Mūsų šalies rinkai neteisėtai filmus platina apie 200 interneto svetainių, TV turinį – 60, muziką – 75, knygas – apie 20. 2018 m. Filmai.in unikalių lankytojų skaičius siekė 8 milijonus per mėnesį, įvedus blokavimo įstatymą, lankytojų srautas sumažėjo iki 4 milijonų. Skaičiuojama, kad ši ne Lietuvoje registruota svetainė iš šalies kūrėjų kasmet pavagia bent kelis šimtus tūkstančių eurų.
Teigia, kad sutartį nutrauks
Tv3.lt atsiųstame „Paysera“ komentare teigiama, kad svetainę Filmai.in valdo privatus asmuo, kuris yra registruotas mokesčių mokėtoju Lietuvoje. Kadangi jis jokios nusikalstamos veikos neatliko, nutraukti sutartį su juo galima tik vadovaujantis LR Mokėjimų įstatymu.
„O jame numatyta, kad teikiamas paslaugas galima nutraukti po 60 dienų nuo kliento informavimo. Vasario mėnesio pradžioje informavome Filmai.in apie sutarties nutraukimą. Suėjus 60 dienų terminui, paslaugų teikimas bus nutrauktas“, – teigiama komentare.